דף הבית נפגשים בזום ושומרים על הבריאות
יצירת קשר
לתאום פגישה
1599-500-570
בי. פור תכנון פרישה בע''מ פרישה
 
 
אל תשלמו מס מיותר תכנון מס
 
להנות מהמקסימום תכנון כלכלי
 
סימולטור מס
מחשבונים
טפסים
סרטונים
קיבוע זכויות
פיצויי פיטורים
כתבות
מאמרים
טופס 161
עדכונים שוטפים
מצגות
פיטורים והתפטרות

פריסת פיצויים

פריסת פיצויים ומענקי פרישה - אל תמהרו לעשות פריסה !

מכירים את המשפטים שילדים נוהגים לעשות בהם שימוש יום יומי: "כולם הולכים למסיבה" "כל ההורים מרשים לחזור מאוחר", "לכולם יש קלמר חדש (או בעידן שלנו: אייפון)"...

מפתיע או שלא, גם אנשים מבוגרים מתנהגים כך אפילו בעת עזיבת מקום עבודה או פרישה ויציאה לפנסיה. אלו הן בדיוק התשובות שאני מקבל על חלק משאלותיי.

"שיטת העדר"

רבים פועלים ב"שיטת העדר" ורצים לפקיד השומה, רגע לאחר עזיבת מקום עבודה או יציאה לפנסיה, לבצע פריסת פיצויים או פריסת מענקי פרישה ללא קבלת ייעוץ מס אישי אלא רק בגלל ששמעון וראובן,אשר פרשו לאחרונה, גם הם עשו פריסה...או רק בגלל שחשבת השכר במקום העבודה אמרה להם שכדאי שיעשו פריסה ומהר, לפני שהיא סוגרת משכורות.

ייעוץ מס אישי קודם לביצוע פריסה הכרחי אם רוצים לקבל החלטה כלכלית מושכלת ונבונה באשר למיסוי כספי פיצויי פיטורין ומענקי פרישה.

האם זה בכלל כדאי לבצע פריסה ?האם לבצע פריסה אחורה ? האם לבצע פריסה קדימה ? לכמה שנים לבצע פריסה ?

שאלות אלו צריכות לקבל מענה ברמה האישית בטרם הפניה למס הכנסה,אך ורק לאחר ששקלתם את כל השיקולים הרלבנטיים, בעד ונגד פריסה, בהתאם למצבכם האישי ואך ורק לאחר שקיבלתם ייעוץ מס מתאים, ביצעתם חישובי מס וסימולציות באמצעות יועץ פרישה, מומחה למיסוי בעת עזיבת מקום עבודה או יציאה לפנסיה.

שיטת "עשה זאת בעצמך"

רבים פועלים ב"שיטת עשה זאת בעצמך", במיוחד בעידן האינטרנט, במיוחד אנשי הייטק צעירים ומשכילים. הרי מה צריך יותר מגוגל ? יש בו את כל התשובות...

כאשר אני שואל: "למה עשיתם פריסה ?" רבים משיבים בחיוך: "קראתי באתר פרישה...". כך גם, חדשות לבקרים, אני מקבל פניות מהסוג: "כבר החלטתי לעשות פריסה, אני רק צריך שתעזור לי למלא את טפסים למס הכנסה".

קיצורי דרך, בחלק גדול מהמקרים, עולים הרבה יותר כסף מלשלם על פגישת ייעוץ. החיסרון הגדול בקיצורי הדרך הללו, תוך דילוג על ייעוץ מס מקצועי, בולט בעיניי כאיש מקצוע אך נסתר מעיני רבים. מי שעושה קיצור דרך בתכנון מס, אולי יודע מה הוא הרוויח (חסך את עלות הייעוץ...) אך ככל הנראה, לעולם לא ידע מה הוא הפסיד וכמה מס מיותר הוא צפוי לשלם במהלך שנות הפריסה.

החלטות באשר לפריסת פיצויים לא מקבלים על בסיס חישובים עצמאיים על גבי חתיכת נייר או באמצעות מחשבון פרימיטיבי שמצאתם באינטרנט. זה מזמן לא עובד כך והחלטה פזיזה, אשר לרוב בלתי הפיכה, עלולה לעלות לכם בתשלום מס מיותר במהלך שנות הפריסה ובתשלומים נוספים לרואה חשבון או יועץ מס, בשלב הגשת הדוחות השנתיים למס הכנסה.

אגב, אמירה זו נכונה גם לגבי בעלי מקצוע ותיקים ומנוסים, כמו סוכן ביטוח, יועץ פנסיוני, יועץ השקעות, בנקאי, עורך דין ואפילו יועץ מס ורואה חשבון, אשר באופן טבעי נוטים לחשוב שהם אינם זקוקים לייעוץ לאור תחום העיסוק המקצועי שלהם. ואולם, מומחיותם (לרוב) אינה במיסוי בעת עזיבת מקום עבודה או פרישה וגם הם פספסים.

גושפנקא לכך כבר קיבלתי מזמן... כאשר רבים מהם, בסופו של דבר הגיעו אליי ברגע האחרון, לייעוץ מס ברמה האישית או המשפחתית או באשר לאחד מלקוחותיהם.

אם הגעתם עד לכאן ואתם חושבים לעצמכם: "קישקוש, זהו מאמר שיווקי ותו לא..." הרשו לי לסיים במישור אישי:

אבי, גבאי נסים ז"ל, במשך שנים רבות עסק בתחומים המשיקים לתחומים בהם אני עוסק כיום. לפני למעלה מ- 30 שנים, כאשר נשאל במסגרת ריאיון אישי: "מה הסוד שלך נסים ?" הוא השיב: "אני משוכנע מעומק ליבי כי אני מוכר את הסחורה הכי טובה וזה הכח המניע אותי". כך גם אני חש. דאגתי הכנה ללקוחותיי מתורגמת לסיוע מקצועי למימוש זכויותיהם בעת עזיבת מקום עבודה או יציאה לפנסיה, סיוע מקצועי אשר מתורגם בין היתר לחיסכון בתשלומי המס על כספי הפרישה שלהם. היכרותי מקרוב את הערך הכלכלי הרב בקבלת ייעוץ אישי אל מול התנהלות עצמאית בשטח זה ללא כלים מתאימים, זה מה שמניע אותי לעשות כל מאמץ להאיר את עיניי האנשים, שוב ושוב, גם במאמרים...

להלן ריכוז של נושאים המופיעים באתר פרישה המתייחסים לפריסת פיצויים או לפריסת מענק פרישה:

1. פריסה – מהי "פריסת מס" ?

2. טופס פריסה – טופס 116ג

3. סעיף 8 (ג) לפקודת מס הכנסה – (חלוקת הכנסה ליותר משנה אחת)

4. חוזר מס הכנסה 78/5 (מקור "הסטורי" לעניין פריסת מענק פרישה - פיצויי פיטורים) - כללים לפריסת סכום מענק עקב פרישה חייב במס או סכום חייב במס שהתקבל עקב היוון קיצבה

5. דוגמאות לניצול קיזוזים, זיכויים ו/או ניכויים במהלך תקופת הפריסה

6. דוגמה לפריסה – ראה מצגת פרישה

7. סעיף 8 (ד) לפקודת מס הכנסה - חלוקת הכנסה ומת הנישום במהלך תקופת הפריסה

8. פטירה במהלך תקופת הפריסה - עובד שנפטר לאחר שביצע פריסת מס על מענק פרישה ו/או פיצויי פיטורים – הסברים

9. התאלמנתם ? התייתמתם ? מהיום תשלמו יותר מס הכנסה על מענק מוות – מאמר - נציבות מס הכנסה הורתה לאחרונה לפקידי השומה שלא לאשר בקשות של שאירי עובד שנפטר לפרוס קדימה מענק מוות ופיצויי פיטורים חייבים במס, פריסה שנועדה להקל על נטל המס.

10. מענק מוות - מס הכנסה על מענק מוות של עובד שנפטר ואפשרויות תכנון מס - עדכון מדיניות רשות המסים - אוגוסט 2010

11. הכנסות מעבודה ו/או מענקי פרישה/מוות המתקבלות לאחר אריכות ימים - חוזר מס הכנסה מס' 10/2011 מיום 13/07/2011

 

14. מענק פרישה I פטורים I קיזוזים I זיכויים I ניכויים כנגד מענק פרישה חייב במס במהלך שנות פריסת מס - דיון מחודש לאור פסק דין - שרל שבטון

15. סוניה פורת נ' פקיד שומה כפר סבא – עמ (מרכז) 23004-11-10 מיום 13/02/2013 – פסק דין בנושאים: פריסת מענק פרישה, פטירה במהלך תקופת הפריסה וניצול פטור ממס בגין נכות

16. שרל שבטון נגד פקיד שומה תל-אביב-יפו 5 - עמה001017/06 – פסק דין בבית המשפט המחוזי - קביעת בית המשפט כי פריסת מס אינה רק אקט טכני אלא מעניקה אפשרות להינות מפטור לנכה כנגד החלק החייב במס של הפיצויים גם במהלך כל שנות הפריסה ולא רק בשנת הפריסה הראשונה.

17. בן אריה יעקב נגד פקיד שומה כפר סבא - עמה001273/05 – פסק דין בבית המשפט המחוזי - יישום הלכת שרל שבטון - ניצול פטור לנכה כנגד פריסת מס - בכל שנות הפריסה

18. פקיד שומה ת"א 5 נגד שרל שבטון - פקיד שומה כ"ס נגד יעקב בן אריה - ע"א 8958/07 + ע"א 8960/07 – פסק דין בבית המשפט העליון – הכרעה בסוגיית מימוש הפטור לנכה כנגד הכנסות מפריסת פיצויים ומענקי פרישה.

19. בית המשפט העליון אמר את דברו בעניין שרל שבטון - רו"ח אמיר גבאי: "זהו יום ניצחון לפורשים!"

 
הכותב: רו"ח אמיר גבאי, מומחה למיסוי ופרישה.
 
 
מאמר זה מובא כאן לידע כללי בלבד והוא אינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ. שום אינפורמציה המופיעה במאמר אינה מהווה המלצה לביצוע או אי ביצוע מהלך כלשהו. מחובתך להתייעץ לפני כל פעולה. המידע מוצג להמחשה בלבד. חבות המס הסופית בכל מקרה תיקבע אך ורק על ידי רשויות המס על פי הקבוע בפקודת מס הכנסה.


פריסת פיצויים - פריסה אחורה או פריסה קדימה ? - אם חשבת על פריסה – כדאי שתקרא
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
זום וגמרנו ! שירות מלא בלי לצאת מהבית !
  דף קודם  
Bookmark and Share
הדפס את המאמר
מחשבונים
טפסים
מצגות
פיצויי פיטורין
פיטורין והתפטרות
מאמרים
כתבות
טופס 161
קיבוע זכויות
סימולטור מס
עדכונים שוטפים
סרטונים

תכנון פרישה

תכנון מס
תכנון כלכלי
תקנון | קצת עלינו | לתאום פגישת ייעוץ | 1599-500-570
Facebook
תקנון | קצת עלינו
לתאום פגישת ייעוץ 1599-500-570
Facebook
© כל הזכויות שמורות ל בי. פור תכנון פרישה בע"מ.