דף הבית נפגשים בזום ושומרים על הבריאות
יצירת קשר
לתאום פגישה
1599-500-570
בי. פור תכנון פרישה בע''מ פרישה
 
 
אל תשלמו מס מיותר תכנון מס
 
להנות מהמקסימום תכנון כלכלי
 
סימולטור מס
מחשבונים
טפסים
סרטונים
קיבוע זכויות
פיצויי פיטורים
כתבות
מאמרים
טופס 161
עדכונים שוטפים
מצגות
פיטורים והתפטרות

קיבוע זכויות

קו הפרדה אדום

ייעוץ מס וסיוע מקצועי בכל הקשור להגשת בקשה לפקיד השומה (מס הכנסה) לפטור על קצבה או על היוון קצבה באמצעות טופס 161ד ונספחיו.

 
במידה והתחלת לקבל פנסיה חודשית והגעת לגיל הפרישה לפי החוק הרי שככלל עליך לפנות למשרד פקיד השומה (מס הכנסה) אליו אתה שייך לפי איזור מגוריך לצורך ביצוע תאום מס וקבלת אישור עבור משלם הפנסיה, כמה מס עליו לנכות מהפנסיה החודשית המשולמת לך.
 
על מנת לקבל את הפטור ממס על הפנסיה החודשית, ככל שאתה זכאי לו ועד לתקרה הקבועה בחוק, רגע לפני ביצוע תאום המס בפעם הראשונה, עליך לעבור מול פקיד השומה הליך חד פעמי שנקרא "קיבוע זכויות" במסגרתו קובע פקיד השומה את שיעור הפטור ממס לו אתה זכאי בהתחשב בכל המידע, הנתונים והמסמכים שעליך להציג בפניו. כך גם כאשר הינך מבקש לבצע "היוון קצבה" פטור ממס.
 
  1. לא די במילוי פשוט של "טופס 161ד" ומסירתו לפקיד השומה. בטרם פונים לפקיד השומה יש לאתר ולרכז את כל המסמכים הדרושים, לבצע חישובי מס וחישובי כדאיות, לערוך ולצרף נספחים ולהיות מודע להשלכות של כל החלטה ובחירה ! בניגוד לדיעה הרווחת בקרב פורשים רבים, טופס 161ד אינו "רק טופס דיווח..." אלא הוא מהווה תמצית ההחלטות והבחירות של הפורש לאחר שבחן אותן ואת כדאיותן, החלטות אשר ילוו אותו עד גיל 120.
  2. לצערי, נכון להיום, יש בורות גדולה בתחום זה בקרב פקידי השומה וגם לאחר שמגישים את כל מסמכי הבקשה כאשר הם מדוייקים, מלאים ונהירים לכל קורא, עובדתית, אחד מתוך שני אישורים עדיין מגיע שגוי ועולה הצורך לפנות פעם נוספת לפקיד השומה לתיקון האישור השגוי בצורה מנומקת מקצועית. ככל שאינך איש מקצוע, הרי לא תוכל לדעת שהאישור שגוי ולבטח שלא להציג בפניו נימוקים מקצועיים וסימוכין לטענותיך !
  3. מצער לראות פעם אחר פעם שגימלאים רבים בפועל אינם מקבלים ולו את שיעור הפטור ממס המינימלי על הכנסתם מפנסיה חודשית כקבוע בחוק - לו זכאי כל פורש ללא תנאי! והכל בשל העיקרון..."לא ביקשת...לא קיבלת...". גם אם אתה גימלאי ותיק אף פעם לא מאוחר לנסות ולהפחית ככל הניתן את המס אותו אתה משלם על הכנסתך החודשית מפנסיה.
  4. בהתאם להנחיה פנימית ברשות המסים, נאסר על פקידי השומה לייעץ לפורשים בכל הקשור לדיווח ולאופן מילוי טופס 161ד כך שבפועל כך או כך לא ניתן לקבל סיוע בעניין זה מפקידי השומה (מס הכנסה).
  5. החלטות אלו ילוו אותך במשך 20 שנים ויותר... והן בלתי הפיכות (למעט במהלך תקופה מוגבלת של זמן למשך 90 יום מיום הגשת הבקשה לפקיד השומה (נעיר כי לפי הוראות חוזר מס הכנסה מס' 02/2013 מיום 27/05/2013 - 90 ימים לשינויים ויש הוראות ומגבלות נוספות בחוזר זה, לפי הכתוב בטופס 161ד ובאישור לקיבוע הזכויות המתקבל מפקיד השומה - 120 ימים לשינויים. למי שמעוניין לבצע שינויים אנו ממליצים לפעול מהר ככל האפשר, במסגרת 90 הימים מיום הגשת הבקשה לפקיד השומה, כמו כן ייתכנו עניינים טכניים נוספים שעלולים להקשות על שינוי הבחירה ולסרבל ולהאריך את התהליך כמו לדוגמא מעבר שנת מס).
  6. ההפסד הכספי המצטבר במהלך שנות הפנסיה כתוצאה מאי מימוש הזכאות לפטור ממס על הפנסיה החודשית, ככל שאתה זכאי לו ולפי מידת זכאותך, בהתייחס לפנסיה ממוצעת, נאמד בעשרות אלפי שקלים ויותר !
 
מומחה למיסוי ופרישה יעניק לך ייעוץ מס מקצועי ויסייע לך בכל הקשור להליך קיבוע הזכויות. נצל לטובתך את הידע, המקצועיות והניסיון הרב שצברו המומחים למיסוי ופרישה בליווי ובייצוג אלפי פורשים עד היום, מול רשויות המס.
 
 
 
מסמך זה מנוסח בלשון זכר אך פונה לנשים ולגברים כאחד.


 
טופס 161ד I בקשה לקיבוע זכויות לפי סעיף 9א לפקודה - (טופס בקשה לעניין פטור על קצבה או היוון קצבה).
 
טופס 161ד - מכשולים בדרך לקיבוע זכויות והמלצות לעריכה והגשה של טופס 161ד - ידיעה ומאמר שפורסמו בגיליון עדיף - בתאריך 20/12/2017.
 
אישור קיבוע זכויות - דוגמאות שונות 
 
מחשבון קיבוע זכויות - מהו הפטור ממס המגיע לך על הכנסתך מפנסיה חודשית ?
 
הוראות חוזר מס הכנסה מס' 02/2013 מיום 27/05/2013 הדן בהוראות סעיף 9א למתן פטור על קצבה מזכה לפי תיקון 190 לפקודה.
 
 
 

  דף קודם  
Bookmark and Share
הדפס את המאמר
מחשבונים
טפסים
פיצויי פיטורין
מצגות
מאמרים
פיטורין והתפטרות
קיבוע זכויות
טופס 161
כתבות
סימולטור מס
עדכונים שוטפים
סרטונים

תכנון פרישה

קו הפרדה אדום
תכנון מס
תכנון כלכלי
תקנון | קצת עלינו | לתאום פגישת ייעוץ | 1599-500-570
Facebook
תקנון | קצת עלינו
לתאום פגישת ייעוץ 1599-500-570
Facebook
© כל הזכויות שמורות ל בי. פור תכנון פרישה בע"מ.