דף הבית שירות מלא – בלי לצאת מהבית !
יצירת קשר
לתאום פגישה
1599-500-570
בי. פור תכנון פרישה בע''מ פרישה
 
 
אל תשלמו מס מיותר תכנון מס
 
להנות מהמקסימום תכנון כלכלי
 
סימולטור מס
מחשבונים
טפסים
סרטונים
קיבוע זכויות
פיצויי פיטורים
כתבות
מאמרים
טופס 161
עדכונים שוטפים
מצגות
פיטורים והתפטרות

ערך פדיון פיצויים למעסיק - ערך פדיון פיצויים למס

קו הפרדה אדום

מה ההבדל בין ערך פדיון פיצויים למעסיק לבין ערך פדיון פיצויים למס ? ולמה כל אחד מהם משמש ? (ביטוח מנהלים).

 
"ערך פדיון פיצויים למעסיק" ו"ערך פדיון פיצויים למס" הינם מונחים אשר נתקלים בהם, דרך כלל, כאשר פונים לחברת ביטוח בבקשה לקבלת נתונים בדבר הצטברות כספי פיצויי פיטורים של עובד אצל מעסיק, בסמוך למועד ניתוק יחסי עובד מעביד.
 
להלן 2 דוגמאות:
 
דוגמא למכתב עבור עובד המבוטח בפוליסת ביטוח מנהלים במגדל חברה לביטוח - (הכינוי לטופס זה הינו "טופס קוביות") - טופס ערכי פדיון
 
דוגמא למכתב עבור עובד המבוטח בפוליסת ביטוח מנהלים בכלל חברה לביטוח - טופס ערכי פדיון
 
בחלק מפוליסות ביטוח המנהלים יש פער כספי בין ערך הפדיון למעסיק לבין השווי לצרכי מס, של כספי הפיצויים. באותם המקרים בהם יש פער, במרבית המקרים, השווי לצרכי מס, של כספי הפיצויים, גדול מערך הפדיון למעסיק.
 
ערך פדיון פיצויים למעסיק - מיועד עבור המעסיק, לצורך חישוב השלמה של פיצויים, בעת ניתוק יחסי עובד מעביד, בכפוף לחבות המעסיק לתשלום פיצויי פיטורים לעובד, במקרים בהם נדרשת השלמה על פי החוק או על פי הסכם העבודה. (נדגיש כי יש מקרים בהם המעסיק אינו נדרש לבצע השלמה ואז אין לו צורך בנתון זה...). (במילים אחרות - ערך הפדיון המשמש לצורך התחשבנות המעסיק עם העובד בגין זכאות העובד לפיצויים).
 
  
ערך פדיון פיצויים למס - מיועד עבור העובד, לצורך התחשבנות עם מס הכנסה, על כספי הפיצויים המשולמים לו בעת ניתוק יחסי עובד מעביד.

באילו פוליסות ביטוח מנהלים ניתקל בזה ? החל מתחילת שנות ה- 90 ועד דצמבר 2003.
 
   
מה לרשום בטופס 161 ?
 
בטופס 161 יירשם ערך פדיון פיצויים למס בלבד ולא ערך פדיון פיצויים למעסיק.
 
 
איזה מהסכומים משמש לצורך חישוב "השלמה ל- 100%" ? (ראה התייחסות נוספת מעלה)
 
לצורך חישוב השלמת פיצויים, בהתאם לחבות המעביד לתשלום פיצויי פיטורים, מביאים בחשבון את הסכום המוגדר כערך פדיון פיצויים למעסיק ולא הסכום המוגדר כערך פדיון פיצויים למס.
 
 
דגשים
 
שימו לב, נושא זה מוגדר בצורה מפורשת במסגרת תנאי פוליסת ביטוח המנהלים. מבלי להיכנס לכל הוראות החוק, לכל תנאי הפוליסות, לתקנות הרלבנטיות ולפירוט כל השינויים שחלו בנושא זה במהלך השנים, באופן מעשי, כך יש לפעול !
 
בקצרה, הפער בין ערכי הפדיון נובע מההבדל בין אופן החישוב "הרגיל" של ערך פדיון הפיצויים למעסיק לבין אופן החישוב של ערך פדיון הפיצויים לצרכי מס - כפי שהם מוגדרים בתנאי הפוליסה. פער שמקורו ברווחים על כספי הפיצויים המועברים באופן שוטף לסעיף התגמולים בפוליסה.
 
 
מאחר ופוליסת ביטוח מנהלים הינה חוזה לכל דבר ועניין - המעסיק אינו רשאי לפעול בניגוד להוראות החוזה ! (אלא אם כן, עניין זה הוגדר באופן אחר בצורה מפורשת בכתב וכחלק בלתי נפרד מפוליסת ביטוח המנהלים בעת הצטרפות העובד המבוטח לפוליסה, (מה שלא קורה בדרך כלל....)).
 
זו הסיבה לכך, שמומלץ לכל עובד, לבקש מהמעסיק, בעת ניתוק יחסי עובד מעביד, לצרף לטופס 161 הנמסר לו על ידי המעסיק - העתק מכתב חברת הביטוח אשר שימש את המעסיק לצורך ביצוע ההתחשבנות עם העובד על כספי הפיצויים והדיווח למס הכנסה.
  
מומלץ לוודא כי המעסיק אכן פעל בהתאם לאמור במכתב חברת הביטוח ועשה את כל החישובים בהתאם לערך הפדיון המתאים.


פסק הדין של בית הדין הארצי לעבודה - ע"ע 29744-11-18 מיום 31/03/2020 - חברת מוסדות חנוך ותרבות בהרצליה מיסודה הסוה"י לא"י נגד דורית לוי -  בנושא: ערך פדיון פיצויים למעסיק - ערך פדיון פיצויים למס.

פסק הדין של בית הדין הארצי לעבודה - ע"ע 12214-11-18 - מיום 05/04/2020 - אריה סאלם נגד הוט מובייל בע"מבנושא: ערך פדיון פיצויים למעסיק.

אין מדובר בחוות דעת משפטית. מאמר זה מובא כאן לידע כללי בלבד והוא אינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין. שום אינפורמציה המופיעה במאמר אינה מהווה המלצה לביצוע או אי ביצוע מהלך כלשהו. מחובתך להתייעץ לפני כל פעולה. מסמך זה מנוסח בלשון זכר אך פונה לנשים ולגברים כאחד. המידע מוצג להמחשה בלבד.


דוגמא מס' 1 לקבלת נתונים שגויים מהמסלקה הפנסיונית - חלוקה לא נכונה של הכספים בין פיצויים לבין תגמולים בפוליסת ביטוח מנהלים - פער בין ערך פדיון רגיל לערך פדיון שווי למס - פיצויים הון - דוגמא

דוגמא מס' 2 לקבלת נתונים שגויים מהמסלקה הפנסיונית - חלוקה לא נכונה של הכספים בין פיצויים לבין תגמולים בפוליסת ביטוח מנהלים - פער בין ערך פדיון רגיל לערך פדיון שווי למס - פיצויים קצבה - דוגמא

 
ערך פדיון פוליסת ביטוח מנהלים - לפי תקנה 46 לתקנות מס הכנסה (כללים לאישור ולניהול קופות גמל), תשכ"ד-1964

פסק הדין של בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב - יפו - סע"ש 47735-05-15 מיום 14/10/2018 - דורית לוי נגד מוסדות חינוך ותרבות הרצליה בע"מ - בנושא: ערך פדיון פיצויים למעסיק - ערך פדיון פיצויים למס.
  דף קודם  
הדפס את המאמר
מחשבונים
טפסים
פיצויי פיטורין
מצגות
מאמרים
פיטורין והתפטרות
קיבוע זכויות
טופס 161
כתבות
סימולטור מס
עדכונים שוטפים
סרטונים

תכנון פרישה

קו הפרדה אדום
תכנון מס
תכנון כלכלי
תקנון | קצת עלינו | לתאום פגישת ייעוץ | 1599-500-570
Facebook
תקנון | קצת עלינו
לתאום פגישת ייעוץ 1599-500-570
Facebook
© כל הזכויות שמורות ל בי. פור תכנון פרישה בע"מ.