דף הבית
לתאום פגישת ייעוץ
1599-500-570
בי. פור יועצי פרישה בע''מ פרישה
 
 
אל תשלמו מס מיותר תכנון מס
 
להנות מהמקסימום תכנון כלכלי
 
סימולטור מס
אפליקציות
מחשבונים
טפסים
סרטונים
קיבוע זכויות
פיצויי פיטורים
כתבות
מאמרים
טופס 161
עדכונים שוטפים
מצגות
פיטורים והתפטרות

פורשים ויוצאים לפנסיה ? מחליפים מקום עבודה באמצע החיים ? בידקו האם אתם חייבים להגיש דוח שנתי למס הכנסה !

 

מרבית תושבי ישראל אינם מודעים לעובדה כי ככלל, כל תושב ישראל שבתחילת שנת המס מלאו לו 18 שנים – חייב להגיש דוח שנתי למס הכנסה ! (לפי הוראות סעיף 131 לפקודת מס הכנסה).

כן. ככלל, כולם חייבים להגיש דוח שנתי למס הכנסה בתום כל שנת מס, במועד שנקבע לכך.

ואולם, אל מול חובה גורפת זו, מהצד השני, ישנן תקנות במסגרתן נקבע מי פטור מהגשת דוח שנתי למס הכנסה ובאילו תנאים.

מאחר ובמרוצת השנים, חלים שינויים הן במצב האישי והן בהוראות החוק – מומלץ לכולם ללא יוצא מן הכלל, מעת לעת, לעיין בתקנות ולוודא שהם עדיין עומדים בכל התנאים לפטור מהגשת הדוח השנתי, שכן אי ידיעת החוק אינה פוטרת ומי שחייב להגיש דוח שנתי ולא מגיש אותו במועד, מוטלים עליו עיצומים כספיים מיותרים (קנסות כבדים).

פורשים ויוצאים לפנסיה ? מחליפים מקום עבודה באמצע החיים ? שימו לב !

מרבית הפורשים היוצאים לפנסיה או אלו המחליפים מקום עבודה באמצע החיים שדרך כלל עומדים בכל התנאים לפטור מהגשת דוח שנתי למס הכנסה, אינם מודעים לעובדה כי ייתכן ובשנה בה הם פרשו מעבודתם ויצאו לפנסיה או החליפו מקום עבודתם, נקודתית בהתייחס לשנת מס זו, הם אינם עומדים בתנאים לפטור מהגשת הדוח השנתי למס הכנסה !

איך זה יכול לקרות ?

קחו לדוגמא, אדם שפרש מעבודתו בגיל 67 לאחר 35 שנות עבודה אצל אותו המעסיק בסוף חודש אוגוסט 2015 כאשר עד ליום עזיבתו את מקום העבודה ויציאתו לפנסיה, הכנסתו היחידה היתה מעבודה ומשכורותו ברוטו היתה כ- 25,000 ש"ח לחודש. כמו כן, במועד פרישתו שולמו לו פדיון ימי חופשה, מענקי פרישה, פדיון ימי מחלה וכספי פיצויים חייבים במס (שמעבר לסכום הפטור ממס) בסך של כ- 447,000 ש"ח והכנסתו מפנסיה חודשית (החלק החייב במס, שאינו פטור ממס) החל ממועד פרישתו הינה כ- 10,000 ש"ח ברוטו.

אם נצרף יחד את הכנסתו ממשכורת, הכנסתו מהתשלומים החד פעמיים החייבים במס, שמעבר לסכום הפטור ממס, והכנסתו מפנסיה החייבת במס, שאינה פטורה ממס, בשנת המס 2015, נגיע לסך של כ- 687,000 ש"ח ברוטו.

כאשר, לפי התקנות, בשנת 2015, ככלל, מי שסך הכנסתו החייבת במס ממקורות אלו, עלתה על כ- 643,000 ש"ח אינו עומד בתנאי הפטור וחייב להגיש דוח שנתי במועד כקבוע בחוק !

נדגיש כי מדובר בדוגמא אחת בלבד וייתכנו סיבות נוספות ומצבים נוספים, כמפורט בתקנות !

לסיום, נוסיף כי במקרים רבים ייתכן וכדאי להגיש דוח שנתי למס הכנסה בשנה בה פורשים ויוצאים לפנסיה או מחליפים מקום עבודה ביוזמתכם גם אם אינכם חייבים להגיש דוח שנתי למס הכנסה שכן ייתכן ומגיע לכם החזר מס ששילמתם ביתר, ואולם, בכל מקרה, חשוב לבדוק האם אתם חייבים להגיש דוח שנתי למס הכנסה על מנת להימנע מתשלום קנסות מיותרים בהמשך הדרך.
 
 
הכותב: רו"ח אמיר גבאי, מומחה למיסוי ופרישה.

מאמר זה מובא כאן לידע כללי בלבד והוא אינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ. שום אינפורמציה המופיעה במאמר אינה מהווה המלצה לביצוע או אי ביצוע מהלך כלשהו. מחובתך להתייעץ לפני כל פעולה. מסמך זה מנוסח בלשון זכר אך פונה לנשים ולגברים כאחד. המידע מוצג להמחשה בלבד. חבות הדיווח למס הכנסה וחבות המס הסופית בכל מקרה תיקבע אך ורק על ידי רשויות המס על פי הקבוע בפקודת מס הכנסה ובתקנות.



 
 
 
 
 
  דף קודם  
Bookmark and Share
הדפס את המאמר
אפליקציות
מחשבונים
טפסים
מצגות
פיצויי פיטורין
פיטורין והתפטרות
מאמרים
כתבות
טופס 161
קיבוע זכויות
סימולטור מס
עדכונים שוטפים
סרטונים

תכנון פרישה

תכנון מס
תכנון כלכלי
תקנון | קצת עלינו | לתאום פגישת ייעוץ | 1599-500-570
Facebook Google Plus
תקנון | קצת עלינו
לתאום פגישת ייעוץ 1599-500-570
Facebook +Google
© כל הזכויות שמורות לבי. פור יועצי פרישה בע"מ.