דף הבית שירות מלא – בלי לצאת מהבית !
יצירת קשר
לתאום פגישה
1599-500-570
בי. פור תכנון פרישה בע''מ פרישה
 
 
אל תשלמו מס מיותר תכנון מס
 
להנות מהמקסימום תכנון כלכלי
 
סימולטור מס
מחשבונים
טפסים
סרטונים
קיבוע זכויות
פיצויי פיטורים
כתבות
מאמרים
טופס 161
עדכונים שוטפים
מצגות
פיטורים והתפטרות

5 טעויות נפוצות של עובדים בעת סיום עבודה או פרישה של עובד בשנת 2021

קו הפרדה אדום

  
בעת החלפת מקום עבודה או פרישה ויציאה לפנסיה, ככלל כל עובד נדרש לבצע התחשבנות מס על כספי פיצויים, מענקי פרישה ותשלומי פנסיה חודשית ולהמציא למשלמים השונים, הן לקופות השונות בהן נצברו כספי הפיצויים, הן למעסיק המשלם את מענקי הפרישה והן למשלם הפנסיה - אישורים ממס הכנסה.

מטרת מאמר זה הינה לאפשר לעובדים ולפורשים אשר בוחרים לפעול באופן עצמאי ללמוד מטעויות של אחרים.
     

  

להלן 5 טעויות נפוצות בהן נתקלנו במהלך שנת 2021 - 


מטפלים בסיום עבודה בשיהוי ניכר או לא מטפלים בכלל


גם בשנת 2021 עובדים רבים מטפלים בסיום עבודה בשיהוי ניכר או לא מטפלים בכלל וברב המקרים יש לכך מחיר הבא לידי ביטוי בתשלום מס ביתר, בשלילה של חלק מהאפשרויות לתכנון המס, בהיגררות להוצאות מיותרות ולביצוע פעולות נוספות כמו הגשת דוחות שנתיים למס הכנסה שאולי וניתן היה לחסוך את הגשתם, בקושי לאתר מסמכים ישנים ועוד. מה זה מטפלים ? יש להצטייד בכל המסמכים הדרושים לצורך מסירתם למס הכנסה, קבלת אישורים ממס הכנסה ומסירתם לקופות ולמשלמים השונים. 

    

חתימה על טופס 161א לפני קבלת טופס 161 חתום על ידי המעסיק


גם בשנת 2021 עובדים רבים חותמים על טופס 161א בטרם קבלת טופס 161 חתום על ידי המעסיק. מדהים לגלות כל פעם מחדש איך עובדים, גם כאשר מדובר בסיום עבודה לאחר עשרות שנים של עבודה וחיסכון לפנסיה, גם כאשר מדובר במאות אלפי שקלים או במיליוני שקלים של כספי פיצויים, מענקי פרישה וכספי פנסיה חותמים על טופס ריק לחלוטין ומאפשרים למנהל ההסדר הפנסיוני או למעסיק להשלים את הנתונים בטופס 161א לאחר שהם חתמו על טופס ריק מתוכן או חותמים על טופס 161א שמילא עבורם מנהל ההסדר הפנסיוני וזאת בלי שזכו לראות קודם לכן דיווח פורמלי וסופי של המעסיק (טופס 161 חתום) ובלי שהיתה להם הזדמנות לקבל ייעוץ מס מרואה חשבון או יועץ מס, מומחה למיסוי ופרישה בטרם הם מקבלים החלטות ומעבירים הנחיות למעסיק ולקופות.

טופס 161א - הודעת עובד - אי חובת מילוי הטופס - הבהרה למעבידים - חובת המעסיק למסור לעובד טופס 161 חתום על ידו ללא תנאי !
  

לא מוודאים שכל כספי הפיצויים מופיעים בטופס 161


מעסיקים גדולים במשק, כדוגמת משרדים ממשלתיים, משרד החינוך, משרד הבריאות ועוד, באופן מוחלט וללא יוצא מן הכלל, אינם מדווחים על כל כספי הפיצויים שנצברו בכל קופות הגמל של העובד, אם מדובר בקרן פנסיה חדשה בה הופקדו כספי פיצויים בגין רכיב מסויים בשכר ואם מדובר בקופות גמל נוספות. מיותר לציין כי דיווח חלקי מונע מהעובד לקבל החלטות נכונות ולהמציא לכל קופות הגמל שלו אישורי מס הכנסה באמצעותם יעלה בידו לממש את כל כספי הפיצויים שנצברו בכל קופות הגמל שלו.

לא מעבירים את אישורי המס להמשך טיפול הקופות ולא מוודאים שהקופות מנכות את המס במקור


עובדים רבים חושבים שדי בכך שהם פנו למס הכנסה וקיבלו אישורים, הם אינם טורחים להעביר את אישורי המס לקופות השונות ואינם מוודאים שהקופות מנכות את המס במקור לפי הנחיות פקיד השומה. מיותר לציין שאי ניכוי מס במקור לפי הנחיות פקיד השומה עלול לגרור אחריו ביטול אישור פקיד השומה לפריסה של פיצויים חייבים במס (אם רלבנטי למקרה), תשלום מס ביתר, צורך בפניה חוזרת למס הכנסה ועוד.שוכחים

  
שוכחים להגיש דוחות שנתיים למס הכנסה במועד כנדרש בחוק במהלך תקופת הפריסה (למי שרלבנטי), שוכחים לבצע "חרטה מרצף זכויות פיצויים" במועד לפי הוראות פקודת מס הכנסה (למי שרלבנטי), שוכחים לבצע תאום מס או קיבוע זכויות, שוכחים ושוכחים כאשר לכל שכחה יש מחיר כלכלי הבא לידי ביטוי 
בתשלום מס ביתר, בשלילה של חלק מהאפשרויות לתכנון המס, בהיגררות להוצאות מיותרות ולביצוע פעולות נוספות אשר ניתן היה להימנע מהן.


לסיכום, חוסר תשומת לב


נאגד את כל יתר הנושאים תחת הכותרת "חוסר תשומת לב" שלא לומר רשלנות. שלל טעויות מכל סוג ומין שלכולן יש מחיר כלכלי ומכנה משותף - חוסר ידע והעדר היכרות עם תחום המיסוי בפרישה ובעזיבת עבודה.

מאמר זה מובא כאן לידע כללי בלבד והוא אינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ. שום אינפורמציה המופיעה במאמר אינה מהווה המלצה לביצוע או אי ביצוע מהלך כלשהו. מחובתך להתייעץ לפני כל פעולה. מסמך זה מנוסח בלשון זכר אך פונה לנשים ולגברים כאחד. המידע מוצג להמחשה בלבד. חבות המס הסופית בכל מקרה תיקבע אך ורק על ידי רשות המסים, על פי הקבוע בפקודת מס הכנסה ומדיניותה.
  דף קודם  
הדפס את המאמר
מחשבונים
טפסים
פיצויי פיטורין
מצגות
מאמרים
פיטורין והתפטרות
קיבוע זכויות
טופס 161
כתבות
סימולטור מס
עדכונים שוטפים
סרטונים

תכנון פרישה

קו הפרדה אדום
תכנון מס
תכנון כלכלי
תקנון | קצת עלינו | לתאום פגישת ייעוץ | 1599-500-570
Facebook
תקנון | קצת עלינו
לתאום פגישת ייעוץ 1599-500-570
Facebook
© כל הזכויות שמורות ל בי. פור תכנון פרישה בע"מ.