דף הבית נפגשים בזום ושומרים על הבריאות
יצירת קשר
לתאום פגישה
1599-500-570
בי. פור תכנון פרישה בע''מ פרישה
161
 
אל תשלמו מס מיותר תכנון מס
 
להנות מהמקסימום תכנון כלכלי
 
סימולטור מס
מחשבונים
טפסים
סרטונים
קיבוע זכויות
פיצויי פיטורים
כתבות
מאמרים
טופס 161
עדכונים שוטפים
מצגות
פיטורים והתפטרות

אופן הדיווח של מעסיק על כספי פיצויים שחויבו במס בשלב ההפקדה בקופה בטופס 161 בעת סיום יחסי עובד מעביד

קו הפרדה אדום

לפי חוזר מס הכנסה מס' 4/2019 מיום 31/12/2019 - הפקדות מעסיק לקופות גמל לקצבה - תיקון 232 לפקודת מס הכנסה

 

הוראות רשות המסים מול המציאות בשטח – תמונת מצב - ינואר 2022

 

המעסיק ידווח בסעיף ח' בטופס 161 על חלק הפיצויים שחויב במס בשלב ההפקדה בקופה בערכו הריאלי !

דהיינו, לא כפי שעדיין מדווחים מעסיקים רבים בישראל מאז ינואר 2017 ועד לרגע זה, במרבית המקרים, בערך נומינלי ולא בערך ריאלי וזאת על אך ורק על בסיס רישום ההפקדות שחויבו במס במערכת השכר של המעסיק מאחר ונכון ליום כתיבת מאמר זה, לא כל קופות הגמל, חברות הביטוח וקרנות הפנסיה (בלשון המעטה…) מספקות דיווח מפורט למעסיק לצורך מילוי טופס 161 תוך התייחסות נפרדת לחלק הפיצויים בקופה שכבר חויב במס בשלב ההפקדה, בערכו הריאלי - נכון ליום סיום יחסי עובד מעביד.

המעסיק ידווח במובחן ובנפרד, בשתי שורות נפרדות בסעיף ח' בטופס 161 – בשורה האחת יתרת הפיצויים בקופה, היתרה "הרגילה", בערכה הריאלי, שלא חויבה במס בשלב ההפקדה בקופה ובשורה השנייה, בנפרד, חלק הפיצויים שחויב במס בשלב ההפקדה, בערכו הריאלי, לפי דיווח מפורט של הקופה, כאשר מתחת לשם המשלם בשורה זו יצוין "סכומים שחויבו במס" !

דהיינו, בניגוד לאופן בו עדיין מדווחים מעסיקים רבים בישראל מאז ינואר 2017 ועד לרגע זה, במרבית המקרים, בשורה אחת בסעיף ח' בטופס 161 - על היתרה הכוללת של כספי הפיצויים שנצברו בקופה בערכם הריאלי, כולל חלק הפיצויים שחויב במס כבר בשלב ההפקדה, ללא הבחנה בין החלק שכבר חויב במס בשלב ההפקדה בקופה לבין החלק שלא חויב במס בשלב ההפקדה בקופה, תוך שבמקרה הטוב אותם המעסיקים מצרפים נספח לטופס 161, במסגרתו הם מדווחים על החלק שחויב במס כבר בשלב ההפקדה בקופה, בערכו הנומינלי על בסיס הרישום במערכת השכר של המעסיק.

בנוסף (לא במקום הדיווח בסעיף ח' בטופס 161), המעסיק יצרף לטופס 161 נספח המפרט את החלק שחויב במס בשלב ההפקדה בערכו הנומינלי, כולל פירוט בדבר: שם הקופה בה הופקדו הכספים, חודשי העבודה שבגינם הופקדו הכספים, משכורת, השכר המבוטח, סכום ההפקדה למרכיב הפיצויים וסכום ההפקדה למרכיב הפיצויים שחויב במס.

במציאות התמונה עגומה, מעסיקים רבים בישראל מאז ינואר 2017 ועד לרגע זה, עדיין אינם טורחים לצרף את הנספח הנדרש לטופס 161 או מספקים דיווח חלקי ללא כל הפרטים, רבים מהם אינם מכירים את הנספח, אינם מודעים לצורך בו או אינם בקיאים באופן המילוי שלו, מה שמסב נזקים לעובדים רבים בעת סיום עבודה והתחשבנות עם מס הכנסה על כספי הפיצויים מאז ינואר 2017 ועד היום !


חוזר מס הכנסה מס' 4/2019 מיום 31/12/2019 - הפקדות מעסיק לקופות גמל לקצבה - תיקון 232 לפקודת מס הכנסה 


מאמר זה מובא כאן לידע כללי בלבד והוא אינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ. שום אינפורמציה המופיעה במאמר אינה מהווה המלצה לביצוע או אי ביצוע מהלך כלשהו. מחובתך להתייעץ לפני כל פעולה. מסמך זה מנוסח בלשון זכר אך פונה לנשים ולגברים כאחד. המידע מוצג להמחשה בלבד.תקרת הפקדה לפיצויים - לשנים 2017 ואילך

עדכון חשוב לעובדים שעוזבים את מקום העבודה החל מיום 1 בינואר 2017 - כולל עדכונים שוטפים בנושא פיצויים שחוייבו במס בשלב ההפקדה - ינואר 2022
שירות מלא בלי לצאת מהבית !
  דף קודם  
Bookmark and Share
הדפס את המאמר
מחשבונים
טפסים
פיצויי פיטורין
מצגות
מאמרים
פיטורין והתפטרות
קיבוע זכויות
טופס 161
כתבות
סימולטור מס
עדכונים שוטפים
סרטונים

תכנון פרישה

קו הפרדה אדום
תכנון מס
תכנון כלכלי
תקנון | קצת עלינו | לתאום פגישת ייעוץ | 1599-500-570
Facebook
תקנון | קצת עלינו
לתאום פגישת ייעוץ 1599-500-570
Facebook
© כל הזכויות שמורות ל בי. פור תכנון פרישה בע"מ.