דף הבית שירות מלא – בלי לצאת מהבית !
יצירת קשר
לתאום פגישה
1599-500-570
בי. פור תכנון פרישה בע''מ פרישה
סימולטור פרישה
 
אל תשלמו מס מיותר תכנון מס
 
להנות מהמקסימום תכנון כלכלי
 
סימולטור מס
מחשבונים
טפסים
סרטונים
קיבוע זכויות
פיצויי פיטורים
כתבות
מאמרים
טופס 161
עדכונים שוטפים
מצגות
פיטורים והתפטרות

על מי חלה החובה או האחריות למסור אישור מס הכנסה לקופות הגמל (אישורים מאת פקיד השומה או מחלקת קופות גמל בנציבות מס הכנסה), על המעסיק או על העובד ?

קו הפרדה אדום

(כמובן באותם המקרים בהם אכן נדרשים אישורים ממס הכנסה ולא די במסירת טופס 161).

החובה והאחריות למסור את אישורי מס הכנסה לקופות הגמל (אישורים מאת פקיד השומה או מחלקת קופות גמל בנציבות מס הכנסה) חלות על העובד (הנישום בלבד) ולא על המעסיק.

יתרה מכך, בסופו של יום מי שיישא בתוצאות ובהשלכות השליליות האפשריות של העדר טיפול מצד קופות הגמל באישורי מס הכנסה (משמע לא די במסירת האישורים לקופות) הוא העובד (הנישום). כלומר לדוגמא, ולא חסרות דוגמאות להשלכות שליליות, מצב בו פקיד השומה מבטל את האישור לפריסה של פיצויים חייבים במס בעקבות אי עמידה של הנישום בתנאים לפריסה (דרישה כגון תשלום מקדמת המס באמצעות ניכוי המס במקור על ידי הקופות לפי הוראות רשות המסים שניתנו במסגרת אישורי מס הכנסה שהומצאו לקופות באמצעות העובד).

עדכון 28/09/2023 

במסגרת מכתב הנחיות של רשות המסים למעסיקים ולשכות השירות מיום 28/09/2023 בנושא מערכת מקוונת לדיווח על עזיבת מקום עבודה (פרישה ממקום עבודה) - 

בסעיף 1 (ד) - במכתב זה מדגישה רשות המסים כי גם לאחר שתופעל המערכת המקוונת לדיווח על עזיבת מקום עבודה (בשלבים כמובן, מדובר בתהליך ארוך ומורכב לעניות דעתנו) - "יודגש כי באחריות העובד להעביר את האישורים שהונפקו על ידי פקיד השומה למעסיק ולקופות הגמל. בשלב זה, האישורים אינם מועברים ישירות לגופים המשלמים".

עדכון ינואר 2024

בינואר 2024 רשות המסים בישראל השיקה מערכת דיווח חדשה למעסיקים ("טופס 161 דיגיטלי") המאפשרת למעסיק או למייצג של המעסיק לדווח באופן מקוון על כל מקרה של סיום עבודה של עובד. ואולם, נכון לינואר 2024 המענה שהמערכת נותנת לעובד הוא מוגבל. נכון לינואר 2024, הדיווח המקוון הוא דיווח רשות ולא דיווח חובה ! במקרה בו בחר המעסיק לבצע את הדיווח באופן מקוון, יודגש כי באחריות העובד להעביר את האישורים שהונפקו על ידי פקיד השומה למעסיק ולקופות הגמל. נכון לינואר 2024, האישורים אינם מועברים ישירות לגופים המשלמים ! (הוראות סעיף 1.ד. למכתב הנחיות של רשות המסים לפקידי השומה, המעסיקים, לשכות שירות, בתי תוכנה והמייצגים מיום 31/12/2023).שירות מלא בלי לצאת מהבית !
  דף קודם  
הדפס את המאמר
מחשבונים
טפסים
פיצויי פיטורין
מצגות
מאמרים
פיטורין והתפטרות
קיבוע זכויות
טופס 161
כתבות
סימולטור מס
עדכונים שוטפים
סרטונים

תכנון פרישה

קו הפרדה אדום
תכנון מס
תכנון כלכלי
תקנון | קצת עלינו | לתאום פגישת ייעוץ | 1599-500-570
Facebook
תקנון | קצת עלינו
לתאום פגישת ייעוץ 1599-500-570
Facebook
© כל הזכויות שמורות ל בי. פור תכנון פרישה בע"מ.