דף הבית שירות מלא – בלי לצאת מהבית !
יצירת קשר
לתאום פגישה
1599-500-570
בי. פור תכנון פרישה בע''מ פרישה
 
 
אל תשלמו מס מיותר תכנון מס
 
להנות מהמקסימום תכנון כלכלי
 
סימולטור מס
מחשבונים
טפסים
סרטונים
קיבוע זכויות
פיצויי פיטורים
כתבות
מאמרים
טופס 161
עדכונים שוטפים
מצגות
פיטורים והתפטרות

5 טעויות נפוצות של מורים בעת פרישה מוקדמת או יציאה לפנסיה בגיל פרישה

קו הפרדה אדום

1. התעלמות מכספי פיצויים שנצברו בקופות גמל ובקרנות פנסיה חדשות (סעיף זה מתייחס בעיקר לעובדי הוראה במשרד החינוך בפנסיה תקציבית)

עבור מורים רבים, במהלך תקופת עבודתם, משרד החינוך מפקיד כספי פיצויים גם בקופות גמל ובקרנות פנסיה חדשות. בכל המקרים ללא יוצא מן הכלל בהם נתקלנו עד היום, משרד החינוך לא טורח לדווח על יתרות אלו בטופס 161 אותו הוא מוסר למורה ביום סיום עבודה. 

מאחר והמורה ממהר לגשת למס הכנסה לצורך קבלת אישורי מס על תשלומים אחרים שכן מופיעים בטופס 161 כגון פדיון ימי מחלה או מענק פרישה, ללא כל בדיקה וללא קבלת ייעוץ מס מקצועי, המורה ופקיד השומה "לא רואים" את כל כספי הפיצויים שנצברו לזכות המורה. יוצא מכך שהמורה לא מספק לקופות הגמל ולקרנות הפנסיה החדשות את האישורים הדרושים ממס הכנסה בעקבות סיום עבודתו ולא מעביר בכלל, שום הנחיות לקופות השונות, מה הוא מבקש לעשות עם כספי הפיצויים שנצברו בהן. התנהלות זו מובילה לנזקים כספיים, תכנון מס שגוי ובירוקרטיה מיותרת בהמשך הדרך.

2. אי המתנה לקבלת טופס 161 נוסף גם ממנהל הגמלאות (סעיף זה מתייחס בעיקר לעובדי הוראה במשרד החינוך בפנסיה תקציבית)

מורים רבים, אשר בפנסיה תקציבית, במעמד הפרישה מקבלים ממנהל הגמלאות תשלומים חד פעמיים נוספים מלבד תשלום הפנסיה החודשית, כמו לדוגמא מענק שנים עודפות, מענק פרישה מיוחד. תשלומים אלו מופיעים בטופס 161 נוסף אותו מקבל המורה ממנהל הגמלאות, בנוסף על טופס 161 אותו הוא מקבל ממשרד החינוך. 

מאחר והמורה ממהר לגשת למס הכנסה לצורך קבלת אישורי מס על תשלומים אחרים המופיעים בטופס 161 שקיבל ממשרד החינוך כגון פדיון ימי מחלה, ללא כל בדיקה וללא קבלת ייעוץ מס מקצועי, המורה ופקיד השומה "לא רואים" את המענקים הנוספים שמקבל המורה ממנהל הגמלאות. יוצא מכך שהמורה לא מספק למנהל הגמלאות את האישורים הדרושים ממס הכנסה בעקבות פרישתו, לא כולל את המענקים הנוספים הללו במסגרת כל חישובי המס וכל בדיקות הכדאיות שיש לבצע (באיזה מסלול פטור ממס לבחור, האם צריך וכדאי לעשות פריסה ועוד). התנהלות זו מובילה לנזקים כספיים, תכנון מס שגוי ובירוקרטיה מיותרת בהמשך הדרך.

3. לא מטפלים בזמן הנכון בסיום עבודה אצל מעסיקים נוספים אצלם עבד המורה בעבר או במקביל ובחפיפה לעבודתו אצל המעסיק העיקרי שלו. יש לכך השלכות, ייתכנו נזקים, יש פעולות שלא ניתן לבצע באיחור.

4. אי המתנה לקבלת מסמכי פרישה סופיים באופן מוחלט.

ישנם מקרים בהם ידוע מראש למורה כי הוא עתיד לקבל ממעסיקו בתוך זמן מוגדר מיום הפרישה, תשלום נוסף / השלמה של פדיון ימי מחלה לאחר שיושלם החישוב הנדרש והוא עתיד לקבל מה שנקרא "טופס 161 מתקן".

מאחר והמורה ממהר לגשת למס הכנסה לצורך קבלת אישורי מס על התשלומים שכן מופיעים בטופס 161 שכבר קיבל מהמעסיק שלו, ללא כל בדיקה וללא קבלת ייעוץ מס מקצועי, המורה ופקיד השומה "לא מביאים בחשבון" את התשלום הנוסף של השלמת פדיון ימי המחלה שעתיד לקבל המורה בשלב מאוחר יותר. יוצא מכך שהמורה לא כולל את התשלום הנוסף במסגרת כל חישובי המס וכל בדיקות הכדאיות שיש לבצע (באיזה מסלול פטור ממס לבחור, האם צריך וכדאי לעשות פריסה ועוד). התנהלות זו מובילה לנזקים כספיים, תכנון מס שגוי ובירוקרטיה מיותרת בהמשך הדרך. כמו כן, יש פעולות שלא ניתן לבצע באיחור.

5. עיכובים בטיפול בפרישה ללא סיבה

לעיתים, מורים "לוקחים את הזמן" בכל הקשור לטיפול בפרישתם מהעבודה ללא כל סיבה לכך. כמובן שאין אנו מתייחסים באמירה זו למקרים בהם, הדברים אינם תלויים במורה אלא בגורמים אחרים ויש מקרים רבים כאלה.

עיכוב בטיפול בפרישה ולבטח כאשר מתעכבים ללא סיבה ומתחלפת שנת מס, מביא לכך שכל תהליך הטיפול בפרישה יהיה מורכב יותר ויקר יותר ויצריך ביצוע פעולות נוספות שאולי היה ניתן לחסוך אותן, כמו לדוגמא הגשת דוח שנתי למס הכנסה לשם קבלת החזר מס שנוכה ביתר מתשלומי הפרישה. אם אין סיבה ממשית, אין לדחות את הטיפול בפרישה.

ולסיום (ולא חסרות טעויות נוספות) - 

החלטות שגויות ובחירות שגויות

החלטות שגויות ובחירות שגויות כגון באיזה מסלול פטור ממס לבחור, באיזה אופן לבצע משיכה של כספים מהקופות ("משיכה רגילה" באמצעות "פטור רגיל" או "היוון פטור" או קבלת פנסיה נוספת...), האם לבצע פריסה קדימה/אחורה/כן/לא ועוד.. יש להן מחיר כלכלי. אפשר וכדאי להימנע מביצוע טעויות באמצעות קבלת ייעוץ מס מקצועי, פעם אחת בחיים, שכן יש טעויות כלכליות שעלולות ללוות את הפורש במהלך כל תקופת הפנסיה הארוכה, ללא יכולת תיקון וחבל.
מאמר זה מובא כאן לידע כללי בלבד והוא אינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ. שום אינפורמציה המופיעה במאמר אינה מהווה המלצה לביצוע או אי ביצוע מהלך כלשהו. מחובתך להתייעץ לפני כל פעולה. מסמך זה מנוסח בלשון זכר אך פונה לנשים ולגברים כאחד. המידע מוצג להמחשה בלבד. חבות המס הסופית בכל מקרה תיקבע אך ורק על ידי רשות המסים, על פי הקבוע בפקודת מס הכנסה ומדיניותה.


טופס 161 של עובד מדינה - דגשים חשובים

טופס 161 של עובד הוראה - דגשים לעניין הפקדות שנת שבתון  דף קודם  
הדפס את המאמר
מחשבונים
טפסים
פיצויי פיטורין
מצגות
מאמרים
פיטורין והתפטרות
קיבוע זכויות
טופס 161
כתבות
סימולטור מס
עדכונים שוטפים
סרטונים

תכנון פרישה

קו הפרדה אדום
תכנון מס
תכנון כלכלי
תקנון | קצת עלינו | לתאום פגישת ייעוץ | 1599-500-570
Facebook
תקנון | קצת עלינו
לתאום פגישת ייעוץ 1599-500-570
Facebook
© כל הזכויות שמורות ל בי. פור תכנון פרישה בע"מ.