דף הבית שירות מלא – בלי לצאת מהבית !
יצירת קשר
לתאום פגישה
1599-500-570
בי. פור תכנון פרישה בע''מ פרישה
 
 
אל תשלמו מס מיותר תכנון מס
 
להנות מהמקסימום תכנון כלכלי
 
סימולטור מס
מחשבונים
טפסים
סרטונים
קיבוע זכויות
פיצויי פיטורים
כתבות
מאמרים
טופס 161
עדכונים שוטפים
מצגות
פיטורים והתפטרות

הפנקס פתוח והיד רושמת

קו הפרדה אדום

בכל שלב בחיים, החל מהחלפת מקום עבודה בגיל צעיר ועד ליציאה לפנסיה, אנו נדרשים לקבל החלטות אשר יש להן חשיבות קריטית להמשך הדרך, כאשר ברוב המקרים הן החלטות בלתי הפיכות. איך החלטות באמצע החיים, כאשר עוזבים מקום עבודה, משפיעות על העתיד, בתקופת הפנסיה ?

      
עו"ד (רו"ח) אמיר גבאי

עד כמה שזה נשמע מפתיע, גם היום, עובדים רבים מרימים גבה כאשר נאמר להם בעת עזיבת מקום עבודה כי משיכת כספי הפיצויים מקרן הפנסיה מביאה להפחתה מיידית של הפנסיה החודשית לה יהיו זכאים עם הגעתם לגיל הפרישה, בשיעור של 50%.

החשבון הוא פשוט. אם לדוגמא, במהלך תקופת העבודה, המעביד והעובד מפקידים יחד בקרן הפנסיה כ- 10% מהמשכורת לטובת סעיף שנקרא תגמולים והמעביד מפקיד בקרן הפנסיה כ- 8.33% מהמשכורת לטובת סעיף הפיצויים, בהתחשב בעלות הכיסוי הביטוחי למקרה נכות או מוות, המשולמת מתוך סעיף התגמולים, הרי שחלק הפיצויים מתוך סך הכספים בקרן הפנסיה מהווה 50%.

על מנת להבין מדוע עובדים רבים מרימים גבה למשמע עובדה פשוטה זו צריך לדעת להקשיב להם. אם תשאלו אותם, מה זה תגמולים ? הם ישיבו באופן מיידי, זו הפנסיה שלי. מה שלא יאמרו בהכרח על חלק הפיצויים בקרן הפנסיה. מדוע ? כי כך הרגילו אותם לחשוב.

אם לא די בכך שמשיכת כספי הפיצויים מקרן הפנסיה בעת עזיבת מקום עבודה מביאה להפחתה מיידית של הפנסיה החודשית בשיעור של 50%, בואו "נגלה" לכם עובדה נוספת. היא עשויה להקטין את ההכנסה בתקופת הפנסיה עוד יותר.

מדוע ? עם הגעתכם לגיל הפרישה, כאשר תפנו לפקיד המס לבקש את הפטור ממס המגיע לכם על ההכנסה מפנסיה חודשית, בבואו לחשב לכם את הפטור, הוא יפתח את "הפנקס" ויביא בחשבון את כל כספי הפיצויים שקיבלתם בפטור ממס במהלך 32 שנות העבודה שקדמו לגיל הפרישה. במילים פשוטות, ככלל, בכל פעם שמושכים כספי פיצויים בפטור ממס, מקטינים את הזכאות לפטור ממס על ההכנסה מפנסיה חודשית, לאחר הפרישה. פטור קטן יותר על הפנסיה, משמעותו יותר מס. יותר מס, פחות הכנסה בתקופת הפנסיה.

זה המקום להדגיש כי לכלל יש חריגים וכללי המיסוי והמונחים המקצועיים מורכבים הרבה יותר מכפי שבחרתי להציג אותם ואולם זו הדרך היחידה לפשט את הדברים, שרבים בוחרים שלא לנסות להבין. מי שמעוניין להעמיק בנושאים אלו מוזמן לקרוא את כל המידע הרלבנטי והעדכני בהרחבה - באתר פרישה.

לסיכום, בעת עזיבת מקום עבודה, כל עוד משיכת כספי הפיצויים מקרן הפנסיה אינה צורך קיומי עבורכם ויש לכם מקורות אחרים להתקיים מהם בתקופה של אבטלה, אל תגעו בכספי הפיצויים. זו הדרך היחידה להימנע מהקטנת הפנסיה העתידית בלמעלה ממחציתה. בנוסף על כך, יש לדאוג שפקיד המס לא ירשום "בפנקס" שניצלתם את הפטור על כספי הפיצויים המגיע לכם בעת עזיבת מקום עבודה. זו הדרך היחידה להימנע מהקטנת הפטור ממס המגיע לכם על הכנסה מפנסיה חודשית עם הגעתכם לגיל הפרישה. אגב, בשפה המקצועית קוראים לזה "רצף קצבה".

ניתן לראות כי בכל שלב בחיים, החל מהחלפת מקום עבודה בגיל צעיר ועד ליציאה לפנסיה, אנו נדרשים לקבל החלטות אשר יש להן חשיבות קריטית להמשך הדרך, כאשר ברוב המקרים הן החלטות בלתי הפיכות.

מצד אחד אני יכול להבין את כל עשרות אלפי האנשים המבקרים בכל חודש באתר פרישה אך בורחים ממנו לאחר שהייה של 3 דקות בממוצע. מדוע הם בורחים ? התשובה היא פשוטה, הם נבהלים ממפולת המידע הניחתת על ראשם ומעדיפים לשוב ולעצום עיניים.

מצד שני איני יכול להבין את כל אלפי האנשים המבקרים בכל חודש במשרדי מס הכנסה עם עזיבתם את מקום העבודה או יציאתם לפנסיה מבלי שטרחו לגשת לייעוץ אישי בטרם הם מקבלים החלטות ומגישים בקשות לפקידי המס.

אין לי דרך אחרת להמחיש את הנזקים הנגרמים כיום למי שבוחר לדלג על ייעוץ אישי אלא להשוות זאת לתחום אחר בחיינו, הבריאות שלנו. כפי שכל מי שרק יכול להרשות לעצמו, מדיר רגליו מהרפואה הציבורית ופונה אך ורק לרפואה פרטית כי בריאותו חשובה לו, כך כל מי שרק יכול להרשות לעצמו, חייב לפנות לייעוץ אישי ולא להסתמך אך ורק על ידיעותיו האישיות, על הנחיות סוכן הביטוח שלו או המעסיק או על איכות השירות הקלוקל בלשון המעטה הניתן לו במשרדי מס הכנסה, במיוחד לאחר כל השינויים האחרונים בחוקי המס והפנסיה, אם הביטחון הכלכלי שלו ושל בני משפחתו, חשוב לו. מדובר בהרבה מאוד כסף.
 
בהצלחה !

מאמר זה מובא לידע כללי בלבד והוא אינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ. האינפורמציה אינה מהווה המלצה לביצוע או אי ביצוע מהלך כלשהו והמידע מוצג להמחשה בלבד. חבות המס הסופית בכל מקרה תיקבע אך ורק על ידי רשויות המס על פי הקבוע בפקודת מס הכנסה.  דף קודם  
הדפס את המאמר
מחשבונים
טפסים
פיצויי פיטורין
מצגות
מאמרים
פיטורין והתפטרות
קיבוע זכויות
טופס 161
כתבות
סימולטור מס
עדכונים שוטפים
סרטונים

תכנון פרישה

קו הפרדה אדום
תכנון מס
תכנון כלכלי
תקנון | קצת עלינו | לתאום פגישת ייעוץ | 1599-500-570
Facebook
תקנון | קצת עלינו
לתאום פגישת ייעוץ 1599-500-570
Facebook
© כל הזכויות שמורות ל בי. פור תכנון פרישה בע"מ.