דף הבית שירות מלא – בלי לצאת מהבית !
יצירת קשר
לתאום פגישה
1599-500-570
בי. פור תכנון פרישה בע''מ פרישה
 
 
אל תשלמו מס מיותר תכנון מס
 
להנות מהמקסימום תכנון כלכלי
 
סימולטור מס
מחשבונים
טפסים
סרטונים
קיבוע זכויות
פיצויי פיטורים
כתבות
מאמרים
טופס 161
עדכונים שוטפים
מצגות
פיטורים והתפטרות

דוגמא לניצול לא מיטבי של פטור בקיבוע זכויות

קו הפרדה אדום

דוגמא לניצול לא מיטבי של פטור בקיבוע זכויות - לחץ לצפיה - קובץ PDF.

הערות:

כאשר מוגשת בקשה לקיבוע זכויות לפקיד השומה ובמסגרת הבקשה לא מבקשים לשריין חלק מהפטור לטובת קבלת מענקי פרישה וכספי פיצויים ביום סיום עבודה (במקרים בהם ממשיכים לעבוד במקום העבודה גם לאחר גיל הזכאות וזה רלבנטי) ולא מבקשים להקצות חלק מהפטור לטובת היוון (כמו לדוגמא בלבד, משיכה מקופת גמל של כספי תגמולים מסוג קצבה החייבים במס, בסכום חד פעמי במזומן, פטור ממס) אזי כל הפטור המגיע לגימלאי, מוקצה במלואו, עד לתקרה לטובת הכנסה מפנסיה חודשית. 

זה קורה גם במקרים בהם הפנסיה החודשית קטנה מתקרת הפטור וגם במקרים בהם בפועל אין לגימלאי צורך בכל תקרת הפטור על מנת להגיע למצב בו הוא כבר לא נדרש לשלם מס על הפנסיה החודשית (בהתחשב בכלל הכנסותיו ובגובה הפנסיה החודשית). 

במילים פשוטות מה שלא מבקשים לא מקבלים...ולעיתים מקבלים גם מה שלא מבקשים ולא צריכים. לא ביקשת פטור לטובת היוון, לא תקבל והמצד השני, גם אם אין לך צורך בכל תקרת הפטור לטובת הפנסיה החודשית ולא כל תקרת הפטור מנוצלת בפועל לטובת הפנסיה החודשית אתה עשוי לקבל אותה גם אם בפועל לא ביקשת אותה. 

פקיד השומה אינו מפעיל שיקול דעת לטובת הגימלאי אלא אך ורק מקליד את נתוני הבקשה לקיבוע זכויות למחשבי מס הכנסה, כפי שהיא. יתרה מכך, לפי הנחיות רשות המסים, אסור לפקיד השומה לתת ייעוץ לגימלאי. במסגרת טופס 161ד מצהיר הגימלאי כי: "אני מאשר/ת את בקשתי לאחר שהבנתי את המשמעויות וההשלכות, לא קיבלתי עצה או הכוונה מפקיד השומה ופעלתי על דעתי או בהמלצת יועץ פנסיוני".

לסיכום, על מנת להימנע מ"בזבוז" של פטור ולהימנע ממצבים של ניצול לא אופטימלי של הטבות המס המגיעות לגימלאי, מומלץ לבצע את כל החישובים וכל הבדיקות, בטרם מגישים בקשה לקיבוע זכויות לפקיד השומה. כפי שאנו נוהגים לומר, מילוי טופס 161ד זה לא רק מילוי סתם טופס, זהו תהליך קבלת החלטות כלכליות שיש לו השלכות מגיל הזכאות ועד גיל 120.

בהצלחה


אישור קיבוע זכויות – הוספת אישור למשלם הקצבה - מכתב רשות המסים בישראל לפקידי השומה, מעסיקים ולשכות שרות - מיום 06/12/2023
  דף קודם  
הדפס את המאמר
מחשבונים
טפסים
פיצויי פיטורין
מצגות
מאמרים
פיטורין והתפטרות
קיבוע זכויות
טופס 161
כתבות
סימולטור מס
עדכונים שוטפים
סרטונים

תכנון פרישה

קו הפרדה אדום
תכנון מס
תכנון כלכלי
תקנון | קצת עלינו | לתאום פגישת ייעוץ | 1599-500-570
Facebook
תקנון | קצת עלינו
לתאום פגישת ייעוץ 1599-500-570
Facebook
© כל הזכויות שמורות ל בי. פור תכנון פרישה בע"מ.