דף הבית נפגשים בזום ושומרים על הבריאות
יצירת קשר
לתאום פגישה
1599-500-570
בי. פור תכנון פרישה בע''מ פרישה
161
 
אל תשלמו מס מיותר תכנון מס
 
להנות מהמקסימום תכנון כלכלי
 
סימולטור מס
מחשבונים
טפסים
סרטונים
קיבוע זכויות
פיצויי פיטורים
כתבות
מאמרים
טופס 161
עדכונים שוטפים
מצגות
פיטורים והתפטרות

האם מגיע "פטור מוגדל" על "מענק עקב מוות" גם במקרה פטירה של עובד ?

עדכון מדיניות רשות המסים


למיטב ידיעתנו ומניסיוננו, בעבר, בדומה לפטור מוגדל במקרה של פרישה "רגילה" של עובד ולא פרישה עקב מוות של עובד, במקרים של משכורות נמוכות מהתקרה, ניתן היה לקבל פטור מוגדל עד לשיעור של 150% מהמשכורת האחרונה (ואז במקרה עקב מוות של עובד - כפול 2), כמובן בכל מקרה לא יותר מתקרת הפטור למענק מוות.

תחילה על מנת שלא לבלבל את הקורא בין שני המונחים הדומים, "פטור מוגדל" (עד 150%) ו- "כפל פטור" (פטור כפול במקרה של פטירה של עובד) נבהיר ונמחיש את האמור בדרך של דוגמא פשוטה:

משכורת העובד: 5,000 ש"ח, וותק העובד: 10 שנים, העובד נפטר (מקרה מוות של עובד).

חישוב הפטור על מענק עקב מוות ללא "פטור מוגדל" לפי הוראות סעיף 9(7א)(ב) לפקודת מס הכנסה לפקודת מס הכנסה: 5,000 כפול 2 כפול 10 = 100,000 ש"ח.

חישוב הפטור על מענק עקב מוות עם "פטור מוגדל" עד 150% מהשכר ובכפוף לתקרה (רלבנטי במשכורות נמוכות מהתקרה): 5,000 כפול 150% ואז כפול 2 כפול 10 = 150,000 ש"ח.

לאחרונה, נמסר לנו מגורם בכיר ברשות המסים כי פקידי השומה אינם מאשרים "פטור מוגדל" כמתואר במקרה מוות של עובד, אלא רק פטור בגובה 2 משכורות לכל שנת עבודה אך לא יותר מהתקרה, כמתואר מעלה. לטענת הגורם הבכיר ברשות המסים "פטור מוגדל" ניתן רק במקרה של פרישה "רגילה" של עובד. נוסיף כי אנו לא מסכימים עם עמדה ופרשנות זו של רשות המסים, זה לא היה כך בעבר ולא אמור להיות כך גם היום, לעניין זה ראו האמור בסיפא של סעיף 9(7א)(ב)(1) לפקודת מס הכנסה: "...עלה סכום המענק על שיעור האמור, רשאי המנהל לפטור את העודף, כולו או  מקצתו, בהתחשב בתקופת השירות, בגובה השכר, בתנאי העבודה ובנסיבות הפטירה". אמנם "רשאי" זה לא "חייב" ואולם חבל שחל שינוי לרעה בעמדתה ובמדיניותה של רשות המסים גם בנושא זה.

חשוב לנו להוסיף כי לדעתנו בלבד (זו פרשנותנו בלבד) כי גם אם חל שינוי לרעה במדיניות רשות המסים ייתכן ובסיטואציה הבאה שנתאר כן ניתן יהיה לדרוש ולקבל "פטור מוגדל": בחודש 04/2019 פרסמנו כאן באתר פרישה כי רשות המסים מאלצת שאירי עובד שנפטר לבחור בין "פטור כפול" על מענק מוות לבין פריסה לאחור של יתרת המענק החייב במס ולא מאפשרת "גם וגם". ככל שהשאירים בוחרים בפריסה אחורה במקום בפטור כפול על מענק מוות, הרי שבמקרה כזה ההכנסה החייבת בפריסה אחורה מיוחסת לעובד שנפטר ולא לשאירים. ככל שההכנסה היא של העובד שנפטר ולא נהנים מפטור כפול, לפי רציונל זה, במקרה של משכורת נמוכה מהתקרה אנו לא רואים סיבה הגיונית מדוע פקיד השומה לא יאשר "פטור מוגדל" (עד 150% מהשכר, בכפוף לתקרה "הרגילה" על מענק פרישה).

בהצלחה.


המידע מוצג להמחשה בלבד, אין מדובר בייעוץ אישי ו/או חוות דעת, חבות המס הסופית תיקבע אך ורק על ידי רשויות המס. מסמך זה מנוסח בלשון זכר אך פונה לנשים ולגברים כאחד.
זום וגמרנו ! שירות מלא בלי לצאת מהבית !
  דף קודם  
Bookmark and Share
הדפס את המאמר
מחשבונים
טפסים
מצגות
פיצויי פיטורין
פיטורין והתפטרות
מאמרים
כתבות
טופס 161
קיבוע זכויות
סימולטור מס
עדכונים שוטפים
סרטונים

תכנון פרישה

תכנון מס
תכנון כלכלי
תקנון | קצת עלינו | לתאום פגישת ייעוץ | 1599-500-570
Facebook
תקנון | קצת עלינו
לתאום פגישת ייעוץ 1599-500-570
Facebook
© כל הזכויות שמורות ל בי. פור תכנון פרישה בע"מ.