דף הבית
לתאום פגישת ייעוץ
1599-500-570
בי. פור יועצי פרישה בע''מ פרישה
 
 
אל תשלמו מס מיותר תכנון מס
 
להנות מהמקסימום תכנון כלכלי
 
סימולטור מס
אפליקציות
מחשבונים
טפסים
סרטונים
קיבוע זכויות
פיצויי פיטורים
כתבות
מאמרים
טופס 161
עדכונים שוטפים
מצגות
פיטורים והתפטרות

מיסוי רווחים בקופות גמל - תביעה ייצוגית

בתאריך 28.12.06 הוגשה בבית המשפט המחוזי בירושלים בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד מס הכנסה כנגד גביית מס שלא כדין על רווחים שנצמחו על כספים שהופקדו בקופות גמל לפני 31.12.02, וזאת על אף הוראות חוק ברורות שפוטרות מיסוי רווחים אלו.

התובע, עו"ד אריה גבע, פרש ממקום העבודה בחודש יוני 2003, לאחר שעבד בו משנת 1968. לתובע היו 4 קופות גמל, בהן נצברו גם כספי פיצויים. בספטמבר 2003, לאחר שפרש ממקום עבודתו, קופות הגמל הועברו אליו ומעמדן הוסב מ"שכיר" ל"עצמאי".

בשנת 2004, ביקש התובע למשוך את כספים מאחת מהקופות שבה נצברו כספי הפיצויים, ולמרות העובדה שכספים אלו הופקדו בקופה לפני תחילת 2003, התובע חויב במס בגין הרווחים שנצברו מיום הפרישה ועד להוצאת הכספים.

לפי עמדת מס הכנסה הסבת קופת גמל ממעמד של שכיר למעמד עצמאי, מהווה למעשה משיכה והפקדה מחדש של הכספים בקופת הגמל. מכאן, אם שינוי הסטטוס נעשה לאחר תחילת 2003, רואים את כלל הכספים בקופת הגמל כאילו הופקדו לאחר מועד זה, ועל כן רווחיהם חייבים במס.

בבקשה לאישור התביעה הייצוגית, שהוגשה על ידי עו"ד דורון לוי ועו"ד מיכל רוזנברג ממשרד עמית פולק מטלון, נטען כי תיקון 132 לחוק מס הכנסה שהתקבל ב-2002 קבע, כי ריבית או רווח שמקורם בקופות גמל או בחיסכון בפוליסת ביטוח תהיה חייבת במס רק בהתייחס להפקדות שנעשו לאחר יום 1.1.2003.

על פי תקנות מס הכנסה בעניין כללים לאישור ולניהול קופות גמל, יכול (פורש מעבודה) עמית-שכיר להעביר את הכספים שמגיעים לו לחשבון עמית-עצמאי באותה קופה או לקופת גמל אחרת, באופן שמועד התשלום הראשון לקופת הגמל לפיצויים ייחשב כיום ההפקדה בקופת הגמל לתגמולים. על כן, כפי שנטען בתביעה, התקנות הללו מורות למעשה על שמירת הוותק של אותן הפקדות למרות העברתן לקופת גמל אחרת או שינוי מעמד העמית לעצמאי, ולכן גביית המס על ידי מס הכנסה נעשית שלא כדין.

רשות המיסים טרם הביעה עמדתה.

ת.מ 141/06  דף קודם  
Bookmark and Share
הדפס את המאמר
אפליקציות
מחשבונים
טפסים
מצגות
פיצויי פיטורין
פיטורין והתפטרות
מאמרים
כתבות
טופס 161
קיבוע זכויות
סימולטור מס
עדכונים שוטפים
סרטונים

תכנון פרישה

תכנון מס
תכנון כלכלי
תקנון | קצת עלינו | לתאום פגישת ייעוץ | 1599-500-570
Facebook Google Plus
תקנון | קצת עלינו
לתאום פגישת ייעוץ 1599-500-570
Facebook +Google
© כל הזכויות שמורות לבי. פור יועצי פרישה בע"מ.