דף הבית נפגשים בזום ושומרים על הבריאות
יצירת קשר
לתאום פגישה
1599-500-570
בי. פור תכנון פרישה בע''מ פרישה
161
 
אל תשלמו מס מיותר תכנון מס
 
להנות מהמקסימום תכנון כלכלי
 
סימולטור מס
מחשבונים
טפסים
סרטונים
קיבוע זכויות
פיצויי פיטורים
כתבות
מאמרים
טופס 161
עדכונים שוטפים
מצגות
פיטורים והתפטרות

האם הנתונים שמספקות לנו קופות הגמל מאז ינואר 2008 ועד היום - נכונים ?

 


תיקון 3 לחוק קופות הגמל אשר נכנס לתוקף בסוף ינואר 2008 והפך את קופות הגמל - כולן, לקופות לקצבה, הפך את מעמדם של כספי הפיצויים שהופקדו מאז ינואר 2008 ועד היום בכל קופות הגמל - לפיצויים מסוג קצבה. מה המשמעות ?

להיגמל מקופות הגמל - צפה בכתבה מתוך NFCמה המשמעות ?

בהתייחס לכספי הפיצויים, המשמעות היא, בין היתר, שעובד אשר עזב מקום עבודתו בחודש האחרון יכול לבחור להשאיר את כספי הפיצויים שהופקדו בקופת הגמל מאז ינואר 2008 ועד היום ולייעד אותם למטרת קצבה ובדרך זו להימנע מתשלום מס על כספים אלו כבר במועד העזיבה. (הבהרה: ייעוד לקצבה של כספי הפיצויים אינו פוטר את העובד מתשלום מס אלא דוחה את תשלום המס לגיל הפרישה וכספים אלו ימוסו כקצבה חודשית ולא ככספי פיצויים, חיסכון המס הגלום בדחייה, משתנה מעובד אחד למשנהו, תלוי בגובה הקצבה החודשית הצפויה ונתונים אישיים נוספים, בפועל, לעובדים רבים מדובר בפטור ממס).

ואולם...

באופן מעשי, אותו העובד אשר עזב מקום עבודתו בחודש האחרון, אשר הוא או מעבידו פנו לקופת הגמל לקבל את פירוט ערכי הפדיון של כספי הפיצויים לצורך מילוי טופס 161 ("הודעת מעביד על פרישתו של עובד" – טופס לצורך דיווח למס הכנסה), "למרבה הפלא" נוכחו לגלות כי אין הפרדה בין כספי הפיצויים, לפני ולאחר ינואר 2008..מועד כניסתו לתוקף של תיקון 3...ובמצב זה, נכון להיום, העובד אינו יכול לממש זכותו לייעד לקצבה את אותם כספי הפיצויים ועליו לשלם את המס כבר עכשיו למרות שכאמור, הוראות תיקון 3 מאפשרות לו להימנע מתשלום המס על כספים אלו בעת עזיבת העבודה.

לעניות דעתי, את הטענות בנושא זה יש להפנות לאגף שוק ההון במשרד האוצר ולא למנהלי קופות הגמל, מאחר ותיקון 3 לחוק קופות הגמל "הונחת" ביום אחד על ציבור החוסכים לפנסיה ומנהלי קופות הגמל, לא נקב בתקופת מעבר לחוק ולא איפשר למנהלי קופות הגמל להיערך מבעוד מועד ליישום התיקון לחוק ולבצע את השינויים הדרושים במערכות המידע שלהם.


מה הפתרון ?


על האוצר לאפשר לעובדים אשר עזבו עבודתם, לייעד לקצבה את כל כספי הפיצויים שנצברו בקופת הגמל, מבלי לעשות הבחנה בין כספי פיצויים שהופקדו לפני ולאחר ינואר 2008, כך הכל יהיה פשוט יותר וכולם יהיו מרוצים, האוצר, קופות הגמל וה- "עובדים"...

 

מאמר זה אין בו כדי להכיל את כל הנושאים הקשורים לתקנות קופות גמל, פנסיה ומס הכנסה והוא מובא כאן להמחשה בלבד. שום אינפורמציה המופיעה במאמר אינה מהווה המלצה לביצוע או אי ביצוע מהלך כלשהו. מחובתך להתייעץ לפני כל פעולה. מאמר זה מנוסח בלשון זכר אך פונה לנשים ולגברים כאחד.


הכותב הוא אמיר גבאי, רו"ח, מומחה למיסוי ופרישה, מנכ"ל B4 - יועצי פרישה בע"מ.

 

 

 


 זום וגמרנו ! שירות מלא בלי לצאת מהבית !
  דף קודם  
Bookmark and Share
הדפס את המאמר
מחשבונים
טפסים
מצגות
פיצויי פיטורין
פיטורין והתפטרות
מאמרים
כתבות
טופס 161
קיבוע זכויות
סימולטור מס
עדכונים שוטפים
סרטונים

תכנון פרישה

תכנון מס
תכנון כלכלי
תקנון | קצת עלינו | לתאום פגישת ייעוץ | 1599-500-570
Facebook
תקנון | קצת עלינו
לתאום פגישת ייעוץ 1599-500-570
Facebook
© כל הזכויות שמורות ל בי. פור תכנון פרישה בע"מ.