דף הבית נפגשים בזום ושומרים על הבריאות
יצירת קשר
לתאום פגישה
1599-500-570
בי. פור תכנון פרישה בע''מ פרישה
 
 
אל תשלמו מס מיותר תכנון מס
 
להנות מהמקסימום תכנון כלכלי
 
סימולטור מס
מחשבונים
טפסים
סרטונים
קיבוע זכויות
פיצויי פיטורים
כתבות
מאמרים
טופס 161
עדכונים שוטפים
מצגות
פיטורים והתפטרות

האם יש צידוק לדרישת פקיד שומה משאיריו של עובד שנפטר לצו ירושה או צו קיום צוואה ?

קו הפרדה אדום

ביקורת אישית

 

במסגרת סעיפים 4.4.1 ו- 4.4.2 לחוזר מס הכנסה מס' 2/2022 - סעיף 8(ג) לפקודה – פריסת הכנסה – מיום 02/06/2022 רשות המסים מציינת כי:

4.4.1 ...סעיף 5 לחוק פיצויי פיטורים, תשכ"ג- 1963 (להלן: "חוק פיצויי פיטורים") קובע כי במצב בו נפטר העובד במהלך יחסי עובד-מעסיק, ישלם המעסיק לשאיריו פיצויי פיטורים כאילו פיטר אותו. "שאירים" לעניין זה; בן זוג של העובד, ידוע בציבור שגר עמו, ילד שבא בגדר "תלוי במבוטח" לפי חוק הביטוח הלאומי. היה ולנפטר אין בן זוג או ילד כאמור - ילד או הורה שעיקר פרנסתם הייתה על הנפטר ואחים שגרו בבית הנפטר לפחות 12 חודשים טרם הפטירה ושכל פרנסתם הייתה על הנפטר (להלן: "שאירים"). לפי סעיף 5(ג) לחוק פיצויי פיטורים, סכומים המשולמים לשאיריו של עובד שנפטר במהלך יחסי עובד-מעסיק, אינם חלק מעיזבונו של הנפטר.

4.4.2 במקרה בו נפטר העובד במהלך יחסי עובד-מעסיק, אין לו שאירים וקיימת זכאות למענק עקב פטירה, היורשים יהיו זכאים לכספים כאמור. כספים אלו, המשולמים ליורשים, הם חלק מעיזבונו של הנפטר (כך גם חלק מהמענק עקב פטירה, העולה על חבות הפיצויים בהתאם לדין).

   
כמובן שייתכנו מצבים בהם השאירים כהגדרתם בחוק פיצויי פיטורים הם אותם היורשים על פי דין או על פי צוואה, של המוריש ואולם לא בהכרח.
   
למרות שהוראות חוק פיצויי פיטורים ידועות וברורות לרשות המסים, עדיין אנו עדים בכל פעם מחדש, לדרישת פקידי השומה משאיריו של עובד שנפטר להציג בפניו צו ירושה או צו קיום צוואה כתנאי לקבלת אישורי פקיד השומה למשלמים השונים, למעסיק ולקופות בהן נצברו כספי פיצויים, לצורך משיכת הכספים בפטור ממס או בכפוף לניכוי מס במקור (בהתאם לנתוני המקרה).
 
דרישה זו אינה ברורה לנו ולעניות דעתנו, אין לה כל צידוק. מעבר לבירוקרטיה הנוספת המיותרת הכרוכה בקבלת אישורי פקיד השומה, הרי שבפועל, ללא קבלת אישורי פקיד השומה, השאירים של העובד שנפטר, שהם דרך כלל, בן או בת הזוג או הילדים, נאלצים להמתין, לרוב במשך חודשים רבים, עד למועד בו הם יכולים לקבל את כספי הפיצויים או המענק המשולם עקב מוות של עובד, להם הם זקוקים למחייתם השוטפת בייחוד לאחר לכתו בטרם עת, של מפרנס עיקרי בבית.
 
יתרה מכך, השיהוי בטיפול בהיבטי המס הכרוכים במקרה פטירה של עובד מביאים לסירבול התהליך כולו, לרבות הדיווחים השנתיים למס הכנסה, ככל שנדרשים בהתאם למסלול המיסוי הנבחר על ידי השאירים עד כדי אובדן זכויות ונזקים כספיים לשאירים הבאים לידי ביטוי בתשלום מס ביתר ובהוצאות כספיות נוספות - מיותרות !
 
אנו קוראים מכאן לרשות המסים לחדול מלהערים קשיים מיותרים על שאירים ולמצוא את הדרך להקל עליהם בתקופה, אולי הקשה בחייהם.
 
 
 
 

אמיר גבאי - רואה חשבון

אין מדובר בחוות דעת משפטית. מאמר זה מובא כאן לידע כללי בלבד והוא אינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין. שום אינפורמציה המופיעה במאמר אינה מהווה המלצה לביצוע או אי ביצוע מהלך כלשהו. מחובתך להתייעץ לפני כל פעולה. מסמך זה מנוסח בלשון זכר אך פונה לנשים ולגברים כאחד. המידע מוצג להמחשה בלבד. חבות המס הסופית בכל מקרה תיקבע אך ורק על ידי רשויות המס על פי הקבוע בפקודת מס הכנסה.



 
  
  דף קודם  
Bookmark and Share
הדפס את המאמר
מחשבונים
טפסים
פיצויי פיטורין
מצגות
מאמרים
פיטורין והתפטרות
קיבוע זכויות
טופס 161
כתבות
סימולטור מס
עדכונים שוטפים
סרטונים

תכנון פרישה

קו הפרדה אדום
תכנון מס
תכנון כלכלי
תקנון | קצת עלינו | לתאום פגישת ייעוץ | 1599-500-570
Facebook
תקנון | קצת עלינו
לתאום פגישת ייעוץ 1599-500-570
Facebook
© כל הזכויות שמורות ל בי. פור תכנון פרישה בע"מ.