דף הבית נפגשים בזום ושומרים על הבריאות
יצירת קשר
לתאום פגישה
1599-500-570
בי. פור תכנון פרישה בע''מ פרישה
 
 
אל תשלמו מס מיותר תכנון מס
 
להנות מהמקסימום תכנון כלכלי
 
סימולטור מס
מחשבונים
טפסים
סרטונים
קיבוע זכויות
פיצויי פיטורים
כתבות
מאמרים
טופס 161
עדכונים שוטפים
מצגות
פיטורים והתפטרות

האם יש צידוק לדרישת פקיד שומה משאיריו של עובד שנפטר לצו ירושה או צו קיום צוואה ?

ביקורת אישית

 
במקרה שעובד נפטר הזכאים לפיצויי פיטורים, מענק פרישה, מענק מוות הם השאירים כהגדרתם בחוק פיצויי פיטורים, התשכ"ג – 1963.
 
 
כמובן שייתכנו מצבים בהם השאירים כהגדרתם בחוק פיצויי פיטורים הם אותם היורשים על פי דין או על פי צוואה, של המוריש ואולם לא בהכרח.
 
למרות שהוראות חוק פיצויי פיטורים ידועות וברורות לרשות המסים ואף טרחה רשות המסים להדגיש זאת בפני פקידי השומה במסגרת הוראות סעיף 2.4.1 לחוזר מס הכנסה מס' 10/2011 מיום 13/07/2011 (הכנסות מעבודה ו/או מענקי פרישה/מוות המתקבלות לאחר אריכות ימים):
 
"במסגרת סעיף 5 לחוק פיצויי פיטורים, תשכ"ג-1963 (להלן: "חוק פיצויי פיטורים"), נקבע כי בעקבות פטירתו של העובד, ישלם המעביד לשאריו (על פי הגדרת המונח שארים במסגרת סעיף זה – רצ"ב נוסח הסעיף המלא במסגרת נספח א' לחוזר) פיצויים כאילו פיטר אותו. יודגש כי משמעות המונח שארים כפי שהוגדרה במסגרת סעיף 5 לחוק פיצויי פיטורים, אינה בהכרח מקבילה למונח יורשים כמשמעותם בחוק הירושה, ולפיכך מופנית בזאת תשומת הלב, כי לצורך קביעת השארים לעניין זה, יש להימנע מלדרוש או להסתמך על צו הירושה, שאינו תקף לגבי הכנסה זו".
 
עדיין אנו עדים בכל פעם מחדש, לדרישת פקידי השומה משאיריו של עובד שנפטר להציג בפניו צו ירושה או צו קיום צוואה כתנאי לקבלת אישורי פקיד השומה למשלמים השונים, למעסיק ולקופות בהן נצברו כספי פיצויים, לצורך משיכת הכספים בפטור ממס או בכפוף לניכוי מס במקור (בהתאם לנתוני המקרה).
 
דרישה זו אינה ברורה לנו ולעניות דעתנו, אין לה כל צידוק. מעבר לבירוקרטיה הנוספת המיותרת הכרוכה בקבלת אישורי פקיד השומה, הרי שבפועל, ללא קבלת אישורי פקיד השומה, השאירים של העובד שנפטר, שהם דרך כלל, בן או בת הזוג או הילדים, נאלצים להמתין, לרוב במשך חודשים רבים, עד למועד בו הם יכולים לקבל את כספי הפיצויים, מענק הפרישה או מענק המוות, לו הם זקוקים למחייתם השוטפת בייחוד לאחר לכתו בטרם עת, של מפרנס עיקרי בבית.
 
יתרה מכך, השיהוי בטיפול בהיבטי המס הכרוכים במקרה פטירה של עובד מביאים לסירבול התהליך כולו, לרבות הדיווחים השנתיים למס הכנסה, ככל שנדרשים בהתאם למסלול המיסוי הנבחר על ידי השאירים עד כדי אובדן זכויות ונזקים כספיים לשאירים הבאים לידי ביטוי בתשלום מס ביתר ובהוצאות כספיות נוספות - מיותרות !
 
אנו קוראים מכאן לרשות המסים לחדול מלהערים קשיים מיותרים על שאירים ולמצוא את הדרך להקל עליהם בתקופה, אולי הקשה בחייהם.
 
 
 
 

אמיר גבאי - רואה חשבון

  

אין מדובר בחוות דעת משפטית. מאמר זה מובא כאן לידע כללי בלבד והוא אינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין. שום אינפורמציה המופיעה במאמר אינה מהווה המלצה לביצוע או אי ביצוע מהלך כלשהו. מחובתך להתייעץ לפני כל פעולה. מסמך זה מנוסח בלשון זכר אך פונה לנשים ולגברים כאחד. המידע מוצג להמחשה בלבד. חבות המס הסופית בכל מקרה תיקבע אך ורק על ידי רשויות המס על פי הקבוע בפקודת מס הכנסה.

 

 

 

  
 
 
 
 
זום וגמרנו ! שירות מלא בלי לצאת מהבית !
  דף קודם  
Bookmark and Share
הדפס את המאמר
מחשבונים
טפסים
מצגות
פיצויי פיטורין
פיטורין והתפטרות
מאמרים
כתבות
טופס 161
קיבוע זכויות
סימולטור מס
עדכונים שוטפים
סרטונים

תכנון פרישה

תכנון מס
תכנון כלכלי
תקנון | קצת עלינו | לתאום פגישת ייעוץ | 1599-500-570
Facebook
תקנון | קצת עלינו
לתאום פגישת ייעוץ 1599-500-570
Facebook
© כל הזכויות שמורות ל בי. פור תכנון פרישה בע"מ.