דף הבית נפגשים בזום ושומרים על הבריאות
יצירת קשר
לתאום פגישה
1599-500-570
בי. פור תכנון פרישה בע''מ פרישה
 
 
אל תשלמו מס מיותר תכנון מס
 
להנות מהמקסימום תכנון כלכלי
 
סימולטור מס
מחשבונים
טפסים
סרטונים
קיבוע זכויות
פיצויי פיטורים
כתבות
מאמרים
טופס 161
עדכונים שוטפים
מצגות
פיטורים והתפטרות

פרישה מרצון - 10 דברים שכדאי לבדוק בעת פרישה מרצון I פרישה מוקדמת

קו הפרדה אדום

 

למה כדאי לשים לב בעת פרישה מוקדמת ?
 
מאת: אמיר גבאי, רו"ח
 
 

מסלול מענק פרישה / פיצויים מוגדלים

 
מענקי הפרישה המיוחדים ו/או הפיצויים המוגדלים מהווים סכום חד פעמי הנועד לפצות את העובד על הירידה בהכנסה השוטפת ממועד הפרישה המוקדמת ועד להגעתו לגיל הפרישה המוחלט ולפיכך מומלץ לערוך חישובים, היוונים ובדיקות כדאיות בהשוואה מול ההכנסה החודשית השוטפת שהיה צפוי להרוויח ממשכורת עד להגעתו לגיל הפרישה ו/או בהשוואה לחלופות הנוספות המוצעות לו.
 

מענק הסתגלות ו/או תשלום בגין אי הודעה מוקדמת

 
קבלת תשלום חד פעמי עבור חודשי הסתגלות ו/או קבלת תשלום בגין אי הודעה מוקדמת מול ניצול בפועל של תקופת ההסתגלות ו/או תקופת הודעה מוקדמת יש לשקול החלטה זו על כל היבטיה, הן בהתחשב בתנאים הנלווים לשכר כגון רכב צמוד והפרשות סוציאליות, הן בהתחשב בעובדה כי קבלת תשלומים מסוגים אלו עשויה לפגוע בזכויות העובד המגיעות לו מהמוסד לביטוח לאומי או לפחות לעכב את מימושן והן בהתחשב בהיבטי המס.
 

מסלול פנסיה

 
במסלול זה יש להסב את תשומת הלב לנושא המיסוי, התשלומים למוסד לביטוח לאומי וההפרשות הסוציאליות השוטפות, אם בהיבט המס ואם בהיבט חלקו של העובד בנטל התשלומים. עובד הפורש פרישה מוקדמת ומקבל פנסיה "מפעלית" מעמדו "מיוחד" לפחות בעיני רשויות המס שהרי למעשה אין הוא שכיר והוא טרם גמלאי ולכך השלכות על הפנסיה החודשית בערכים נטו, לאחר מס.
 

פנסיה מפעלית ואיתנותו הפיננסית של המעסיק (פנסיה "תקציבית" / במימון המעסיק)

 
כאשר מדובר בפנסיה מפעלית אשר זכויות הפנסיה אינן נרכשות עבור העובד בתשלום חד פעמי בעת הפרישה, איתנותו הפיננסית של המעסיק ומידת יכולתו לממן את הפנסיה המוקדמת לאורך זמן, עשויות להוות שיקול מכריע בבחירת מסלול הפרישה.  אמנם זה לא קורה כל יום ואולם לא מנותק מהמציאות מצב בו מעסיק פושט רגל ואין מי שימשיך למלא אחר ההתחייבות לשלם את הפנסיה המפעלית לעובד שפרש. (פשיטת רגל של מעסיק או פירוק חברה - זכויות גמלאים הזכאים לפנסיה תקציבית שיצאו לפנסיה בטרם פשיטת הרגל או הפירוק ).
 

הגדרת השכר הקובע לפנסיה

 
יש לבחון את הירידה האפקטיבית בהכנסה בתקופת הפנסיה בהשוואה מול השכר החודשי ומה הם הרכיבים הכלולים בהגדרת השכר הקובע לפנסיה.
 

עדכון הפנסיה מוקדמת

 
יש לבחון האם הסכם הפרישה כולל מנגנון ראוי לעדכון תשלומי הפנסיה המוקדמת (אם לפי תוספת היוקר או מדד אחר שייקבע) וזאת על מנת למנוע את שחיקתה.
 

התחייבות המעסיק לשלם ו/או לגלם כל היטל וכל מס

 
כל מס העשוי לחול בעתיד על תשלומי הפנסיה המוקדמת בעקבות שינויי חקיקה.
  

גיל פרישה הנקוב בהסכם פרישה

 
מומלץ שלא לנקוב בגיל אלא בהגדרה, דהיינו לציין בהסכם הפרישה "גיל הפרישה על פי החוק" שכן גיל הפרישה עשוי להשתנות בעקבות שינויי חקיקה ואזי במקרים בהם נקבו בגיל ספציפי ולא בהגדרה חוקית, הפורש עשוי ליפול בין הכיסאות.
 

ויתור על ההכנסה החודשית ממשכורת

 
כאשר בוחנים את הויתור על ההכנסה החודשית ממשכורת בהשוואה מול המסלולים השונים, יש להביא בחשבון גם את הויתור על ההפרשות הסוציאליות ושווי התנאים הנלווים לשכר (רכב צמוד, טלפון וכדומה).
 

כל השוואה שנעשית, יש לבצע אותה בהתחשב בשיקולי המס, דהיינו בערכים נטו ולא בברוטו !

 

                
 
מומלץ לבצע השוואות מדוקדקות בין כל החלופות בטרם בוחרים במסלול הפרישה המועדף ורצוי להסתייע ביועץ פרישה בעל רקע מקצועי בתחומי המימון, הפנסיה והמס כאחד.
 
 
מאמר זה אין בו כדי להכיל את כל הנושאים הקשורים להסכם פרישה מרצון ופנסיה מוקדמת והוא מובא כאן להמחשה בלבד, בחירת מסלול הפרישה הינה על פי שיקול דעתו הבלעדי של הפורש. נקיטה בפעולות אלו אינן מהוות תחליף לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי מאיש מקצוע. שום אינפורמציה המופיעה במאמר אינה מהווה המלצה לביצוע או אי ביצוע מהלך כלשהו. מחובתך להתייעץ לפני כל פעולה.


 

רשות השידור נגד מנשה ישראלי - ע"ע 27174-03-13 - פסק דין מיום 25/08/2015 - האם עובד שסירב להצעה לפרישה מרצון ובהמשך פוטר מעבודתו, יכול לדרוש את אותם התנאים שהוצעו לו במסגרת ההצעה לפרישה מרצון ?

שירות מלא בלי לצאת מהבית !
  דף קודם  
Bookmark and Share
הדפס את המאמר
מחשבונים
טפסים
פיצויי פיטורין
מצגות
מאמרים
פיטורין והתפטרות
קיבוע זכויות
טופס 161
כתבות
סימולטור מס
עדכונים שוטפים
סרטונים

תכנון פרישה

קו הפרדה אדום
תכנון מס
תכנון כלכלי
תקנון | קצת עלינו | לתאום פגישת ייעוץ | 1599-500-570
Facebook
תקנון | קצת עלינו
לתאום פגישת ייעוץ 1599-500-570
Facebook
© כל הזכויות שמורות ל בי. פור תכנון פרישה בע"מ.