דף הבית נפגשים בזום ושומרים על הבריאות
יצירת קשר
לתאום פגישה
1599-500-570
בי. פור תכנון פרישה בע''מ פרישה
 
 
אל תשלמו מס מיותר תכנון מס
 
להנות מהמקסימום תכנון כלכלי
 
סימולטור מס
מחשבונים
טפסים
סרטונים
קיבוע זכויות
פיצויי פיטורים
כתבות
מאמרים
טופס 161
עדכונים שוטפים
מצגות
פיטורים והתפטרות

איך מעסיק רשלן, פקיד שומה לא קשוב ורואה חשבון חששן, גורמים יחדיו לפורש, לשלם 20,000 שקלים מיותרים לקופת המדינה

קו הפרדה אדום

מס על פיצוי בגין אי הודעה מוקדמת

זה לא משנה כמה פעמים אכתוב על הנושא, עדיין הטעות חוזרת על עצמה ופורשים רבים משלמים מס מיותר.

מדהים ומצער עוד יותר כי גם כאשר אני צופה בשידור חי, בזמן אמת, איך הטעות חוזרת על עצמה...ומתריא על כך בפני הפורש, בפני המעסיק, בפני פקיד השומה, עוד בשלב בו ניתן לתקן את הטעות ולהימנע מתשלום המס המיותר, החששות של הפורש ונימוקים כמו "אני לא רוצה לריב עם המעסיק", "אני חושש שבמס הכנסה יעשו לי בעיות", "רואה החשבון של בעלי אמר לנו שהוא לא יודע איך לטפל בזה במסגרת הדוחות השנתיים שהוא אמור להגיש עבורינו והוא צופה בעיות" גוברים על הנכונות שלי והיכולת שלי, כאיש מקצוע, לסייע לפורש בעת עזיבת מקום עבודה או פרישה ועל השכנועים שלי, כי עוד אפשר להציל עשרות אלפי שקלים, של תשלום מס מיותר !

במקרה האחרון, המובא לפניכם, מעשה באישה יקרה אשר הגיעה אליי לייעוץ מס בעת פרישתה מהעבודה מלווה בבעלה שהוא בעל עסק עצמאי... למה זהו פרט חשוב ? תבינו בהמשך.

מעיון במסמכים שהובאו לפניי התברר כי ביום 31/12/2012 ביום פרישתה מהעבודה שולם לה במסגרת תלוש השכר האחרון, פיצוי חד פעמי בסך של 75,000 שקלים בגין "אי הודעה מוקדמת" ומתשלום זה נוכה מס לפי שיעור המס השולי שלה, בשיעור של 48% מהשקל הראשון.

לעומת זאת, בטופס 161 (הודעת מעביד על פרישה של עובד) החתום על ידי המעביד, במסגרת סעיף ח' בו מפורטים מענקי הפרישה וכספי הפיצויים, לא דווח לפקיד השומה על הפיצוי החד פעמי בגין אי הודעה מוקדמת אשר שולם לה כאמור במסגרת תלוש השכר האחרון.

למה זה חשוב שסכום הפיצוי החד פעמי בגין אי הודעה מוקדמת יופיע בטופס 161 ?

כאשר ניגשים לפקיד השומה, בעת עזיבת מקום עבודה או פרישה, לצורך קבלת אישורים ממס הכנסה: לפטור ממס עד התקרה על מענקי פרישה או כספי פיצויי פיטורים, או לביצוע פריסה של החלק החייב במס (שמעל תקרת הפטור), או לביצוע רצף פיצויים (כך גם לגבי ביצוע רצף קצבה ובקשה להיוון קצבה) יש למסור לפקיד השומה: טופס 161 (הודעת מעביד), טופס 161א (הודעת עובד), טופס 116ג (בקשה לפריסה)...על בסיס טפסים אלו פקיד השומה מזין את כל הנתונים למחשב מס הכנסה ומספק לפורש את האישורים בהתאם.

במקרה המתואר, מאחר והפיצוי החד פעמי בגין אי הודעה מוקדמת לא הופיע בטופס 161, פקיד השומה לא כלל סכום נוסף זה במסגרת מענקי הפרישה ופיצויי הפיטורים החייבים במס אותם אישר לפרוס על פני השנים הבאות.

המשמעות הכספית לפורש: במקום לשלם מס בשיעור של 21% (שיעור המס המשוער בשנות המס הבאות בהתאם להכנסות הצפויות של אותה הגברת היקרה) שולם מס בשיעור של 48% מהשקל הראשון. אם תכפילו את הפער, בסך של 27% בין שיעורי המס בסכום הפיצוי בסך של 75,000 ש"ח תגיעו לסך של 20,250 שקלים מס הכנסה מיותר שיכול היה להיחסך בקלות !

די בכך שהמעסיק היה קורא את ההוראות הפשוטות למילוי טופס 161 המופיעות בגב טופס 161 לרבות הערה מס' 21 (סוג תשלום): "מענק רגיל (פיצויי פרישה או מוות כולל פדיון ימי מחלה, חודשי הסתגלות לאחר תאריך הפרישה ופיצוי בגין אי הודעה על פרישה, לא כולל פידיון חופשה)" ובכך היה מסייע לעובד לממש זכויותיו על פי חוק, לחסוך כ- 20 אלף שקלים של תשלום מס מיותר אשר נגרם לו אך ורק עקב בורות ורשלנות מצד המעסיק שלו!

מה ניתן היה לעשות ?

מאחר ולפגישת הייעוץ הגיעה אליי האישה היקרה במהלך חודש 02/2013, דהיינו לאחר שתיק הניכויים של המעסיק לשנת המס 2012 נסגר לא ניתן היה לבקש מהמעסיק לתקן את תלוש השכר ולפיכך היה צורך לפעול בצעדים הבאים:

1. לפנות למעסיק בבקשה לתיקון טופס 161.

2. לפנות לפקיד השומה בבקשה נוספת לצרף את סכום הפיצוי החד פעמי בגין אי הודעה מוקדמת לסך מענקי הפרישה ופיצויי הפיטורים ובהתאם לסכום נוסף זה, לעדכן את הפריסה לשנות המס הבאות.

3. להגיש דוח שנתי לשנת המס 2012 לצורך העברת ההכנסה החייבת במס משנת המס 2012 לשנות המס הבאות וקבלת החזר המס שנוכה ביתר בחודש דצמבר 2012.

מה קרה בסופו של דבר ?

לאחר שסירב המעסיק לתקן את טופס 161 והגברת היקרה "לא רצתה לריב עם המעסיק", ערכתי עבור הגברת היקרה בקשה דומה לפקיד השומה אך בהתבסס על תלוש השכר האחרון בלבד בו מופיע בבירור הפיצוי החד פעמי בגין אי הודעה מוקדמת ששולם לה ללא טופס 161 מתקן.

הנ"ל חזרה בידיים ריקות. פקיד השומה סירב לגלות גמישות וטען שהוא אינו מוכן להתייחס לסכומים נוספים שאינם מופיעים בטופס 161. כאשר הצעתי כי אפנה לפקיד השומה פעם נוספת בעניינה, בבקשה שיגלה גמישות באשר לנהלי העבודה, השיבה הגברת היקרה כי לטענת בעלה שהינו בעל עסק עצמאי, בקשה נוספת לפקיד השומה "עלולה לגרום להם לבעיות במס הכנסה והוא לא רוצה לעצבן אותם יותר מדיי" וכן, כך או כך, לטענת רואה החשבון שלהם, "אין דרך לטפל בנושא והוא עצמו, לא ידע בהמשך לטפל בנושא במסגרת הדוחות השנתיים שהוא מגיש להם בכל שנה".

אז מה היה לנו ?

מעסיק רשלן שסירב לתקן את טופס 161 , גם לאחר שהופנתה תשומת ליבו לטעות שביצע, פקיד שומה שלא גילה גמישות אלמנטרית לבקשה בסיסית, לגיטימית ופשוטה של פורש, בעל עסק שבהגדרה חושש ממס הכנסה (אגב למיטב הבנתי ללא כל סיבה), רואה חשבון לא מקצועי בלשון המעטה וגברת יקרה שנפלה בין הכיסאות תוך תשלום מס מיותר בסך של 20,000 שקלים, שלבטח היו מסייעים לה לפרנסתה, בתקופת הפנסיה.

מכאן, ולאור כל זה, אני קורא שוב לכל הפורשים, אל תוותרו על הזכויות שלכם המגיעות לכם על פי החוק, לכל המעסיקים – אנא הקפידו שלא להכשיל את הפורשים בדרכם למימוש זכויותיהם, לכל פקידי השומה ולהנהלת רשות המסים - לגלות יותר גמישות (ואפשר!) כלפי נישומים בעת עזיבת מקום עבודה או פרישה.

אין מדובר בחוות דעת משפטית. שום אינפורמציה המופיעה במאמר אינה מהווה המלצה לביצוע או אי ביצוע פעולה כלשהיא. מחובתך להתייעץ לפני כל פעולה. 

 
  דף קודם  
Bookmark and Share
הדפס את המאמר
מחשבונים
טפסים
פיצויי פיטורין
מצגות
מאמרים
פיטורין והתפטרות
קיבוע זכויות
טופס 161
כתבות
סימולטור מס
עדכונים שוטפים
סרטונים

תכנון פרישה

קו הפרדה אדום
תכנון מס
תכנון כלכלי
תקנון | קצת עלינו | לתאום פגישת ייעוץ | 1599-500-570
Facebook
תקנון | קצת עלינו
לתאום פגישת ייעוץ 1599-500-570
Facebook
© כל הזכויות שמורות ל בי. פור תכנון פרישה בע"מ.