דף הבית נפגשים בזום ושומרים על הבריאות
יצירת קשר
לתאום פגישה
1599-500-570
בי. פור תכנון פרישה בע''מ פרישה
 
 
אל תשלמו מס מיותר תכנון מס
 
להנות מהמקסימום תכנון כלכלי
 
סימולטור מס
מחשבונים
טפסים
סרטונים
קיבוע זכויות
פיצויי פיטורים
כתבות
מאמרים
טופס 161
עדכונים שוטפים
מצגות
פיטורים והתפטרות

פיטורין, התפטרות, עזיבת עבודה ופרישה - כל הצעדים בדרך למס הכנסה

צעד 1 - קבלת טופס 161 חתום על ידי המעסיק ("הודעת מעביד על פרישה מעבודה של עובד") בצירוף העתק 3 תלושי שכר אחרונים

 

מה זה טופס 161 ?

 
טופס 161 הינו טופס אשר באמצעותו המעסיק מדווח למס הכנסה על סיום עבודתך ומפורטים בו, בין היתר: תאריך התחלת עבודה, תאריך סיום עבודה, משכורת אחרונה, חופשות ללא תשלום, שינויים בשיעורי המשרה, מענקי הפרישה המשולמים לך, מרכיב הפיצויים שנצברו בקופות השונות ועוד.
 
נא לשים לב, יש להציג בפני רשות המסים העתק 3 תלושי שכר אחרונים בהחלט. אין זה משנה אם תלוש השכר האחרון אינו בגין חודש עבודה מלא. כמו כן מומלץ לוודא כי כל נספח וכל עמוד נוסף, לטופס 161, חתום על ידי המעסיק בחתימה ובחותמת.
 
להורדת הטופס - טפסים מס הכנסה.
 
במידה והמעסיק שלך מתנה מסירתו של טופס 161 - בחתימתך על טופס 161א, העבר למעסיק שלך קישור למידע הבא ואולי זה יסייע לך לקבל את הטופס החיוני לך כל כך. בכל מקרה - אנו ממליצים שלא לחתום על טופס 161א בטרם מקבלים טופס 161 חתום על ידי המעסיק - טופס 161 וטופס 161א - תזכורת למעסיקים.
 

צעד 2 – איסוף מידע ומסמכים נוספים

     
ככל שמדובר בפרישה ולא רק בעזיבת מקום עבודה באמצע החיים, יש לרכז את כל המידע הרלבנטי, העדכני ביותר, שאינו כלול בטופס 161.
 
לדוגמא, מידע עדכני בדבר מרכיב התגמולים בקופות הגמל השונות, תוך הבחנה בין תגמולים מסוג הון לבין תגמולים מסוג קצבה (קופות גמל במעמד שכיר ובמעמד עצמאי). נדגיש כי מידע מפורט זה הכרחי.
 
לדוגמא, העתק תלוש פנסיה ראשון מקרן הפנסיה לרבות מידע מפורט בדבר החלוקה בין רכיב הפיצויים לבין רכיב התגמולים בהחזר דמי הגמולים ככל שזכאים להחזר דמי גמולים. נדגיש כי המידע המלא והמפורט בדבר הקצבה החודשית, מענק שנים עודפות ככל שזכאים לו והחזר דמי הגמולים ככל שזכאים לו - הינו מידע הכרחי.צעד 3 - מילוי טופס 161א על ידי העובד ("הודעת עובד עקב פרישה מעבודה")

 

מה זה טופס 161א ?

 
טופס 161א הינו טופס אשר באמצעותו העובד העוזב מקום עבודתו או יוצא לפנסיה מעביר את כל הנחיותיו לרשות המסים בהתייחס לאופן המיסוי המועדף עליו של מענקי הפרישה, מרכיב הפיצויים בקופות השונות, מענק שנים עודפות, רכיב הפיצויים בהחזר דמי הגמולים, רכיב התגמולים בהחזר דמי הגמולים, כספים אותם הוא מבקש להוון והקצבה החודשית. נדגיש כי מומלץ להגיש טופס זה לרשות המסים רק לאחר בחינה יסודית של כל חלופות המיסוי הקיימות, תוך צירוף כל האסמכתאות הנדרשות.האם יש טפסים נוספים מעבר לטופס 161א ?

 
בהחלט, לדוגמא:

טופס 161ב – טופס הודעת שארים על הפסקת עבודה עקב מותו של העובד, הטופס ימולא ע"י בן זוגו של עובד שנפטר, ובהעדר בן זוג – ע"י מי שהוסמך על פי דין לטפל בעיזבונו של העובד שנפטר.

טופס 116ג – טופס בקשה לפריסת מענקי פרישה וכספי פיצויים חייבים במס או היוון קצבה חייב במס (טופס זה משמש גם לפריסת הפרשי שכר, פדיון חופשה והפרשי קצבה).

טופס 161ג – הודעה על חזרה מרצף פיצויים או מרצף קצבה. טופס זה ימולא ע"י עובד המבקש לחזור בו מרצף זכויות פיצויים או מרצף קצבה.
 
טופס 161ד - טופס בקשה לקיבוע זכויות לפי סעיף 9א לפקודת מס הכנסה (טופס בקשה לקבלת פטור ממס, בהתאם למידת הזכאות, על קצבה חודשית או היוון קצבה).
 
זה המקום להוסיף כי ייתכן ויעלה הצורך בטפסים נוספים ובמסמכים נוספים, לדוגמא במקרה של עבודה במקום עבודה נוסף במקביל לעבודה אצל המעסיק האחרון או בהמשך עבודה במקום חדש לאחר הפרישה מהמעסיק האחרון. מסמכים, טפסים ואישורים הנוגעים למקומות עבודה קודמים או לזכויות פנסיה נוספות ועוד.
"שלא יעבדו עליכם..."


לא משנה מה יאמרו לך המעביד או סוכן הביטוח שלך, לא חלה חובה על העובד למילוי טופס 161א במעמד הפרישה כתנאי מוקדם לקבלת טופס 161 מהמעביד וזכותו של העובד לקבל סיוע במילוי הטופס במשרדי פקיד השומה או לפנות לייעוץ מס בפרישה ועזיבת עבודה על ידי איש מקצוע בטרם הוא חותם על הטופס - וזאת בהתאם להוראות הביצוע שפרסמה רשות המסים. מתוך חוזר מס הכנסה מס' 04/2006 - משפטית / שומה ,סעיף ב' (2) - "להבדיל מהמעביד הבקיא בנושא, עשוי העובד הפורש להיתקל בקושי למלא את הטופס והוא יוכל להיעזר במעביד או בנותני האישורים במשרדי השומה."

חברת הביטוח, קופת הגמל או קרן הפנסיה "מטרטרות אותך" לחזור ולהביא להן טופס 161א למרות שכבר מסרת להן את האישורים מפקיד השומה ?

מתוך חוזר מס הכנסה - חטיבת שומה ובקורת- למעסיקים - "קופת הגמל אינה נזקקת לטופס 161א' על מנת לבצע את הנחיות המעביד או פקיד השומה".

צעד 4 – אם כך...חוזרים אחורה...לפני חתימת העובד על טופס 161א ומסירתו לפקיד השומה מגיע שלב ייעוץ המס...


האם יש יתרון ליועץ מס או לרואה חשבון על פניי, בניסוח הפניה ועריכת מסמכי הבקשה המוגשים למס הכנסה, לצורך הטיפול בכל סוגיות המס הקשורות לעזיבתי את מקום עבודתי ?


מזה כלמעלה מעשור שחוקי המס משתנים חדשות לבקרים. כיום, נדרשת מיומנות בתכנון המס ובקיאות בחלופות המיסוי השונות באמצעותן ניתן לחסוך עשרות אלפי שקלים ויותר בתשלומי המס על מענקי פרישה ותשלומי הפנסיה. במציאות, אין לאדם הסביר את הכלים להתמודד באופן מקצועי מול פקיד השומה, אין לאדם הסביר את היכולת לבדוק את האישורים אותם הוא מקבל מפקיד השומה כאשר במקרים רבים מדיי נעשות טעויות... כמו כן, אין אפשרות מעשית לקבל את ההחלטות הטובות ביותר מבלי לבצע קודם לכן בדיקות כדאיות מקדימות וסימולציות בהתאם לפרופיל האישי.
 
מה גם שפקיד השומה ממלא פיו מיים ומנוע מלייעץ לפורש איך מוטב לו לפעול (על פי הנחיית הנהלת רשות המסים כמדיניות). לאור כל האמור הרי שברור שבאופן מציאותי יש יתרון מובהק לפניה לרשויות המס כאשר מצויידים במסמכי בקשה מסודרים שנערכו על ידי איש מקצוע מתאים, יועץ מס או רואה חשבון, מומחה למיסוי ופרישה ובמקרים מסויימים לקבל ייעוץ מס בפרישה מלא הכולל ייצוג מול רשויות המס. כמו כן, פניה שנוסחה על ידי איש מקצוע והיערכות מקצועית בטרם פניה למס הכנסה, חוסכות מהפורש טרטורים מיותרים, הלוך חזור, לספק מסמכים נוספים לפי דרישת פקיד השומה.
 

צעד 5 – פניה למס הכנסה לצורך קבלת כל האישורים

 
לאחר שיש בידך את כל הטפסים והמסמכים הנלווים יש לפנות לפקיד השומה אליו אתה שייך לפי איזור מגוריך (בחלק מהמקרים יש לפנות לנציבות מס הכנסה בירושלים, תלוי בסוג הבקשה). ניתן לאתר את משרד פקיד השומה אליו אתה שייך באתר האינטרנט של רשות המסים בישראל. לאיזה משרד פקיד שומה (מס הכנסה) אתה שייך ? איתור לפי שם הישוב בו אתה מתגורר.
 
 

צעד 6 – מסירת כל האישורים שהתקבלו ממס הכנסה למשלמים השונים (לפי הכתוב בראש כל אישור)

לאחר שיש בידך את כל האישורים ממס הכנסה יש למסור את האישורים למשלמים השונים, לפי הכתוב בראש כל אישור. לדוגמא, המעסיק שלך, קופות הגמל, חברת הביטוח וקרן הפנסיה.
 
זה המקום להעיר ולהאיר כי ייתכן והמעסיק כבר שילם לך במסגרת תלוש השכר האחרון את מענקי הפרישה המגיעים לך וניכה מהם מס לפי שיעור המס השולי המירבי החל על יחיד בישראל. כמו כן, ייתכן כי חברת הביטוח או קרן הפנסיה ניכתה מכל התשלומים ששולמו לך, במסגרת תלוש הפנסיה הראשון, מס לפי שיעור המס השולי המירבי החל על יחיד בישראל. אל דאגה, ככל שנוכה מס ביתר, הוא יוחזר לך. ככל שעלה בידך למסור למשלמים השונים את האישורים שהתקבלו בידך ממס הכנסה בתוך אותה שנת מס, המשלמים השונים הם אלו שיחזירו לך את המס שנוכה ביתר. ככל שלא עלה בידך למסור למשלמים השונים את האישורים שהתקבלו בידך ממס הכנסה בתוך אותה שנת מס, תוכל לקבל בחזרה את המס שנוכה ביתר באמצעות הגשת דוח שנתי למס הכנסה.
 
נדגיש כי לא די במסירת האישורים למשלמים השונים ובהתייחס לחלק מהמשלמים, נדרש לצרף הנחיות נוספות, טפסים נלווים ומסמכים נוספים, לדוגמא בלבד, טופס בקשה לפדיון, העתק תעודת זהות והעתק המחאה מבוטלת, ככל שאתה מעוניין לבצע משיכה של כספי הפיצויים מקופות הגמל שלך.
 
זה המקום להדגיש כי בכל מקרה – בתום התהליך, עליך לדרוש מקופות הגמל השונות אישור ניכוי מס במקור – מסמך מקורי (טופס 806/857).
 

מהיום בו פרשת מהעבודה ועד ליום בו מסרת את האישורים מפקיד השומה לקופות השונות חל שינוי משמעותי ביתרת כספי פיצויי הפיטורין ואתה לא רוצה לשלם מס מיותר על כספי פיצויי פיטורים שבפועל לא קיבלת...– מה אתה יכול לעשות ?

 
אמנם... ביום 01 בדצמבר 2008 העבירה רשות המסים לקופות הגמל, חברות הביטוח וקרנות הפנסיה הנחייה במסגרתה כללים חדשים לאופן ה- טיפול בטופס 161 בעת עזיבת עבודה וחישוב המס על כספי הפיצויים וזאת במטרה, כהגדרתה, למנוע "הכבדה מיותרת לעובד" וליצור הקלות בחישוב המס בשל השינויים שחלו ביתרת הפיצויים בקופות. ואולם... לדעתנו הכללים החדשים אינם מונעים בכל המקרים טעויות בחישוב וניכוי המס ותשלום מס ביתר על כספי פיצויי הפיטורים ולפיכך אינם חוסכים מהעובד לסור שנית למשרדי פקיד השומה על מנת להוציא אישורים מעודכנים בהתאם ליתרה העדכנית של כספי הפיצויים בקופות...ההנחיה אולי תמנע הכבדה מיותרת על משרדי פקיד השומה והקופות שמקורה בעבודה כפולה וטיפול חוזר בעובד, אולם בהחלט לא תמנע הכבדה מיותרת על כל העובדים, בנטל המס... שים לב !
 

צעד 7 – הגשת דוח שנתי למס הכנסה ותאום מס

 
בחלק מהמקרים חלה חובה להגיש דוח שנתי למס הכנסה, בחלק מהמקרים כדאי להגיש דוח שנתי למס הכנסה אף אם לא חלה חובה. חשוב לשים לב לכך לאחר ששנת המס הגיעה לסיומה וזאת על מנת להימנע מתשלום קנסות ועיצומים כספיים בגין אי הגשת דוח שנתי במועד ועל מנת ליהנות מהחזרי מס, ככל שמגיעים לך. ללא כל קשר להגשת דוח שנתי למס הכנסה, ככלל, בתחילת כל שנת מס חדשה, עליך לבצע תאום מס בין הכנסותיך השונות, לדוגמא, במקרה בו יש יותר ממשלם פנסיה אחד או במקרה ויש לך הכנסה מעבודה נוספת, בנוסף לקצבתך החודשית.

מיסוי מענקי הפרישה וכספי פיצויי פיטורים 

 
כמה מס צריך לשלם על פיצויי פיטורים, האם ניתן להגדיל את הפטור ממס על פיצויי פיטורים ו/או מענק פרישה, איך משולם המס, מהו מועד תשלום המס ? דרכים להפחתת המס, כנס למדריך המס למפוטר ולפורש - מדריך מס הכנסה המלא על פיצויי פיטורין ומענק פרישה.סיכום, עושים סדר..

אם אתה עובד צעיר אשר בסך הכל מחליף מקום עבודה – שקול ביצוע תכנון מס כגון רצף זכויות פיצויים או רצף קצבה או שילוב ביניהם...בדרך הזו אתה עשוי להקטין באופן משמעותי את נטל המס על כספי פיצויי הפיטורים וכך תשמר את החיסכון הפנסיוני שלך בשלמותו לתקופת הפרישה המתארכת משנה לשנה - לה הוא נועד. אם הגעת לגיל הפרישה ואתה פורש לגמלאות– שקול ביצוע תכנון מס כגון "פריסת מס" או רצף קצבה או שילוב ביניהם...בדרך הזו אתה עשוי להקטין את נטל המס על כספי הפיצויים ואף תיצור לעצמך מקור להכנסה שוטפת לכל חייך במהלך תקופת הפנסיה.
 
אם אתה בגילאי הביניים ופורש מעבודתך במסגרת פרישה מרצון – שקול צעדיך פעמיים ושלוש בטרם אתה מקבל החלטות מאחר והכנסה שוטפת מעבודה כבר אין לך והכנסה שוטפת מפנסיה - "טרם הגעת לגיל שאפשר להתחיל..." ותכנון המס בו תבחר צריך להביא בחשבון שילוב של יצירת מקורות הכנסה לשתי תקופות, האחת עד ליום בו תגיע לגיל הפרישה והשנייה לתקופת הפנסיה הארוכה...


בכל מקרה, מומלץ לפנות לקבל ייעוץ מס מקצועי ממומחה למיסוי ופרישה בטרם קבלת החלטות...מאמר זה אין בו כדי להכיל את כל הנושאים הקשורים לפרישה ועזיבת עבודה, הוא מובא כאן לידע כללי בלבד והוא אינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי מאיש מקצוע מתאים. שום אינפורמציה המופיעה במאמר אינה מהווה המלצה לביצוע או אי ביצוע פעולה כלשהיא. מחובתך להתייעץ לפני כל פעולה. מסמך זה מנוסח בלשון זכר אך פונה לנשים ולגברים כאחד. חבות המס הסופית תיקבע אך ורק על ידי רשות המסים על פי הקבוע בפקודת מס הכנסה ובהנחיות.


עזיבת מקום עבודה או פרישה לגמלאות - רשימת מסמכים שחובה לרכז !

זום וגמרנו ! שירות מלא בלי לצאת מהבית !
  דף קודם  
Bookmark and Share
הדפס את המאמר
מחשבונים
טפסים
מצגות
פיצויי פיטורין
פיטורין והתפטרות
מאמרים
כתבות
טופס 161
קיבוע זכויות
סימולטור מס
עדכונים שוטפים
סרטונים

תכנון פרישה

תכנון מס
תכנון כלכלי
תקנון | קצת עלינו | לתאום פגישת ייעוץ | 1599-500-570
Facebook
תקנון | קצת עלינו
לתאום פגישת ייעוץ 1599-500-570
Facebook
© כל הזכויות שמורות ל בי. פור תכנון פרישה בע"מ.