דף הבית
יצירת קשר
לתאום פגישה
1599-500-570
בי. פור תכנון פרישה בע''מ מבית PROFIT שרותים פיננסים פרישה
 
 
אל תשלמו מס מיותר תכנון מס
 
להנות מהמקסימום תכנון כלכלי
 
סימולטור מס
אפליקציות
מחשבונים
טפסים
סרטונים
קיבוע זכויות
פיצויי פיטורים
כתבות
מאמרים
טופס 161
עדכונים שוטפים
מצגות
פיטורים והתפטרות

רשות המסים תגבה פי 4 יותר מס ממה שהיא צריכה היתה לגבות מהרווחים שהצטברו בקופות הגמל – לגבי אותם הכספים אשר ניתן למשוך במסגרת הוראת השעה

הודעה לעיתונות - 25/11/2010

  

הודעה לעיתונות  

בהמשך להוראת השעה אשר אושרה בכנסת, ובהמשך לפנייתו של רו"ח אמיר גבאי לרשות המסים בבקשה להבהרה, אתמול, יום ד', 24/11/2010 הוציאה רשות המסים מכתב הנחיות לפקידי השומה (המכתב נושא תאריך 16/11/2010) במסגרתו קבעה כי שיעור המס שינוכה במקור מהרווחים יהיה 15% בלבד בטענה שמדובר בנכס שאינו צמוד כהגדרתו בסעיף 125ג לפקודת מס הכנסה.

שוב, רשות המסים יוצרת אשליה אופטית ומוסיפה חטא על פשע, נראה לכם ש- 15% נמוך מ- 20% ? אז זה רק נראה כך... - ראו דוגמא להמחשה אותה ערך רו"ח אמיר גבאי, מנכ"ל B4 יועצי פרישה: חישוב מס על הרווחים - דוגמא

רו"ח אמיר גבאי, מנכ"ל B4 יועצי פרישה אשר עם פרסום הוראת השעה פנה לרשות המסים בבקשה להבהרה לגבי אופן חישוב המס על הרווחים, מסביר את הרקע להנחיות שפרסמה הרשות:

לדבריו, כיום ככלל, על אפיק צמוד מוטל מס בשיעור של 20% על הרווח הריאלי והפרשי ההצמדה פטורים ממס. לעומת זאת, על אפיק לא צמוד – מוטל מס בשיעור של 15% על כל הרווחים. קופת גמל, בדומה לפוליסת חסכון המשתתפת ברווחים נחשבת לאפיק צמוד. ואולם, הסעיף הנותן את הפטור על הפרשי ההצמדה מקופת גמל שונה, במסגרת תיקון 171 לפקודת מס הכנסה, כך שכיום אין סעיף בפקודה המאפשר באופן מפורש מתן פטור על הפרשי ההצמדה. לפיכך, עלול היה להתקבל מצב בו יגבה המס בשיעור של 20% על כל הרווחים. לדברי גבאי, צריך היה לקבוע במסגרת הוראת השעה כי יינתן פטור על הפרשי ההצמדה. אם כוונת הרשות הייתה לקבוע שיעור מס אחיד על כל הרווחים מוטב היה אם היו קובעים מראש במסגרת הוראת השעה שיעור מס של 15% בלבד, כאשר זהו עדיין רחוק מלהיות פתרון אופטימלי עבור החוסך. אך בטח לא - גם וגם. והנה, בסופו של דבר, במסגרת ההנחיות שפרסמה הרשות קבעה הרשות כי לשיטתה, מדובר באפיק לא צמוד ולפיכך יוטל מס בשיעור של 15% בלבד, על כל הרווחים. כאן מוסיף רו"ח גבאי כי לדעתו, למרות קביעתה של הרשות, עדיין מדובר באפיק צמוד ומה גם, שהוראת השעה חלה לא רק על קופת גמל "רגילה" אלא גם על פוליסת ביטוח תגמולים לעצמאים שעד ליום 31.12.07 הייתה מסוג הון והרי יש לא מעט פוליסות המבטיחות תשואה הצמודה למדד והן בהכרח אפיק צמוד ולגביהן זה לא עניין של פרשנות. בכל מקרה, בחרו ברשות בסופו של דבר, בחלופה שתכניס להם, הרבה יותר כסף לקופת המדינה, שוב, על חשבון החוסכים.

 

 

כמה מס נשלם על הרווחים בעת המשיכה של הכספים ?

14.11.10 - ראה מכתבנו האחרון לנציבות מס הכנסה - מחלקת קופות גמל - בקשה להבהרה בנוגע לאופן חישוב המס על הרווחים במקרה של החזר כספים לעמית בקופת גמל - במסגרת הוראת השעה - הוראת שעה - בקשה להבהרה - מכתב לרשות המסים.

14.11.10 - תגובה (לא רשמית) למכתבנו: רשות המסים נעתרה לבקשתנו ותוציא הנחיות למנהלי קופות הגמל, עם אישורה הסופי של הוראת השעה. במסגרת ההנחיות רשות המסים תתייחס לאופן ניכוי המס, שיעור המס (והאם הפרשי ההצמדה יהיו פטורים ממס) ולאופן העבודה של הקופה מול העמית, כך שהעמית לא יישלח לפקיד שומה לצורך המצאת אישור "כמה מס צריך לנכות...". אנו מודים לרשות המסים על המענה המהיר לפנייתנו, נמתין למכתב ההנחיות.

24.11.10 - היום , יום ד', העבירה רשות המסים הנחיות לפקידי השומה (תאריך המכתב מיום 16.11.2010) לפיהן שיעור המס על הרווחים בעת משיכת הכספים מהקופות (במסגרת הוראת השעה) יהיה 15% ולא 20% (על כל הרווח ללא הבחנה בין רווח ריאלי להפרשי ההצמדה) וקופות הגמל הן אלו שיבצעו את חישוב המס ללא הפניית החוסכים לפקידי השומה להמצאת אישור למשיכת הכספים - (ראה פנייתנו בעניין זה לרשות המסים: הוראת שעה - בקשה להבהרה - מכתב לרשות המסים) . בנוסף צפויה להתפרסם הנחיה מסודרת בעניין זה למנהלי קופות הגמל - נמשיך לעדכן. עוד נוסיף, כי למרות קביעתה של רשות המסים כי מדובר באפיק לא צמוד, (ראה מכתב הנחיות לפקידי השומה), לדעתנו, עדיין מדובר באפיק צמוד ומה גם, שהוראת השעה חלה לא רק על קופת גמל "רגילה" אלא גם על פוליסת ביטוח תגמולים לעצמאים שעד ליום 31.12.07 הייתה מסוג הון והרי יש לא מעט פוליסות המבטיחות תשואה הצמודה למדד והן בהכרח אפיק צמוד ולגביהן זה לא עניין של פרשנות, ואולם כאמור זו קביעתה האחרונה של רשות המסים.

 08.12.10 - ראה מכתבנו האחרון לנציבות מס הכנסה - מחלקת קופות גמל - בנוגע לאופן חישוב המס על הרווחים במקרה של החזר כספים לעמית בקופת גמל - במסגרת הוראת השעה - מכתב לרשות המסים


10.01.11- ראה מכתב תגובת רשות המסים לפנייתנו (נציבות מס הכנסה - מחלקת קופות גמל) -  מכתב תגובת רשות המסים. מיותר לציין שאין אנו מסכימים עם כל האמור במכתב.

  דף קודם  
Bookmark and Share
הדפס את המאמר
אפליקציות
מחשבונים
טפסים
מצגות
פיצויי פיטורין
פיטורין והתפטרות
מאמרים
כתבות
טופס 161
קיבוע זכויות
סימולטור מס
עדכונים שוטפים
סרטונים

תכנון פרישה

תכנון מס
תכנון כלכלי
תקנון | קצת עלינו | לתאום פגישת ייעוץ | 1599-500-570
Facebook
תקנון | קצת עלינו
לתאום פגישת ייעוץ 1599-500-570
Facebook
© כל הזכויות שמורות ל בי. פור תכנון פרישה בע"מ.