דף הבית נפגשים בזום ושומרים על הבריאות
יצירת קשר
לתאום פגישה
1599-500-570
בי. פור תכנון פרישה בע''מ פרישה
 
 
אל תשלמו מס מיותר תכנון מס
 
להנות מהמקסימום תכנון כלכלי
 
סימולטור מס
מחשבונים
טפסים
סרטונים
קיבוע זכויות
פיצויי פיטורים
כתבות
מאמרים
טופס 161
עדכונים שוטפים
מצגות
פיטורים והתפטרות

מדריך פרישה - מועד הפרישה הגיע, מאיפה מתחילים ?

מה הכי חשוב לדעת ?

 
 
אתר פרישה גדוש במידע עדכני שכולו או רובו רלבנטי לך הפורש הישראלי !  
 
ככל שבחרת לפעול באופן עצמאי ולא לעבור תהליך ייעוץ אישי לפרישה, וככל שאין באפשרותך לעבור נושא נושא, עמוד עמוד, באתר פרישה, עמוד זה מרכז בעבורך חלק מהדגשים החשובים ביותר אליהם כדאי להפנות את תשומת הלב ומדריך אותך ברגע הפרישה:
 

גיל הפרישה

 
ייתכן ומועד הפרישה שלך בפועל חל לפני גיל הפרישה לפי החוק או לאחריו. פורשים רבים עוזבים מקום עבודתם ויוצאים לפנסיה מוקדמת, פורשים רבים ממשיכים לעבוד לאחר הגעתם לגיל הפרישה לפי החוק. לגיל הפרישה משמעויות שונות, אז לפני הכל רצוי לדעת מהו גיל הפרישה שלך. להלן קישור למחשבון גיל פרישה.
 
לדוגמא, אם נתייחס להגדרת "גיל הזכאות" לפי סעיף 9א לפקודת מס הכנסה, גיל הזכאות לפטור ממס על תשלומי הקיצבה / הפנסיה החודשית המשולמים לך, ככלל "גיל הזכאות" הוא - "גיל הפרישה או הגיל שבו החל יחיד לקבל קצבה מזכה, כולה או חלקה, לפי המאוחר".
 
להלן קישור לדוגמאות נוספות: גיל הפרישה לפי החוק - מה משמעותו ? מומלץ לקרוא !
 

מענק הפרישה

 
עם עזיבת מקום העבודה והיציאה לפנסיה, ייתכן ומשולם לך גם מענק פרישה. מענק הפרישה לעניין זה יכול להיחשב גם: פדיון ימי מחלה שלא נוצלו, פיצויי פיטורים שנצברו בקופות השונות,  מענק שנים עודפות, מענק הסתגלות, פיצוי בגין אי הודעה מוקדמת וכדומה.
 
לעניין הדיווח על קבלת מענק הפרישה שיש לעשותו מול פקיד השומה (משרדי מס הכנסה באיזור המגורים שלך) - דיווח זה נעשה באמצעות טופס 161 על כל נספחיו. להלן קישור למידע נוסף:  טופס 161 . טופס 161 מפרט בין היתר את: סוג הפרישה, סיבת הפרישה, מועד הפרישה שלך, האם הגעת לגיל הפרישה, משכורת אחרונה לפני הפרישה, מענק הפרישה לו אתה זכאי, קצבה חודשית לה אתה זכאי לאחר הפרישה וכדומה.
 
 
לעניין המס שיש לשלם על מענק הפרישה - כמובן שאנו ממליצים בחום רב להיוועץ באיש מקצוע מתאים, מומחה למיסוי ופרישה, בטרם פונים לפקיד השומה (מס הכנסה) בבקשות השונות. באופן מוחלט ניתן לומר כי אין מדובר "רק במילוי ומסירת טפסים..." שכן תכנון מס מקצועי המביא בחשבון את כל כספי הפרישה שלך, עשוי לחסוך לך עשרות אלפי שקלים ויותר, בתשלומי המס, הן במועד הפרישה והן לאחר הפרישה, במהלך כל תקופת הפנסיה ואולם, ככל שבחרת לפעול באופן עצמאי להלן קישור למידע חשוב בעבורך:
 
 

מועד הפרישה

 
מועד הפרישה ועזיבת מקום העבודה במהלך השנה, לעיתים יש לו משמעות כספית לא מבוטלת. מועד הפרישה, עד ה- 30 בספטמבר באותה השנה, יביא לכך ששנת הפריסה הראשונה תהיה אותה השנה בה העובד עזב את העבודה ומכיוון שבאותה שנת המס הייתה לעובד הכנסה מעבודה עד למועד עזיבת העבודה, ייתכן ששיעור המס שיחול על מענק הפרישה (כהגדרתו מעלה) יהיה גבוה יותר. מועד הפרישה, החל מה- 30 בספטמבר לאותה השנה, יביא לכך ששנת הפריסה הראשונה תהיה שנת המס הבאה בה לעיתים לעובד צפויה ירידה משמעותית בהכנסה וייתכן שבשל העדרותה של הכנסה מעבודה (במידה ולא חזר למעגל העבודה) שיעור המס השולי יהיה נמוך יותר.
 
להסבר נוסף לגבי פריסה ראה גם - פריסת מס.
 

מודל הפרישה

 
לכל מגזר במשק הישראלי מודל פרישה ייחודי משלו. דרך כלל, מודל הפרישה של עובדי המגזר הציבורי שונה במהותו ממודל הפרישה של עובדי המגזר הפרטי. גם במגזר הציבורי וגם במגזר הפרטי, תיתכן שונות בין הגופים השונים, בין החברות השונות. לפיכך, לפני הכל חשוב להבחין באיזה מודל פרישה מדובר. מומלץ להכיר את מודל הפרישה שלך ותנאי הפרישה שלך.
 
 
אתר פרישה מרכז בעבור הפורש הישראלי מידע אודות מודל הפרישה ותנאי הפרישה למגזרים השונים. לפירוט ראה - מודלים ותנאי פרישה.
 

מסלול הפרישה

 
למסלול הפרישה ניתן להתייחס במספר מובנים בהתאם לסיטואציה בה נמצא הפורש:
 
לדוגמא, כאשר מדובר בהליך של פרישה מרצון, ייתכן ותינתן לך אפשרות הבחירה בין מספר מסלולי פרישה, לדוגמא מסלול פיצויים מוגדלים, לדוגמא מסלול פנסיה מוקדמת. איך בוחרים ? להסבר מורחב ראה  - 10 טיפים - איך בוחנים הצעה לפרישה מוקדמת.
 
לדוגמא, כאשר מדובר בפרישה בגיל הפרישה והפורש נדרש לקבל החלטה באיזה מסלול פנסיה לבחור באשר לכספים אשר צבר למטרת קצבה בתכניות הביטוח והפנסיה השונות. איך בוחרים ? להסבר מורחב ראה - בחירת מסלול פנסיה רגע לפני או אחרי הפרישה.
 
 

מחלקת הפרישה

 
עם פרישתך, זה הזמן להכיר למי פונים. בכל ארגון או חברה יש מחלקת פרישה או מדור גמלאים המעניק שירות ומידע לפורשים צעירים ולגמלאים ותיקים:
 
 

מומחה הפרישה שלך

 
פורשים רבים נעזרים במהלך פרישתם במכרים וחברים, שזה לא רע ! לקראת הפרישה מלקטים כל פיסת מידע, שואלים שאלות ובסך הכל מנסים ללמוד מניסיונם של אחרים. כמו כן מקבלים סיוע והכוונה חיוניים מסוכן הביטוח שלהם, מהבנקאי שלהם, מרואה החשבון שלהם וכדומה. אבל בין כל אלו לבין מומחה למיסוי ופרישה שזהו עיסוקו הבלעדי, המרחק גדול ! אז ככל שלאחר שקראת את המאמר הזה, הגעת למסקנה שבכל זאת, אתה צריך ליווי אישי, ייעוץ מס בפרישה ותכנון פרישה מקצועי, רגע לפני שאתה בוחר מומחה למיסוי ופרישה, על מנת שתדע מה בדיוק אתה מחפש, עצור לרגע וקרא עוד כמה מילים בקישור הבא:
 
יועץ פרישה - מה הופך אותו למומחה למיסוי ופרישה ?
 
 
 
 
אתר פרישה מדריך אותך לקראת הפרישה, ברגע הפרישה ולאחר הפרישה, מומלץ לעיין במידע עדכני נוסף באתר. בקרוב נמשיך להוסיף מידע, מוזמנים לשוב ולבקר ולהתעדכן !
 
 
 
 
(אין מדובר ברשימה סגורה של נושאים ופעולות אלו אינן מהוות תחליף לקבלת ייעוץ פרישה אישי).
 
 
מאמר זה אין בו כדי להכיל את כל הנושאים הקשורים לפרישה והוא מובא כאן להמחשה בלבד, נקיטה בפעולות אלו אינן מהוות תחליף לקבלת ייעוץ פרישה וליווי מקצועי מאיש מקצוע. שום אינפורמציה המופיעה במאמר אינה מהווה המלצה לביצוע או אי ביצוע מהלך כלשהו. מחובתך להתייעץ לפני כל פעולה.
 
מסמך זה מנוסח בלשון זכר אך פונה לנשים ולגברים כאחד.


 
ניהול פרישה - לא די בתכנון פרישה - 10 טיפים לניהול פרישה במהלך כל תקופת הפנסיה !
 
המשך עבודה לאחר פרישה - ממשיך לעבוד לאחר הפרישה ? מעוניין להמשיך לעבוד בתקופת הפנסיה לאחר הגעתך לגיל הפרישה ? מידע חשוב בעבורך.
 
תכנון פרישה - עשו לכם סדר בראש, התמקדו בצורך ולא בפתרון.
 
 

עזיבת מקום עבודה או פרישה לגמלאות - רשימת מסמכים שחובה לרכז !

זום וגמרנו ! שירות מלא בלי לצאת מהבית !
  דף קודם  
Bookmark and Share
הדפס את המאמר
מחשבונים
טפסים
מצגות
פיצויי פיטורין
פיטורין והתפטרות
מאמרים
כתבות
טופס 161
קיבוע זכויות
סימולטור מס
עדכונים שוטפים
סרטונים

תכנון פרישה

תכנון מס
תכנון כלכלי
תקנון | קצת עלינו | לתאום פגישת ייעוץ | 1599-500-570
Facebook
תקנון | קצת עלינו
לתאום פגישת ייעוץ 1599-500-570
Facebook
© כל הזכויות שמורות ל בי. פור תכנון פרישה בע"מ.