דף הבית נפגשים בזום ושומרים על הבריאות
יצירת קשר
לתאום פגישה
1599-500-570
בי. פור תכנון פרישה בע''מ פרישה
 
 
אל תשלמו מס מיותר תכנון מס
 
להנות מהמקסימום תכנון כלכלי
 
סימולטור מס
מחשבונים
טפסים
סרטונים
קיבוע זכויות
פיצויי פיטורים
כתבות
מאמרים
טופס 161
עדכונים שוטפים
מצגות
פיטורים והתפטרות

5 שנים לפני או לאחר פרישה ? שים לב - איזור סכנה לפניך

קו הפרדה אדום

 

חמש השנים שלפני מועד הפרישה המתוכנן וחמש השנים שלאחריו הינן הזמן הקריטי והרגיש ביותר עבורך בכל הקשור להתנהלות כלכלית נכונה לקראת תקופת הפנסיה הארוכה המצפה לך.


בתקופה זו של החיים, אנשים רבים עושים טעויות. לעומת אנשים אחרים, אשר גם הם משקיעים את כספם בתקופות חיים אחרות, לך, כמי שמשקיע את כספך בתקופה הזו, קצת לפני וקצת אחרי מועד הפרישה – אין את האפשרות לומר "הזמן יעשה את שלו"..אין לך את הזמן להתאושש מהפסדים במידה וייגרמו לך כתוצאה מקבלת החלטות פיננסיות שגויות או "חוסר מזל". יתר על כן, במידה ומדובר בסכומים גדולים אותם חסכת במשך שנים ארוכות של עבודה קשה, ההשפעה השלילית של צבירת הפסדים משמעותיים בתקופה קצרה בשילוב ביצוע משיכות חודשיות שוטפות מהחסכונות לצורך מחייה, הינה ארוכת טווח, עמוק לתוך תקופת הפנסיה.


בבניית תכנית כלכלית לפרישה עליך להתחשב בשלושה סיכונים עיקריים אשר עלולים להעמיד בסיכון ממשי את חסכונותיך והיכולת שלך לשמור על רמת חיים נאותה בתקופת הפנסיה:

  1. סיכון אריכות ימים - אמירה אבסורדית ? אולי. בכל אופן, אריכות ימים מהווה סיכון פיננסי לכל דבר ועניין.
  2. סיכון התנהגותי החלטות שגויות של משקיעים המתקבלות כתוצאה מלחץ ומתח עקב מצב שוק מסוים.
  3. סיכון "הרצף" - שפל בשוק ההון אשר חופף לאזור הסכנה של הפרישה (5 שנים לפני ואחרי מועד הפרישה) .


1. סיכון אריכות ימים - האם תחיה לאחר שכל חסכונותיך לתקופת הפנסיה כלו ?


החדשות הטובות הן שאתה צפוי לחיות זמן רב יותר מבני הדור הקודם וזאת הודות לאורח חיים בריא יותר, סגנון חיים מודרני והתפתחויות משמעותיות במדע וברפואה. החדשות הרעות הן שאריכות הימים לה זכית מהווה בעבורך אתגר פיננסי, בייחוד במידה ולא התכוננת כראוי למצב בו תידרש להכנסה חודשית שוטפת אמינה ובטוחה בטווח של 30 שנה לפחות מיום פרישתך.


מהיכן יגיע הכסף ?


אנשים רבים הכירו כבר בעובדה שאינם עוד יכולים להמשיך ולהסתמך בלעדית על תכניות הפנסיה ממקום עבודתם וכספי הביטוח הלאומי, לפיכך עבורם, נכסים פיננסיים ומקורות הכנסה נוספים כגון: השקעות פרטיות, חסכונות עצמאיים ואף תעסוקה חלקית גם במהלך תקופת הפנסיה, הופכים להיות לחשובים מתמיד.

 

החשיבות של צבירת ריביות ותשואות כאשר הנך מתקרב לפרישה


הכספים שצברת במהלך שנים ארוכות של עבודה קשה לרבות הרווחים, התשואות והריביות שנצברו בגינם - אלו יכולים להוות עבורך מקור הכנסה נוסף בתקופת הפנסיה.


התועלת הטמונה בגישה מאוזנת גם בתקופת הפרישה


אם תפחית את החשיפה למניות, יתר על המידה מתוך רצון לשמר את ערך כספך בתקופת בפרישה, חסכונותיך עשויים להספיק בממוצע לתקופה של 20 שנה בלבד. לעומת זאת, במידה ותשמור על תמהיל ההשקעות המקורי שלך בו נקטת בטרם הפרישה, חסכונותיך עשויים להספיק בממוצע לתקופה של 30 שנה. מובהר כי מדובר בדוגמא המבוססת על מבנה תיק השקעות מסוים לשם המחשה בלבד וזאת רק לצורך הדגשת החשיבות הרבה של נקיטת מדיניות השקעה מאוזנת ועיקבית.

2. סיכון התנהגותי.


משקיעים הם בסך הכול בני אדם - אי וודאות היא חלק טבעי בהשקעות. חוקרי התנהגות פיננסית מצאו שמשקיעים אשר ניצבים בפני אי ודאות עלולים לנהוג שלא לטובתם האישית. תופעה זו נקראת סיכון התנהגותי ובכוחה לדלג מעל תכנונים מחושבים ופעולות מדודות.

השקעות נזילות לטווח קצר יכולות להטות החלטות של אלוקצית נכסים

 

חוקרים בעולם גילו כי משקיעים עלולים להגיב בצורה מוגזמת לביצועים בטווח קצר אפילו כאשר מדובר בהשקעות לטווח ארוך.
באחד המחקרים ניתן לראות כי -

  • ככל שמשקיעים צפו בביצועי ההשקעות שלהם על בסיס חודשי כך הייתה סבירות גבוהה יותר שהם יראו ביצועים שליליים וכתוצאה מכך יגיבו באופן מוגזם ויקטינו את שיעור החשיפה שלהם למניות.
  • משקיעים אשר צפו באותן ההשקעות בדיוק, אך על בסיס שנתי, לגביהם הייתה סבירות גבוהה יותר שימשיכו את השקעתם באותו האופן ואף יגדילו את החשיפה למניות.

החלטות משקיעים עלולות לסכן תוצאות ארוכות טווח


מה ומתי לקנות ? למכור ? להחזיק ? לאי וודאות יכולה להיות השפעה מכרעת על החלטותינו ותוצאות ההשקעות שלנו. מרבית מהפורשים הנמצאים ב"איזור הסכנה" של הפרישה מרגישים כי יכלו לקבל תשואות גדולות יותר מהשקעותיהם. בחלק גדול מהמקרים הם צודקים, אולם על מנת להשיג את המטרה עליהם להגדיר תכנית השקעה מאוזנת, להיות עקביים ומעת לעת לבצע את ההתאמות הנדרשות, באמצעות איש מקצוע.

3. סיכון הרצף


לפרוש כאשר השוק בשפל


אתה יכול להחזיק באמתחתך תכנית פרישה טובה, להפריש כספים באופן קבוע לתכנית הפרישה ולבצע אלוקצית נכסים הגיונית ומושכלת – אך אתה עדיין חשוף לשינויים חיצוניים ועלול לחוות סיטואציה של ביש מזל בה אתה אמור לפרוש בדיוק כאשר השוק נמצא בשפל – סיכון זה נקרא סיכון הרצף .


סיכון הרצף בחמשת השנים לפני מועד הפרישה


הפסדי השוק במהלך חמשת השנים שלפני מועד הפרישה עלולים להוות קושי בהתאוששות. לדוגמה, משקיע אשר קיבל תשואה של 12% בשנה החמישית לפני הפרישה ו- 10% בשנה הרביעית. אך השנתיים הבאות לאחר מכן, לא היו נדיבות, ונסגרו עם הפסדים של 19% ו – 15% בהתאמה. תידרש תשואה בשיעור של 45% בשנה הבאה לאחר מכן, על מנת להתאושש מן ההפסדים. כמה מציאותית סיטואציה זו ? יותר סביר שיידרשו שנים אחדות במדד מציאותי של התשואה על מנת להתמודד עם ההפסדים.

האם ביצועים דלים ב"איזור הסכנה" של הפרישה ישנו את תכניותיך ?

סיכון הרצף במהלך חמשת השנים הראשונות של הפרישה


מדד תשואה "בריא" אשר משליך על כל תקופת הפרישה שלך הנו בעל ערך מוגבל אם תתחיל את פרישתך עם כמה שנות שפל אשר יכלו את חסכונותיך. לדוגמא, משקיע הפורש בגיל 62 עם חסכון לפרישה של 1,000,000 ₪ . תכניתו היא למשוך 5% מכלל החיסכון כל שנה ( 50,000 ₪ בלבד ) בהתאמה לאינפלציה שנתית של 3% לאחר מכן. ציפיותיו הן ממוצע של 7% תשואה שנתית במהלך 30 השנים הבאות. תיק ההשקעות שלו נמצא בנקודת פתיחה רעה כאשר 3 השנים הראשונות מציגות ביצועים שליליים.
בדוגמא המתוארת, כיוון שהביצועים השליליים מתווספים לצורך של המשקיע – הפורש למשוך כסף על בסיס חודשי: כל כספו ייאזל בתוך 17 שנה עם הגיעו לגיל 79 בלבד.
כעת הבט במה שיכול היה לקרות אם הרצף השנתי היה בדיוק הפוך. ההשקעות הציגו ביצועים טובים בשנות הפרישה המוקדמות כאשר ההתדרדרויות הגיעו בשלב מאוחר יותר. לא רק שהחסכונות של המשקיע הפורש יספיקו ל- 30 שנה אלא גם הוא יישאר עם חסכונות עודפים באופן משמעותי.
גם עם אותו הממוצע של 7% תשואה נקודה, ניתן לראות את הכוח של הרצף בתשואות. תשואות חיוביות בשלב מוקדם של הפרישה יכולות להוות הכנסה קבועה לתקופת חיים מאידך גיסא הפסדים בשלב מוקדם של הפרישה יובילו לסיטואציה בה ייכלו כל חסכונותיך באמצע תקופת הפרישה.

פתרון לדוגמא - הקטנת הסיכונים לפני ולאחר הפרישה


בזמן שלעולם לא תצליח לבטל לחלוטין סיכונים הנובעים מ- אריכות ימים, התנהגות משקיעים ו"רצף", בכל זאת ישנה דרך להפחית חלק מהשפעת הסיכונים הללו על מצבך הכלכלי בתקופת הפרישה. לדוגמא, רכישת מוצר פיננסי המספק הכנסה שנתית קבועה (יחסית) לכל החיים. רכישת מוצר מסוג זה, מצד אחד כרוכה בעלות כספית נוספת אך מצד שני יכולה לספק לך ודאות (יחסית) והגנה מובטחת עבור אותם חסכונות וסכומי כסף, כולם או חלקם, שברצונך להמיר לתזרים מזומנים של הכנסה חודשית שוטפת לכל תקופת החיים בפנסיה. כך תוכל לשמר מידה של שליטה על ההכנסה השנתית שלך.

 

 
 
 
 
 
 
מאמר זה אין בו כדי להכיל את כל הנושאים הקשורים לפרישה והוא מובא כאן להמחשה בלבד. נקיטה בפעולות אלו אינן מהוות תחליף לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי מאיש מקצוע. שום אינפורמציה המופיעה במאמר אינה מהווה המלצה לביצוע או אי ביצוע מהלך כלשהו. מחובתך להתייעץ לפני כל פעולה.
מסמך זה מנוסח בלשון זכר אך פונה לנשים ולגברים כאחד


 בחירת מסלול השקעה בקופת גמל או בקרן השתלמות - רקע כללי לקראת השינויים הצפויים החל מחודש ינואר 2016 בכל הקשור לאופן ניהול החסכונות שלנו
  דף קודם  
Bookmark and Share
הדפס את המאמר
מחשבונים
טפסים
פיצויי פיטורין
מצגות
מאמרים
פיטורין והתפטרות
קיבוע זכויות
טופס 161
כתבות
סימולטור מס
עדכונים שוטפים
סרטונים

תכנון פרישה

קו הפרדה אדום
תכנון מס
תכנון כלכלי
תקנון | קצת עלינו | לתאום פגישת ייעוץ | 1599-500-570
Facebook
תקנון | קצת עלינו
לתאום פגישת ייעוץ 1599-500-570
Facebook
© כל הזכויות שמורות ל בי. פור תכנון פרישה בע"מ.