דף הבית
יצירת קשר
לתאום פגישה
1599-500-570
בי. פור תכנון פרישה בע''מ מבית PROFIT שרותים פיננסים פרישה
 
 
אל תשלמו מס מיותר תכנון מס
 
להנות מהמקסימום תכנון כלכלי
 
סימולטור מס
אפליקציות
מחשבונים
טפסים
סרטונים
קיבוע זכויות
פיצויי פיטורים
כתבות
מאמרים
טופס 161
עדכונים שוטפים
מצגות
פיטורים והתפטרות

זכות האשה בנכסי הקריירה של בעלה

 
 
 
 
פסיקה חדשנית של בית המשפט קובעת: ישנם מצבים בהם לאשה זכות לקבל בעת הגירושין יותר מ- 50% מהרכוש המשותף, כפיצוי בגין המוניטין וכושר ההשתכרות הגבוה שצבר הבעל במהלך חיי הנישואין.
              
 
הבעייתיות הנוגעת לחלוקת נכסי הקריירה שצבר הבעל, מתעוררת כאשר פערי ההשתכרות בין בני הזוג הינם בולטים ומשמעותיים לטובת הבעל. הדיון בנושא נכסי קריירה עולה על הפרק כאשר מדובר בגברים בעלי מקצועות חופשיים, אשר פיתחו את מעמדם המקצועי במשך שנות הנישואין, תוך שהאשה מסייעת בידם להגיע להשגים המקצועיים במתן סיוע, תמיכה ועזרה, בעודה "מאחורי הקלעים", כשהיא מוותרת, בפועל, על פיתוח קריירה משלה.
 
סיטואציה להמחשה: במקרה בו הבעל הוא איש היי טק מצליח ואילו האישה עובדת במשרה חלקית. הבעל השקיע את כל מרצו בעבודתו והאשה תמכה בבעל וגידלה את הילדים. בני הזוג נסעו מספר פעמים לשליחות בחו"ל, במסגרת עבודת הבעל, והאשה לא יכלה לפתח קריירה משלה. עם הגירושין, לבעל כושר השתכרות גבוה מאוד, תארים מקצועיים ומוניטין בלתי מעורער. האשה, לעומת זאת, חסרת כושר השתכרות ממשי.
 
הבעייתיות: גם לאחר שהאשה תקבל בעת הגירושין 50% מהרכוש שצבר הבעל, עדיין יהיה פער עצום בין בני הזוג, בכל הנוגע ליכולת ההשתכרות שלהם. בני הזוג יוצאים מקשר הנישואין בנקודת זינוק שונה לחלוטין, כשהבעל ממשיך להנות, גם לאחר הגירושין, מן המוניטין והכישורים שצבר במהלך הנישואין. פסיקת בתי המשפט דנה בסיטואציה זו ובחנה האם לא מגיע לאשה פיצוי על כך ?
 
ראשית - "נכסי קריירה" מהם ?
 
נכסי קריירה הם נכסים שאינם מוחשיים או נראים לעין, וערכם אינו נמדד באמצעות שמאות רגילה, הבוחנת קריטריונים ברורים כגון גודל הנכס, מיקומו וערכו בהתאם למצב השוק.  מדובר בנכסים שנצברים, בדרך כלל, על ידי בעלי מקצועות חופשיים, המנהלים עסק משגשג ומצליח משלהם, בתחום עיסוקם. נכסי הקריירה משקפים, למעשה, את הגורמים העומדים מאחורי הצלחתו של העסק כגון: מוניטין אישי, תארים ודרגות מקצועיות, ואת הרווח המפיק מהם בעל העסק בדמות של כושר השתכרות.
 
בתי המשפט, בעת קביעת חלוקת הרכוש בין בני זוג בעת הגירושין, התייחסו, עד לעת האחרונה, אל הרכוש הממשי שנצבר על ידם בתקופת הנישואין – נכסי מקרקעין, מטלטלין, חסכונות, זכויות סוציאליות וכד', ואילו נכסי הקריירה לא נחשבו לנכס שניתן לחלקו בין בני הזוג.
 
כתוצאה מחלוקה שווה של הרכוש הממשי בלבד בין בני הזוג, תוך התעלמות מערכם של נכסי הקריירה והותרתם בידי בן הזוג שצבר אותם בלבד, נוצר פער בלתי הוגן בין בני הזוג בעת יציאתם אל החיים שלאחר הגירושין. הבעל (כאשר הוא זה המחזיק בנכסי הקריירה), נהנה מכושר השתכרות גבוה בהרבה מזה של האשה, יוצא אל החיים שלאחר הגירושין מנקודת זינוק טובה יותר מזו של האשה, אשר לא פיתחה קריירה משלה במהלך תקופת הנישואין.
 
מה אומרת פסיקת בתי המשפט בסוגיה ?
 
עד לעת האחרונה, כאמור, לא ניתן כל ביטוי לנכסי הקריירה בחלוקת הרכוש בין בני הזוג.
 
במספר פסקי דין חדשניים, התייחס בית המשפט למצב בו כושר השתכרות גבוה יותר של הבעל נרכש עקב מאמץ משותף של שני בני הזוג, באופן שהאשה תרמה למאמץ המשותף, שיחררה את הבעל מדאגה למשק הבית ולגידול הילדים  ואיפשרה לו לפתח את הקריירה שלו. באחד מפסקי הדין הללו נקבע, כי חלוקת עבודה כזו בין בני הזוג, הופכת את נכסי הקריירה לנכס משותף. בנסיבות אלה, כאשר אחד מבני הזוג פיתח את הקריירה שלו ואילו השני תמך וסייע בידו להגיע להישגים המקצועיים, יש לדעת בית המשפט לחלק את הרכוש שנצבר על ידי בני הזוג לא באופן שווה מבחינה כמותית דווקא, אלא באופן שיוויוני, אשר יאפשר לשני בני הזוג נקודת זינוק שווה אל החיים.
 
בית המשפט התייחס בפסק הדין למספר קריטריונים שיש לתת עליהם את הדעת, כאשר מבקשים לחלק את הרכוש בין בני הזוג באופן שיוויוני, כגון משך הנישואין, ההכנסה והרכוש שהביא עימו כל צד אל הנישואין, רמת החיים שהיתה נהוגה במהלך הנישואין, יכולת ההשתכרות העתידית של כל צד (כולל רקע השכלתי, מיומנות תעסוקתית, משך היעדרות משוק העבודה), בחזקת איזה הורה ימצאו הילדים לאחר הגירושין וכו'.
 
במקרה הספציפי בו הוא דן, בחר בית המשפט לאזן את כושר ההשתכרות העתידי הגבוה של הבעל, אל מול זה הנמוך של האשה, באמצעות חיוב הבעל בתשלומים חודשיים לאשה, בסך של 4,500 ₪ לחודש, אף לאחר הגירושין, למשך כל חייה, וזאת על מנת לצמצם את פער ההכנסות שנוצר לאחר הגט ולשמור על אותה רמת חיים של שני בני הזוג, כפי שהיתה נהוגה במהלך שנות הנישואין. (חשוב לציין כי בכפוף לכך, לא נפסקו לאשה זכויות בעסקו של הבעל – משרד רו"ח).
 
בפסק דין זה יש כדי לסמן מגמה ההולכת ומתפתחת בבתי המשפט ליצירת שויוניות בחלוקת המשאבים בין בני הזוג בעת הגירושין. יחד עם זאת, מדובר במגמה הנמצאת בשלביה ההתחלתיים. אין המדובר בקביעה המעוגנת בחוק או בהלכה המחייבת את כל השופטים היושבים בדין. כיום, ניתן יהיה להעלות טיעון זה רק במקרים המובהקים, המעידים על פערי השתכרות ממשיים, ואשר ניתן לזהות בהם את הקריטריונים שפורטו לעיל.
 
 
מאת: עו"ד שרון פרילינג, מומחית בדיני משפחה וירושה
 
 
 
מאמר זה מובא כאן לידע כללי בלבד והוא אינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין. שום אינפורמציה המופיעה במאמר אינה מהווה המלצה לביצוע או אי ביצוע מהלך כלשהו. מחובתך להתייעץ לפני כל פעולה. מסמך זה מנוסח בלשון זכר אך פונה לנשים ולגברים כאחד.
 


עדכון (08/2014): חוק לחלוקת חיסכון פנסיוני בין בני זוג שנפרדו, התשע"ד -2014
  דף קודם  
Bookmark and Share
הדפס את המאמר
אפליקציות
מחשבונים
טפסים
מצגות
פיצויי פיטורין
פיטורין והתפטרות
מאמרים
כתבות
טופס 161
קיבוע זכויות
סימולטור מס
עדכונים שוטפים
סרטונים

תכנון פרישה

תכנון מס
תכנון כלכלי
תקנון | קצת עלינו | לתאום פגישת ייעוץ | 1599-500-570
Facebook
תקנון | קצת עלינו
לתאום פגישת ייעוץ 1599-500-570
Facebook
© כל הזכויות שמורות ל בי. פור תכנון פרישה בע"מ.