דף הבית נפגשים בזום ושומרים על הבריאות
יצירת קשר
לתאום פגישה
1599-500-570
בי. פור תכנון פרישה בע''מ פרישה
 
 
אל תשלמו מס מיותר תכנון מס
 
להנות מהמקסימום תכנון כלכלי
 
סימולטור מס
מחשבונים
טפסים
סרטונים
קיבוע זכויות
פיצויי פיטורים
כתבות
מאמרים
טופס 161
עדכונים שוטפים
מצגות
פיטורים והתפטרות

זכאות ביטוח לאומי, דמי הודעה מוקדמת מחברה

 
השופט אליקים רובינשטיין קבע: עובדי חברה בפירוק זכאים לתשלום מהביטוח הלאומי גם על דמי ההודעה המוקדמת
 
  
עובדי חברה שניתן נגדה צו פירוק זכאים לקבל מהביטוח הלאומי גימלה, בשיעור "סכום חוב שכר העבודה ופיצויי הפיטורים" שמעבידם חייב להם, עד לתקרה של פי 10 מהשכר הממוצע במשק (כ-70 אלף שקל).
 
ביוני 2003 הוציאה השופטת ורדה אלשיך צו לפירוק חברת הסטארט-אפ קומגייטס, וזאת לבקשת עובדי החברה שהוצאו לחל"ת ופוטרו. העובדים, שיוצגו ע"י עו"ד אפרת דויטש, פנו למל"ל בבקשה לקבל את הגימלה, אך הוא סירב לכלול בה את דמי ההודעה המוקדמת. אלשיך קבעה, כי "עמדת הביטוח הלאומי נראית על פניה תמוהה ונוגדת את פסיקתם העדכנית של בתי הדין לעבודה".  
 
המל"ל עירער לעליון וטען שהגימלה כוללת "שכר עבודה", כהגדרתו בחוק הגנת שכר, ופיצויי פיטורין בלבד. לטענתו, לפי פסיקת בית הדין הארצי לעבודה ובית המשפט המחוזי שלפירוק, תשלום תמורת ההודעה המוקדמת אינו בחינת שכר אלא "פיצוי עבור הפרת הסכם העבודה", שכן אינו ניתן בעבור עבודה.
 
 השופט אליקים רובינשטיין (בהסכמת השופטים ריבלין ולוי) דחה את הערעור. הוא סקר שורה של פסקי דין שניתנו לפני שנחקק חוק הודעה מוקדמת, והתבססו על חיובים הסכמיים ולא סטטוטוריים לתת הודעה מוקדמת, מהם עלה כי "תשלום חלף הודעת פיטורים מוקדמת אינו נחשב כלל כשכר עבודה אלא כפיצויים". הוא ציין, כי "זו היתה המגמה במשך שנים רבות, אך ניתן לזהות גם ניצני שינוי. לדעתי, היווה החוק (הודעה מוקדמת) מגמה חדשה".
 
רובינשטיין המשיך במסורת פסקי הדין הרגישים והאנושיים שלו. "מדובר בנושא המשלב מזה דיני עבודה - ותכליתם הבסיסית הסוציאלית והמקדמת רווחה, ומזה דיני פירוק - ותכליתם הבסיסית הכלכלית, והמקדמת שוויון. שילוב זה חשוב שימצא ביטויו כמשקף הגינות כלפי כולי עלמא. ועם זאת, בסופו של יום דומני כי תכלית ההודעה המוקדמת היא בראש וראשונה סוציאלית - שימור מקום מחייתו של העובד".
 
"האם הביטוי פיצוי יכול לבוא בגדרו של שכר?", כנראה שהתשובה חיובית. "ישנם סוגי פיצוי מסוימים הנקראים שכר", השיב השופט אליקים רובינשטיין . כך למשל, לפי חוק הביטוח הלאומי, "על אף העובדה שתוספת היוקר מוגדרת פיצוי, היא נחשבת שכר לכל דבר ועניין".
 
 
לדבריו, מבין שתי הפרשנויות יש להעדיף את האפשרות המיטיבה עם העובדים, הגם שהיא פוגעת בשאר הנושים, וזאת בעיקר בשל התכלית הסוציאלית האמורה. בשל תקדימיות ההחלטה לא חויב המל"ל בהוצאות, אך כפי שהעריך בערעורו, הפסיקה צפויה לעלות לו מיליוני שקלים בשנה (ע"א 10961/04). "


פיצוי בגין אי מתן הודעה מוקדמת - חובת תשלום דמי ביטוח לאומי ומס בריאות - עיגון הוראות המוסד לביטוח לאומי בחקיקה חדשה
זום וגמרנו ! שירות מלא בלי לצאת מהבית !
  דף קודם  
Bookmark and Share
הדפס את המאמר
מחשבונים
טפסים
מצגות
פיצויי פיטורין
פיטורין והתפטרות
מאמרים
כתבות
טופס 161
קיבוע זכויות
סימולטור מס
עדכונים שוטפים
סרטונים

תכנון פרישה

תכנון מס
תכנון כלכלי
תקנון | קצת עלינו | לתאום פגישת ייעוץ | 1599-500-570
Facebook
תקנון | קצת עלינו
לתאום פגישת ייעוץ 1599-500-570
Facebook
© כל הזכויות שמורות ל בי. פור תכנון פרישה בע"מ.