דף הבית נפגשים בזום ושומרים על הבריאות
יצירת קשר
לתאום פגישה
1599-500-570
בי. פור תכנון פרישה בע''מ פרישה
 
 
אל תשלמו מס מיותר תכנון מס
 
להנות מהמקסימום תכנון כלכלי
 
סימולטור מס
מחשבונים
טפסים
סרטונים
קיבוע זכויות
פיצויי פיטורים
כתבות
מאמרים
טופס 161
עדכונים שוטפים
מצגות
פיטורים והתפטרות

השלבים בפרישה

קו הפרדה אדום

משלב הפרישה הפעילה אל שלב הפרישה המוחלטת

באופן מסורתי , נאמר לנו במשך שנים, שעל מנת לחיות בכבוד במהלך שנות הפרישה שלנו, דרושה לנו הכנסה בשיעור של כ- 75% מההכנסה ברוטו, הנוכחית שלנו. הדור אשר נולדו בין השנים 1946 ו – 1964 משקף למעשה, מסורת משתנה. להצלחתו או לכישלונו של דור זה בניסיונו לשרוד כלכלית את תקופת הפרישה המתארכת משנה לשנה, יהיו השפעות מרחיקות לכת על הדורות הבאים.

התמונה החדשה מתבהרת משנה לשנה, הפרישה דורשת יותר ויותר סיפוק צרכים אישיים שעולים לא מעט כסף. להרגלי הצריכה ואורחות החיים בטרם הפרישה ובתקופת הפנסיה, יש השפעה מכרעת על הצלחה או כישלון של הפרישה. פורשי העתיד יחיו את הפרישה באופן שונה לחלוטין מאשר הוריהם או סביהם.

תפקידו של יועץ הפרישה וכל מתכנן פרישה הוא לראות ולהבין, לא רק את הסוגיות הפיננסיות אלא גם את ההשפעות הלא פיננסיות על הפרישה.

כלכלני פרישה מדברים לעיתים קרובות על השלבים הפיננסיים השונים של החיים החל מצבירת החסכונות ועד למעבר אל שלב יצירת ההכנסה השוטפת בפרישה ושימורה. על תעשיית השירותים הפיננסיים בכללותה להתחיל לחשוב על הפרישה לא כעל אירוע חד פעמי אלא כעל תקופת חיים המתארכת משנה לשנה והנתון הראשון שעל כלכלן פרישה להתעכב, הוא התשובה לשאלה "מה הפורש מתכנן לעשות במהלך העשרים ושלושים השנים הבאות ? ". מיכאל שטיין, בספרו "הפרישה המשגשגת, מדריך למציאות החדשה", מתאר שלושה שלבים של הפרישה: "לך לך , לך לאט , אל תלך".

פרישה פעילה – שלב ה- "לך לך"
    
פרישה פעילה או שלב ה " לך לך" מאופיין על ידי יחידים אשר בדרך כלל רוצים לשמור על סגנון חייהם הנוכחי. זוהי קבוצת הפורשים שלא מחשיבים את עצמם "זקנים". הם בדרך כלל בין הגילאים 55 ועד 69. פורשים אלו נוטים להיות בעלי יכולות פיזיות ומנטאליות. שלב זה אולי אינו שונה בהרבה משלב טרום הפרישה מלבד העובדה שהם רוצים להאט את קצב החיים הקדחתניים, אולי לקנות את מכונית הספורט שתמיד רצו לקנות ולעשות את כל הדברים שתמיד רצו אך לא היה להם את הזמן לכך, קודם לכן. פורשים אלו, בתקופה זו, בדרך כלל מפזרים כספים אף יותר ממה שנהגו להוציא בטרם פרישתם. נציין כי ישנה סבירות גבוהה שחברי קבוצה זו ימשיכו לעבוד באופן כלשהוא .

המשימה הקשה ביותר עבור כלכלן פרישה בשלב זה היא להדביק את הקצב של ההוצאות של אותם הפורשים ולייצר עבורם תוכנית כלכלית קשיחה ותזרים מזומנים מובנה לפרישה. במהלך תקופה זו , חיסכון בהוצאות ופיקוח על חריגות מהתקציב שהוגדר מראש - הכרחיים.

פרישה פאסיבית – שלב ה- "לך לאט"
    
הפרישה הפאסיבית או שלב ה- "לך לאט" בדרך כלל נובעת מהגוף שאומר בדרכו "האט". בין הגילאים 70 ו- 84 , החיים נכנסים לשגרה. שכיח בקרב גילאים אלו, כי הפורשים בשלב זה של החיים, מבצעים פעולות קבועות, קונים מצרכים ביום קבוע בשבוע, משחקים קלפים בימי שלישי בערב ואוכלים בחוץ בימי שבת... ברב המקרים, עבורם, טיולים הופכים יותר למעמסה מאשר הנאה.
 
אנשים בשלב הזה של הפרישה, אולי ישנו יותר ואולי יתחילו לחוות איבוד שליטה בתפקודים פיזיים ומנטאליים. שלב פאסיבי זה מאופיין יותר בבחינה עצמית. על פי "שטיין" (בספרו "הפרישה המשגשגת, מדריך למציאות החדשה") במהלך השלב הפאסיבי הזה, תקציב הפרישה מתדרדר כמעט לכדי כ- 20% -30% מהכנסתם קודם לפרישה, אמנם ההוצאות עבור טיולים ופעילויות בידור ופנאי פוחתות, אבל ההוצאות הרפואיות ברב המקרים עולות. זהו השלב שבו הפורשים מבצעים שינויים במגורים, מקדישים זמן ותשומת לב לטיפול במסמכים רפואיים, ייפויי כוח, צוואות ויצירת בטוחות וקרנות נאמנות לשאירים. בשלב הזה, הפורשים עושים שימוש תדיר יותר במכלול של מומחים - עורך דין, רואה חשבון ,יועץ פיננסי ואף מומחה רפואי. הם פונים לשירותי ייעוץ לטיפול גריאטרי הכולל תכנון והיערכות לטיפולים רפואיים וסיוע במעבר לדיור מוגן.

הפרישה המוחלטת – שלב ה- "אל תלך"

   
הפרישה המוחלטת או שלב ה- "אל תלך" מתרחשים כאשר התענוגות השקטים מפנים מקום למציאות היום יומית של השלב האחרון בפרישה. שינוי משמעותי בסגנון החיים בפרישה בדרך כלל מתחולל לאחר התרחשותו של אירוע דרמטי כגון מוות של בן הזוג, התדרדרות מכרעת של הרווחה הכלכלית, המצב גופני והבריאותי, או המצב הקוגניטיבי האישי, הזמן והגיל משחקים תפקיד בהאטה של היכולות והפעילויות והברירות מוגבלות.

עד ההגעה של הפורשים לשלב זה, אם כלכלני הפרישה ביצעו את תפקידם נאמנה, הפורשים עשויים ליהנות ממירב ההטבות המגיעות להם ולמצות באופן אופטימלי את ההכנסות שלהם בתקופת הפרישה.

הפרישה – בעתיד
    
תכנון הפרישה הופך מיום ליום למורכב יותר, המודעות לקיומם של כלכלני פרישה והביקוש למומחיות בתחום הפרישה גדלים ככל שמודעות דור הפורשים החדש לגבי הצורך המשמעותי ביצירת מקורות הכנסה בתקופת הפרישה ושמירה עליהם גדלה יותר. ככל שתוחלת החיים גדלה ותקופת החיים לאחר הפרישה מתארכת, כך גדלה גם החפיפה בין הדורות, דורות שונים חיים זה לצד זה ומשפיעים על תכנון הפרישה של כל אחד מהם כחלק מההתנהלות הכלכלית של התא המשפחתי בכללותו. כלכלן הפרישה נידרש לראייה רחבה ולהביא בחשבון מכלול שיקולים, הרבה יותר מאשר רק שיקולים פיננסיים גרידא. נקיטה באסטרטגיה המתחשבת בכל התרחישים האפשריים, תכנון כלכלי לתקופת הפרישה לרבות תכנון תקציב לתא המשפחתי בתקופת הפנסיה ובניית תזרים מזומנים ארוך טווח, תורמים להפחתת קצב מימוש הנכסים בשלב ה- "לך לך" ולהקטנת הסיכונים להתכלות הנכסים בשלב ה – "לך לאט" .

 

 

מאמר זה אין בו כדי להכיל את כל הנושאים הקשורים לפרישה והוא מובא כאן להמחשה בלבד. נקיטה בפעולות אלו אינן מהוות תחליף לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי מאיש מקצוע. שום אינפורמציה המופיעה במאמר אינה מהווה המלצה לביצוע או אי ביצוע מהלך כלשהו. מחובתך להתייעץ לפני כל פעולה.
 
מסמך זה מנוסח בלשון זכר אך פונה לנשים ולגברים כאחד
  דף קודם  
Bookmark and Share
הדפס את המאמר
מחשבונים
טפסים
פיצויי פיטורין
מצגות
מאמרים
פיטורין והתפטרות
קיבוע זכויות
טופס 161
כתבות
סימולטור מס
עדכונים שוטפים
סרטונים

תכנון פרישה

קו הפרדה אדום
תכנון מס
תכנון כלכלי
תקנון | קצת עלינו | לתאום פגישת ייעוץ | 1599-500-570
Facebook
תקנון | קצת עלינו
לתאום פגישת ייעוץ 1599-500-570
Facebook
© כל הזכויות שמורות ל בי. פור תכנון פרישה בע"מ.