דף הבית נפגשים בזום ושומרים על הבריאות
יצירת קשר
לתאום פגישה
1599-500-570
בי. פור תכנון פרישה בע''מ פרישה
 
 
אל תשלמו מס מיותר תכנון מס
 
להנות מהמקסימום תכנון כלכלי
 
סימולטור מס
מחשבונים
טפסים
סרטונים
קיבוע זכויות
פיצויי פיטורים
כתבות
מאמרים
טופס 161
עדכונים שוטפים
מצגות
פיטורים והתפטרות

10 טיפים - איך בוחנים הצעה לפרישה מוקדמת

כאשר חברות מחפשות דרכים לצמצם את ההוצאות ובין היתר את כח העבודה שלהן, לעיתים הן מעודדות עובדים שיוותרו על מקום עבודתם באמצעות מתן תמריצי פרישה מוקדמת. במבט ראשון, זה נראה נהדר, מי לא היה רוצה לקבל מענק פרישה גדול במזומן ו/או דמי הסתגלות למשך שנה שלמה או אפילו פנסיה מוקדמת במימון המעביד עד לגיל פרישה מבלי שיהיה צריך לקום בבוקר לעבודה. בדרך כלל מענק פרישה גדול או פיצויי פיטורים מוגדלים בשיעור של כ- 200% או פרישה במסלול פנסיה מוקדמת במימון המעביד, נראים הומאניים יותר מאשר פיטורים המוניים. אולם, עדיין מוטב לך לבחון את האפשרות לפרישה מוקדמת בזהירות יתרה.
 

להלן 10 דברים שעליך לקחת בחשבון:


שקול את מצבה הפיננסי של החברה והסיכוי "לשרוד" בתפקידך עד גיל פרישה


הערך את הסבירות שתוכל להחזיק במשרתך אם תסרב לקבל את הצעת הפרישה המוקדמת. שרה גולדברג , בת 57, בוחנת את האפשרות להביע הסכמה להצעה לפרישה מוקדמת, לקבל חבילת תמריצים לפרישה מוקדמת הכוללת מענק פרישה ושכר של שנה (דמי הסתגלות). "אתה חייב להיות בן 55 ויותר ועם וותק של 10 שנים ויותר" היא אומרת. "אני עובדת כאן כבר 26 שנים". שרה רצתה למעשה לפרוש בגיל הפרישה שלה לפי החוק בדיוק לפי תאריך לידתה, 63 וארבעה חודשים, בשנה שהיא תהא זכאית להטבות מלאות מהביטוח הלאומי. אך מנגד ישנה גם האפשרות שהיא תפוטר בעתיד בטרם הגעתה לגיל הפרישה והמשמעות היא שהיא תצא קירחת מכאן ומכאן ותיאלץ לוותר על ההזדמנות לקבל את מענק הפרישה המיוחד ודמי ההסתגלות . "ההרגשה היא כמו להיכנס לקזינו, אתה לא בטוח מה תהיה התוצאה ולא משנה מה תעשה" מוסיפה שרה. משכך, בחן בכובד ראש את ההצעה לפרישה מוקדמת ובצע חישובים מקדימים בהתאם לתכניות האישיות שלך, תוך מענה על שאלות כמו: האם בכוונתך להמשיך לעבוד במקום עבודה חדש לאחר פרישתך.

בצע השוואה של ההכנסות הצפויות


בצע השוואה בין תמריצי הפרישה המוקדמת וההכנסות השוטפות שתוכל להפיק מהם לבין ההכנסות השוטפות הצפויות במידה ותמשיך לעבוד כרגיל עד גיל הפרישה. עובדים רבים אשר עוזבים את מקום עבודתם – במסגרת תכנית לפרישה מוקדמת, מגלים בהמשך שאין בידם מספיק כסף כדי להפיק הכנסה חודשית שוטפת בכדיי לקיים את עצמם ומשפחתם בצורה נאותה. לדוגמא הבא בחשבון כי זכויות פנסיה שונות, מחושבות על בסיס השכר החודשי הממוצע אותו הרווחת במהלך שנות עבודתך ולוא דווקא על בסיס שכרך החודשי האחרון ערב עזיבתך את מקום העבודה. יש להביא בחשבון את כל הנתונים הרלבנטיים, הן הפיננסיים והן האישיים, לצורך ביצוע ההשוואה בצורה נכונה וקבלת החלטה.


כסה את הוצאותיך


כאשר אתה פורש אתה זקוק לתכנית כלכלית לפרישה אשר תקיף את כל נכסיך והכנסותיך ותכסה את הוצאותיך במשך 30 השנים הבאות ויותר, לאחר פרישת מהעבודה. שרה אומרת שהיא שוקלת בחיוב לקבל את ההצעה לפרישה מוקדמת, בתנאי שאכן תוכל לצמצם בהוצאות החודשיות שלה ולא לפני שתוודא באמצעות תכנון כלכלי לפרישה יסודי ככל האפשר שאכן צפויה לה הכנסה שוטפת נאותה מחסכונותיה והנכסים שצברה במהלך שנות עבודתה. בשורה התחתונה, הצעה לפרישה מוקדמת צריכה לספק כיסוי נרחב להוצאותיך השוטפות בהווה וגם בעתיד הרחוק, תוך שאתה מביא בחשבון את האפשרות והיכולת הריאלית לייצר הכנסה חודשית נוספת וזאת במידת הצורך, ממקום עבודה חדש.

נהל משא ומתן


אם ההצעה לפרישה מוקדמת ניתנת לך במסגרת תכנית קולקטיבית לפרישה מוקדמת ייתכן ויהיה לך קשה להתמקח על תנאי הפרישה. אך אם החברה מציעה לך באופן אישי ופרטני חבילה של תנאים לפרישה מוקדמת, מומלץ לפתוח לדיון את תנאי הפרישה המוצעים לך ולבחון אותה בעיניים מפוכחות.


דאג להמשך צבירת זכויות פנסיה עד גיל הפרישה לפי החוק


במקרים רבים ובוודאי כאשר הנך עמית בקרן פנסיה ותיקה ופרשת במסלול פנסיה מוקדמת ולא במסלול מענקים עליך לוודא כי התשלומים לקרן הפנסיה נמשכים כסדרם עד גיל הפרישה על מנת לשמר ולהבטיח את זכויותיך בתקופת הפנסיה הארוכה. בפסקה קצרה זו אין בכוונתנו להכיל את כל ההיבטים הכלכליים והמשפטיים וכל ההשלכות כבדות המשקל של נושא זה על גובה הפנסיה לה תהא זכאי החל מהגעתך לגיל הפרישה לפי החוק לכשתגיע לסיומה תקופת הפרישה המוקדמת. אנו ממליצים לקרוא עוד בנושא זה ולבצע את כל הבירורים בנושא לרבות השפעות המס - בטרם קבלת החלטה על פרישה מוקדמת. פרישה מרצון


הבא בחשבון את זכאותך לזכויות נוספות או להעדר זכאותך לזכויות נוספות מהמוסד לביטוח לאומי


תשלומי המוסד לביטוח לאומי כגון דמי אבטלה או קצבת זקנה מותנים בעמידתך בתנאים מסויימים לקבלתם, כגון נתוני הכנסותיך, גילך ופרמטרים נוספים. לפיכך בטרם אתה מסתמך על דבר מה שסיפר לך "רב סרן שמועתי שפרש לאחרונה" ללא בדיקה יסודית בעת בחינת אפשרות הפרישה המוקדמת - קרא עוד מידע בנושא או פנה לסניף המוסד לביטוח לאומי באזור מגוריך לבירור ודאי של זכויותיך.

בצע סקירה של זכויותיך


עליך לוודא שאתה מקבל או צפוי לקבל את כל הכספים להם אתה זכאי, בטרם חתימה על הצעה לפרישה מוקדמת, הסכם פרישה, כתב ויתור וכל מסמך אחר. הכן רשימת תשלומים נוספים שחייב לך מעסיקך בגין בונוסים או עמלות וכל תשלום נלווה נוסף לשכר. וודא שאתה מקבל פדיון ימי חופשה שלא נוצלו או פדיון ימי מחלה שלא נוצלו (הכל על פי הסכם עבודה ו/או החוק החל לגביך) בנוסף לפיצויי פיטורים או מענק פרישה או פנסיה מוקדמת להם אתה זכאי על פי החוק ו/או הסכם הפרישה.

בחן היטב את היבטי המס


מאחר ולכל החלטה ולכל בחירה כמו באיזה מסלול פרישה לבחור, מסלול פנסיה או מסלול מענקים ? כמו איזה פטור כדאי לממש, פטור על מענק פרישה ופיצויי פיטורים או פטור על פנסיה או שילוב ביניהם.. כמו אילו הטבות מס מגיעות לך לאחר שתפרוש והיכן ובאיזו דרך תוכל לממש אותן ועוד..ועוד.. רעיון טוב ומשתלם בהכרח הוא לקבל ייעוץ מס אישי ומקצועי מרואה חשבון או יועץ מס שמומחיותו היא מיסוי בפרישה ועזיבת עבודה. תכנון מס

קרא בעיון את האותיות הקטנות


בחן בזהירות את הסכם הפרישה עליו אתה חותם וכל מסמך נלווה, במידה ויש לך שאלות הצג אותן בפני המעסיק ובמידת הצורך פנה לאיש המקצוע המתאים, בסוגיות משפטיות פנה לעורך דין לדיני עבודה ופנסיה, בסוגיות כלכליות ובסוגיות מס פנה למומחה למיסוי ופרישה. זו הדרך היחידה שלך להבטיח שלא תעשה טעויות שיעלו לך ביוקר...במקרים רבים עובדים מתחייבים שלא לעבוד אצל מתחרים או עם לקוחות החברה בלי ידיעה והבנה של ממש. במקרים רבים הפורש אינו יודע באמת כמה כסף ייכנס לו לחשבון הבנק לאחר כל הניכויים על פי החוק ועל פי ההסכם עליו הוא חותם, בתקופת הפרישה המוקדמת - לכן רצוי לתרגם, תוך הסתייעות באיש מקצוע, את ההסכם גדוש הסעיפים, לכסף מזומן.

הערך את שוק העבודה


אם תקבל את הצעה לפרישה מוקדמת ובאפשרותך למצוא עבודה חדשה בתחום שלך אז ייתכן ויהיה לך כדאי לקבל את ההצעה ... אך אם אתה זקוק להכנסה נוספת ואתה חושב שלא תוכל למצוא עבודה חדשה עם משכורת ותנאים מספקים, אז במקרה זה אולי כדאי לוותר. נזכיר כי עובדים רבים עושים שימוש בהצעה לפרישה מוקדמת כמנוף לביצוע שינוי בחיים המקצועיים ובחיים האישיים ומעבר לעבודה במשרה חלקית או כניסה לתחום עיסוק מהנה יותר או מעניין יותר עבורם. עובדים רבים אחרים, מוכנים לוותר על חלק מהכנסתם השוטפת אף במחיר של ירידה ברמת החיים הכלכלית, בתמורה למנוחה, פנאי ובילויים ועיסוקים אחרים.

 

מסמך זה מנוסח בלשון זכר אך פונה לנשים ולגברים כאחד.זום וגמרנו ! שירות מלא בלי לצאת מהבית !
  דף קודם  
Bookmark and Share
הדפס את המאמר
מחשבונים
טפסים
מצגות
פיצויי פיטורין
פיטורין והתפטרות
מאמרים
כתבות
טופס 161
קיבוע זכויות
סימולטור מס
עדכונים שוטפים
סרטונים

תכנון פרישה

תכנון מס
תכנון כלכלי
תקנון | קצת עלינו | לתאום פגישת ייעוץ | 1599-500-570
Facebook
תקנון | קצת עלינו
לתאום פגישת ייעוץ 1599-500-570
Facebook
© כל הזכויות שמורות ל בי. פור תכנון פרישה בע"מ.