דף הבית נפגשים בזום ושומרים על הבריאות
יצירת קשר
לתאום פגישה
1599-500-570
בי. פור תכנון פרישה בע''מ פרישה
 
 
אל תשלמו מס מיותר תכנון מס
 
להנות מהמקסימום תכנון כלכלי
 
סימולטור מס
מחשבונים
טפסים
סרטונים
קיבוע זכויות
פיצויי פיטורים
כתבות
מאמרים
טופס 161
עדכונים שוטפים
מצגות
פיטורים והתפטרות

גירושין לקראת פרישה

קו הפרדה אדום

 
 
כל מי שעומד על סף גירושין ניצב בפני צומת דרכים של החלטות פיננסיות מרתיעות, אך אף לא אחת מהן חשובה יותר מאשר חלוקת נכסי הפרישה.
 
רב תכניות הפרישה נרכשות במהלך חיי הנישואין וכוללות זכויות פנסיה, כספים בקופות גמל וקרנות השתלמות, פוליסות ביטוחי מנהלים וחסכונות פרטיים נוספים לפרישה.
 
לכל תכנית יש כללים משלה. זה מאד חשוב לאסוף את כל המסמכים הרלבנטיים ולשקול בחיוב קבלת סיוע משולב מעו"ד, אקטואר ואף מומחה למיסוי ופרישה.
 
זה המקום גם להזכיר את יציאתו לאויר העולם של חוק חדש, אשר עושה סדר בכל הקשור לחלוקת חיסכון פנסיוני בין בני זוג שנפרדו, אשר כרוכות בו לא מעט הוראות מיסוי חדשות:
 
 
 
להלן סקירה כללית של הדברים שחשוב לדעת:
 
 
בצע בדיקה למי יש מה
 
בירור אלו מנכסי הפרישה הם אינדיבידואליים אמורה להיות משימה יחסית קל . בדיקה אלו מהנכסים שייכים גם לבן/בת הזוג תדרוש מאמץ נוסף. מקום טוב להתחיל בו הוא הדיווחים השנתיים מחברות הביטוח, קרנות הפנסיה, קופות הגמל וקרנות ההשתלמות. בנוסף לכך יש למצוא את הסכמי העבודה והסכמי הפרישה העתידיים באם ישנם על מנת לאמוד את תנאי הפרישה העומדים לזכות כל אחד מבני הזוג לכשיפרשו מעבודתם. כל אחד מהצדדים שמתגרש הנו בעל זכות למידע זה – גם כאשר בני הזוג נוקטים בהליכים מתונים יותר בדרך לגירושין כמו גישור ותיווך בין הצדדים ולא באמצעות תביעה משפטית.
 
 
הכן את המסמכים על פי סדר
 
לסדר הכרונולוגי, על ציר הזמן, של צבירת הזכויות והנכסים לפרישה משמעות יתרה בכל הקשור לחלוקה בין בני הזוג בעת גירושין.
 
הבא בחשבון גם את היבטי המס
 
ייתכן מצב בו שוויה של קרן הפנסיה ושוויו של הבית מוערכים באותו הסכום ע"י בית המשפט, אך ערכם ברוטו לפני תשלומי מס, אינו כל הסיפור. תרחיש אחד אפשרי הוא שאחד מבני הזוג רוצה לשמור לעצמו את הכספים בקרן הפנסיה ואילו בן הזוג השני רוצה את הבית. כאשר נמכר הבית התמורה תהיה חייבת במס נמוך אם בכלל, לעומת זאת משיכת הכספים מקרן הפנסיה אם בסכום חד פעמי ואם כקבלת קצבה חודשית בעתיד לאחר הפרישה, ייתכן וחייבת במס ואף בשיעור משמעותי.
 
שוב, גם כאן, זה המקור להזכיר:
 
 
לחוק זה נלוות הוראות מס חדשות שיש להכירן !
 
 
עדכן מוטבים
 
אסור להזניח ולשכוח להסיר את בן /בת הזוג לשעבר כמוטב בפוליסות הביטוח ובתכניות השונות, הקפד לקבל אישור בכתב מהגופים הפיננסיים כי בוצע שינוי המוטבים לבקשתך.
 
 
 
פקח על חלוקת הכספים
 
חשוב מאד שתדע להבין כיצד הכספים מחולקים בתכניות השונות ומה הן כל הזכויות המגיעות לכל אחד מבני הזוג. יש לוודא כי הסכומים נכונים ותואמים את הנתונים שבידך . לעיתים קרובות גורם כלשהוא בשרשרת אספקת המידע – חשב השכר, מדור הפרישה או הגוף הפיננסי אשר בידיו מופקדים הכספים טועה. לידיעתך, גם כאשר כל החישובים בוצעו כהלכה, ייתכן מצב בו בדיעבד יתברר כי אחד מבני הזוג יקבל בפועל, יותר או פחות מבן הזוג השני וזאת בשל הפער בין תוחלת החיים של הגבר לבין תוחלת החיים של האישה.
 
 
 
 
 
מאמר זה אין בו כדי להכיל את כל הנושאים הקשורים לגירושין והוא מובא כאן להמחשה בלבד. נקיטה בפעולות אלו אינן מהוות תחליף לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי מאיש מקצוע. שום אינפורמציה המופיעה במאמר אינה מהווה המלצה לביצוע או אי ביצוע מהלך כלשהו. מחובתך להתייעץ לפני כל פעולה.
מסמך זה מנוסח בלשון זכר אך פונה לנשים ולגברים כאחד


להתגרש ולצאת לפנסיה - לחץ להורדת הכתבה שפורסמה בגלובס 12.04.09 .
 
 
 
  דף קודם  
Bookmark and Share
הדפס את המאמר
מחשבונים
טפסים
פיצויי פיטורין
מצגות
מאמרים
פיטורין והתפטרות
קיבוע זכויות
טופס 161
כתבות
סימולטור מס
עדכונים שוטפים
סרטונים

תכנון פרישה

קו הפרדה אדום
תכנון מס
תכנון כלכלי
תקנון | קצת עלינו | לתאום פגישת ייעוץ | 1599-500-570
Facebook
תקנון | קצת עלינו
לתאום פגישת ייעוץ 1599-500-570
Facebook
© כל הזכויות שמורות ל בי. פור תכנון פרישה בע"מ.