דף הבית נפגשים בזום ושומרים על הבריאות
יצירת קשר
לתאום פגישה
1599-500-570
בי. פור תכנון פרישה בע''מ פרישה
 
 
אל תשלמו מס מיותר תכנון מס
 
להנות מהמקסימום תכנון כלכלי
 
סימולטור מס
מחשבונים
טפסים
סרטונים
קיבוע זכויות
פיצויי פיטורים
כתבות
מאמרים
טופס 161
עדכונים שוטפים
מצגות
פיטורים והתפטרות

ביטוח אריכות ימים - כתבה

קו הפרדה אדום

זהירות, תוחלת חיים לפניך! והפעם: נערכים למצב בו הכסף עלול להיגמר כבר בעשור השני של הפרישה * כתבה שנייה בסדרה. מאמר שפורסם בגיליון עדיף - בתאריך 30/04/09.


מאת: רו"ח אמיר גבאי


במאמר הקודם עסקנו בהיערכות כלכלית למצב סיעודי בעשור השלישי של הפרישה. כעת, יש ללמוד אתגר נוסף בניסיוננו לצלוח את תקופת הפרישה ברווחה ובכבוד: להיות ערוכים כלכלית למצב בו הכסף עלול להיגמר כבר בעשור השני של הפרישה.


מתי נמות ?


רובנו בוחרים שלא לעסוק בשאלה מתי נמות. למרות שמרבית בני האדם מבינים בשלב כזה או אחר, שמוות הוא חלק ממעגל החיים. מעט מאוד אנשים עושים שימוש מועיל עבור עצמם בעת תכנון הפרישה במידע שהצטבר במהלך עשרות ומאות שנים בארץ ובעולם בנוגע לתוחלת חיים. אנחנו יכולים להתעלם מהנושא ולא לעסוק בשאלה מתי נמות, אך בדרך זאת ניקח על עצמנו סיכון גדול יותר, לפיו הכסף העומד לרשותנו בתקופת הפנסיה ייגמר הרבה לפני ימינו האחרונים ולזה אנו קוראים סיכון אריכות ימים.


תוחלת חיים משוערת משפיעה על תכנון הפרישה בכללותו, על סגנון החיים בתקופת הפנסיה, על מדיניות ההשקעות שלנו, על תכנון המס בגין כספי הפיצויים והפנסיה ועל ניהול הנכסים שלנו. כמעט כל משתנה אחר, כגון התקציב החודשי בתקופת הפנסיה או אף התשואה על ההשקעות, ניתן לשליטה במידה כזאת או אחרת, אך משתנה תוחלת החיים המשוערת הוא בלתי צפוי ובלתי נשלט, לכן מומלץ בשלב ראשון לערוך היכרות עם המידע שיש כיום בכל הנוגע לתוחלת חיים באופן כללי ולאסוף אינפורמציה רלבנטית ממקורות המידע השונים. בשלב שני, מומלץ לבצע התאמה אישית של הנתונים הכלליים ולבצע תחזית אישית, בהתאם למצב הפיזי והבריאותי, היסטוריית המשפחה ונתונים אישיים נוספים העשויים להשפיע על תוחלת החיים הצפויה של כל אחד מאיתנו. לבסוף, יש להביא בחשבון נתון זה בעריכת החישובים, התחזיות, בניית התקציב החודשי ותזרים המזומנים לתקופת הפנסיה המתארכת משנה לשנה.

 

משקיעים הם בסך הכול בני אדם


משקיעים הם בסך הכול בני אדם. אי-וודאות היא חלק טבעי בהשקעות. חוקרי התנהגות פיננסית מצאו כי משקיעים הניצבים בפני אי-ודאות עלולים לנהוג שלא לטובתם האישית. תופעה זאת נקראת סיכון התנהגותי ובכוחה לדלג מעל תכנונים מחושבים ופעולות מדודות. חוקרים בעולם גילו כי משקיעים עלולים להגיב בצורה מוגזמת לביצועים בטווח הקצר, אפילו כאשר מדובר בהשקעות לטווח ארוך. החלטות המשקיעים עלולות לסכן תוצאות ארוכות טווח. לאי-הוודאות בשאלות כגון מה ומתי לקנות? למכור או להחזיק? יכולה להיות השפעה מכרעת על החלטותינו ועל תוצאות ההשקעות שלנו. מעבר לכך, ייתכן ואתה "אשף פיננסים" מוצלח אשר יש ביכולתך לייצר הכנסה נאה מהשקעות פיננסיות בזכות הידע והניסיון שצברת במהלך השנים, אך האם בהכרח יעלה בידך לגלות את אותה מעורבות? לקבל את אותן החלטות השקעה רציונאליות ולתת ביטוי לאותו כישרון בניהול השקעות גם בגיל 85? האם בת הזוג שלך בעלת מיומנות וניסיון בניהול כספים באותה מידה כמוך? האם הבאת בחשבון מצב ריאלי בהתחשב בפער הממוצע בתוחלת החיים של אישה מול זאת של גבר, לפיו בת הזוג שלך תידרש להמשיך לנהל את הכספים בעצמה לאחר לכתך כדי לייצר הכנסה שוטפת למחייתה? לסיכון ההתנהגותי נוכל להביא דוגמות נוספות, כגון קיומם של הרגלים להוצאה לא מבוקרת של כספים נזילים העומדים לרשותך.


לפרוש כאשר השוק בשפל


אתה יכול להחזיק באמתחתך נכסים פיננסיים טובים ומגוונים ולבצע חלוקה הגיונית ומושכלת בין אפיקי ההשקעה השונים. אולם, אתה עדיין חשוף לשינויים חיצוניים, מקומיים וגלובליים ועלול לחוות סיטואציה של ביש מזל בה אתה אמור לפרוש בדיוק כאשר השוק נמצא בשפל. גם במהלך השנים שלאחר הפרישה השוק אינו חסין משפל, שמטבעו עשוי לחזור על עצמו בכל כמה שנים. סיכון זה נקרא סיכון הרצף. רצף הפסדים מהשקעות בשוק ההון במהלך כמה שנים רצופות עלול להוות קושי בהתאוששות. לדוגמה, משקיע אשר נהנה מתשואה של 12% בשנה ראשונה ו- 10% בשנה השנייה, אך שנתיים לאחר מכן הוא סוגר הפסדים של 19% ו-15% בהתאמה. תידרש תשואה בשיעור של 45% בשנה הבאה לאחר מכן, כדי להתאושש מן ההפסדים. כמה מציאותית סיטואציה זאת? סביר יותר שיידרשו שנים אחדות במדד מציאותי של תשואה כדי להתמודד עם ההפסדים.


החל מרגע הפרישה, רגע אשר ממנו והלאה אינך עובד עוד, אינך חוסך ומוציא יותר ויותר כספים מחסכונותיך לצורך מחייתך, שלושת הסיכונים: סיכון אריכות הימים, הסיכון ההתנהגותי וסיכון הרצף תופסים תאוצה ועם סיכונים אלה אתה נדרש להתמודד במשך 30 שנים ויותר. לא תצליח לבטל לחלוטין את כל הסיכונים הללו, אולם בכל זאת ישנה דרך להפחית חלק מהשפעת הסיכונים הללו על מצבך הכלכלי בתקופת הפרישה, לדוגמה: הפקדה חד-פעמית לקצבה, "רחמנא לצלן".


לחיות טוב, למות חסר פרוטה

 

אם אסטרטגיית הפרישה שלך היא לצבור יותר ויותר נכסים עד יום מותך תחת נטילת סיכונים פיננסיים גדולים, הפתרון הבא אינו בהכרח מתאים לך. אם אסטרטגיית הפרישה שלך היא לחיות טוב בתקופת הפרישה ולמות חסר פרוטה, ייתכן והפקדה חד-פעמית לקצבה היא בהחלט פתרון פיננסי שיכול להתאים לך. המשמעות הפשוטה של מהלך זה היא שאתה מוסר את המזומנים שיש לך, חלקם או כולם, לקרן פנסיה או לחברת ביטוח, וזאת שולחת לך המחאה בדואר בכל חודש עד ליום מותך. כמובן שזה לא שחור או לבן וניתן גם לשלב בין שתי האסטרטגיות המוזכרות לעיל ואף לנקוט בדרכים נוספות לניהול הכספים שלך בתקופת הפרישה .


אין מתנות חינם


אם תנסה להשוות את התשואה השנתית הגלומה בהפקדה חד-פעמית לקצבה בקרן פנסיה כללית או בפוליסה לקצבה בחברת ביטוח, לתשואה השנתית מפתרונות פיננסיים אחרים, מבלי להביא בחשבון את סיכון אריכות הימים והסיכון ההתנהגותי, לבטח תגיע במהרה למסקנה שזה לא כלכלי. מוצר ביטוח מטבעו לא כלכלי עד אשר מביאים בחשבון את הסיכוי לממשו וגם אם נדמה לנו שאין כאן ביטוח, בוודאי שיש כאן ביטוח והוא ביטוח אריכות ימים וזה עולה כסף. הורגלנו לחשוב שכשמדברים על ביטוח, משהו צריך לקרות, "באופן מפתיע" במקרה הזה התממשות האירוע הביטוחי היא למעשה שלא קורה כלום, לא חולים, לא נכים, פשוט ממשיכים לחיות. ייתכן ואף אם נחיה במסגרת תקציב חודשי קבוע באופן יחסי, בלי דאגות הכרוכות בניהול עצמאי של הכסף שלנו, אולי אף נחיה יותר.


שם המשחק: תזרים מזומנים


אין כל ספק כי קיימות לא מעט השקעות בהן תוכל לקבל תשואה גבוהה יותר על כספך, אבל בסופו של יום מרביתנו לא יכולים להתקיים רק מהריבית ומהרווחים, וברגע שאנו מתחילים לאכול גם מהקרן, זה כבר סיפור אחר. קחו לדוגמה את מר לבייב שרק לאחרונה החל למכור בזה אחר זה נכסים טובים שמניבים לו תשואה מכובדת, מאחר שלא משנה כמה טובה ההשקעה, בסופו של דבר שם המשחק הוא תזרים מזומנים. זה נכון בעסקים, זה גם נכון בחיים הפרטיים. קצבה חודשית נותנת מענה לצורך בתזרים מזומנים.


העתיד לא ממש כבר כאן


באמצעות הפקדה חד-פעמית לקצבה תוכל לשמר מידה של שליטה על ההכנסה השוטפת שלך בתקופת הפרישה, אך אתה עדיין חשוף לסיכון השלישי שהזכרנו שהוא סיכון הרצף, סיכון הנובע מתנודות בשוק ההון, שכן למעט מוצרים בודדים הקיימים כיום בשוק בהם הקצבה החודשית מחושבת על בסיס תשואה מובטחת ובתקופה הנוכחית הרי שהם פחות אטרקטיביים, בשאר המוצרים צמודה הקצבה למדד ההשקעות של החברה במסלול הכללי, מה שנקרא משתתפת ברווחים. עדיין, זאת לא סיבה מספיק טובה לשלול את ההפקדה החד-פעמית לקצבה כפתרון פיננסי לתקופת הפרישה ויש להתייחס למוצר זה ככל אפיק השקעה אחר לטווח ארוך. מנגד, מה מונע מקרנות הפנסיה וחברות הביטוח לצאת מעמדת "הפנסיונר הוא שבוי" ולהשתכלל? אין שום סיבה נראית לעין מדוע קרן פנסיה או חברת ביטוח לא תוכל להציע לפורש מסלולים שונים של פנסיה מלבד מסלול ההשקעה הכללי, לדוגמה, פנסיה הצמודה למדד השקעות ללא מניות? מדד השקעות של אג"ח ממשלתי בלבד? ואף לאפשר לפורש לעבור במהלך תקופת הפרישה בין המסלולים השונים. אין כל סיבה. קרן פנסיה או חברת ביטוח אשר תרים את הכפפה ותספק פתרון מסוג זה לכל הפורשים המעוניינים בהכנסה חודשית שוטפת קבועה ומובטחת ככל האפשר, תהפוך בנקל את הדרך הזאת לדרך השפויה והמקובלת ביותר בישראל לפרישה.תזכיר חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (קופות גמל)(תיקון מס'__), התשע"ה-2015  -  תזכיר חוק אשר פורסם ביום 14/06/2015 - הצעה למספר שינויים בתחום החיסכון הפנסיוני
 
 
 
 
 
  דף קודם  
Bookmark and Share
הדפס את המאמר
מחשבונים
טפסים
פיצויי פיטורין
מצגות
מאמרים
פיטורין והתפטרות
קיבוע זכויות
טופס 161
כתבות
סימולטור מס
עדכונים שוטפים
סרטונים

תכנון פרישה

קו הפרדה אדום
תכנון מס
תכנון כלכלי
תקנון | קצת עלינו | לתאום פגישת ייעוץ | 1599-500-570
Facebook
תקנון | קצת עלינו
לתאום פגישת ייעוץ 1599-500-570
Facebook
© כל הזכויות שמורות ל בי. פור תכנון פרישה בע"מ.