דף הבית קצת עלינו צור קשר
יום רביעי 25 נובמבר 2015
פרישה פרישה
תכנון כלכלי פיטורין סימולטור מס
 
מצגות
והרצאות
פורום מחשבונים
תהליך ייעוץ לפרישה או עזיבת מקום עבודה
פרישה בטלויזיה
פרישה מצה"ל
פרישה בעיתונים
תוכנית כלכלית לתקופת הפרישה
את/ה נמצא/ת ב: דף הביתפרישה - כל המידע !פרישה - מאמרים

מס על פיצויים I מס על פיצוים

 
"דין הפיצוי כדין החלל שהוא בא למלא"
 
כאשר משולם פיצוי כספי לעובד מאת מעבידו ( פיצויים ) עולה השאלה האם הוא מהווה הכנסה חייבת במס ואם כן, מהו המס על פיצויים , דהיינו מהו שיעור המס החל על הכנסה זו.
 
על מנת להגיע לתשובה בנושא זה יש לבחון כל מקרה לגופו ותחילה יש לשאול את השאלות הבאות:
 

שאלה: האם הסכום המשולם לעובד בא לפצות אותו על פגיעה בהכנסה עצמה ואז ייתכן ויש לראות את הפיצוי, כולו או חלקו, כהכנסה פירותית, דהיינו הכנסה חייבת במס בגובה שיעור המס השולי של העובד.

תשובה: פיצויי פיטורים ו/או מענק פרישה כהגדרתם, המשולמים בעת סיום יחסי עובד מעביד מהווים דוגמא לפיצוי במישור הפירותי ואכן הם מהווים הכנסה חייבת במס בשיעור המס השולי של העובד (למעט החלק הפטור ממס על פי פקודת מס הכנסה).

 

שאלה: האם הסכום המשולם לעובד בא לפצות אותו על פגיעה ברכושו החומרי או הרוחני ו/או בקניינו, "בעץ המניב את הפירות", האם הסכום המשולם לנפגע מהווה למעשה "תמורה על נכס", דהיינו בא לפצות אותו על "ויתור על נכס" אשר היה בבעלותו ואז ייתכן ויש לראות את הפיצוי, כולו או חלקו, כהכנסה הונית, דהיינו הכנסה חייבת במס בגובה שיעור המס החל על רווח הון.

תשובה: סכום המשולם לעובד מאת החברה בה הוא הועסק, עבור הגבלת עיסוק ו/או הגבלת תחרות ו/או שמירת סודיות בהתקיים מכלול תנאים מסוימים מהווה דוגמא לפיצוי במישור ההוני ולפיכך הוא מהווה הכנסה חייבת במס בשיעור מס החל על רווח הון (כ- 25% נכון לשנת 2015).

שאלה: האם הסכום המשולם לעובד בא לפצות אותו על חבלה ו/או פגיעה בגופו ו/או בנפשו, האם מדובר בפיצוי לא ממוני המשולם על פי חוק, פסק דין או הסכם פשרה, האם מדובר בפיצוי נזיקי בגין עוגמת נפש, ואז ייתכן ויש לראות את הפיצוי, כולו או חלקו, כהכנסה פטורה ממס ו/או כהכנסה שאין לה מקור חיוב במס.

תשובה: סכום המשולם לעובד מאת החברה בה הוא הועסק, המהווה פיצוי בגין עגמת נפש והכל על פי פסק דין או על פי הסכם פשרה שנחתם בין הצדדים,בהתקיים מכלול תנאים מסוימים מהווה דוגמא לפיצוי שאין לו מקור חיוב במס ואינו כלול בבסיס המס בישראל ולפיכך הוא מהווה הכנסה שאינה חייבת במס.

 

כאמור, יש לבחון כל מקרה לגופו ואין במאמר זה להביא לכדי קביעה חד משמעית לגבי כל המקרים האפשריים, חבות המס הסופית תיקבע אך ורק על ידי רשויות המס והכל בהתאם למכלול הנסיבות והראיות.

לייצוג מול רשויות המס בסוגיות אלו - צור קשר עם מומחה למיסוי ופרישה

חבות המס הסופית תיקבע אך ורק על ידי רשויות המס. אין מדובר בחוות דעת משפטית. מאמר זה מובא כאן לידע כללי בלבד והוא אינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין. שום אינפורמציה המופיעה במאמר אינה מהווה המלצה לביצוע או אי ביצוע מהלך כלשהו. מחובתך להתייעץ לפני כל פעולה. מסמך זה מנוסח בלשון זכר אך פונה לנשים ולגברים כאחד. המידע מוצג להמחשה בלבד.

 

 

דף קודם דף קודם הדפס את המאמר Bookmark and Share
להלן קישור להתפתחות מהותית בנושא הנדון, עדכון 10/2015 לאור הצעת חוק חדשה: תשלום לפי הסכם בין עובד למעביד להתחייבות לאי תחרות - האם זה הסוף ? 
 
 
תכנון
מס
קרא עוד...
תכנון
כלכלי
קרא עוד...
פיטורין
והתפטרות
קרא עוד...
 
   
 

 ו ו פיצויי פיטורים ו פנסיה ו פיטורים ו טופס 161ד ו תכנון פרישה ו  B4 פרישה ו רצף פיצויים ו רצף קצבה ו יועץ פרישה ו אתר הפרישה הישראלי  ו קיבוע זכויות ו פרישה ו

 
 
© כל הזכויות שמורות לבי. פור יועצי פרישה בע"מ.
חזור למעלה
תקנון | דף הבית | קצת עלינו | צור קשר